اعلام آمادگی طالبان برای تشکیل یک حکومت بر پایه الگوی جمهوری اسلامی ایران

انعام‌الله سمنگانیرادیو فرانسه :طالبان آمادگی خود را برای تشکیل یک حکومت بر پایه الگوی رژیم اسلامی ایران اعلام کردند. در دولت طالبان، ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر عالی دولت افغانستان خواهد بود. یک عضو ارشد طالبان، مفتی انعام‌الله سمنگانی، مسئول کمیسیون اطلاعات و فرهنگ طالبان گفته است که مشورت‌های لازم برای تشکیل کابینه دولت جدید افغانستان انجام شده است. به گفته او در دولت جدید هبت‌الله آخوندزاده رهبر عالی خواهد بود و رئیس دولت زیر نظر وی عمل خواهد کرد.

هبت‌الله آخوندزاده شصت سال دارد و عالیترین مقام مذهبی طالبان است که از پانزده سال پیش در مسجدی در منطقه کچلاک بلوچستان پاکستان موعظه می‌کند. به گفته سمنگانی، در حکومت جدید طالبان، والی‌ها مسئول ولایات یا استان‌ها خواهند بود. طالبان از هم اکنون والی‌ها و رؤسا و فرماندهان پلیس افغانستان را تعیین کرده‌اند. آنان گفته‌اند که نام نظام حکومتی، پرچم و سرود ملی افغانستان هنوز نهایی شده است.

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان در دوحه، گفته است که زنان و اعضای تمام قبایل افغانستان در حکومت جدید جای دارند. اما، تمام کسانی که طی بیست سال گذشته در حکومت افغانستان عضو بوده‌اند در دستگاه حکومتی طالبان حضور نخواهند داشت. همین مقام افزوده است که طالبان خواستار روابط دوستانه با اتحادیه اروپا، آمریکا و هند هستند و اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه با کشورهای خارجی تماس گرفته‌اند. استانکزی همچنین گفته است که فرودگاه بین المللی کابل در دو روز آینده کار خود را از سر خواهد گرفت و تمام کسانی که دارای گذرنامه‌های معتبر هستند مجازند که از کشور خارج شوند.      

در این حال، طالبان از دیروز چهارشنبه بار دیگر به دره پنجشیر حمله کردند. فهیم دشتی، سخنگوی جبهه ملی مقاومت افغاستان، به رهبری احمد مسعود با اعلام این خبر افزود که طالبان برای دومین بار پس از فتح کابل دیروز چهارشنبه اول سپتامبر دره پنجشیر را از نواحی جنوب و شرق هدف حمله قرار دادند و با تحمل تلفات سنگین عقب نشستند.

جبهه ملی مقاومت افغانستان ضمن حمایت از تشکیل یک حکومت فراگیر، طالبان را به پرهیز از جنگ و گفتگو فراخوانده است. طالبان اما خواستار تسلیم نیروهای جبهه ملی مقاومت افغانستان در دره پنجشیر شده‌اند.
+47
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  بیخود و بی جهت یه سلوات محمدی بفرستید. فاتحه افغانستان خوندس
  3
  24
  جمعه ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Alphabet - پترس، یونان

  هه. آدم کودن که میگن همینه. همه میگردن کشوری را پیدا کنند که موفق بوده و ازش تقلید کنند اینها میخواهند از یه جمهوری منفور فاسد شکست خورده در همه چیز و همه جا تقلید کنند. چه شود.
  3
  31
  جمعه ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  پس یک راه طولانی ۴۳ ساله جهت فراگیری و اجرای اصولی قتل، آدم کشی، جنایت، اختلاس، دزدی، رانت خواری، وطن فروشی، وابسته شدن به چین و روسیه، صدور انقلاب، حمایت از تروریسم جهانی، آزار و اذیت شبانه روزی مردم و برقراری اسلام ناب محمدی همانند جمهوری اسلامی در پیش و رو دارید.
  3
  17
  جمعه ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  فکر کنم اشتباه گفتن چون جمهوری اسلامی بر مبنی حکومت طالبان پایه گذاری شده است . اخوندها از شما کپی کرده اند که ۱۴۰۰ سال پیش به ایران حمله کردید و مذهب ما زبان ما و فرهنگ غنی ما را دگرگون نمودید . افکار طالبانی جدید نیست و از ۱۴۰۰ سال پیش با ظهور اسلام متولد شده است . البته در دین مسیحیت هم این تحجر وجود دارد اما چون دین از سیاست جداست در کشورهای پیشرفته دنیا در نتیجه در حال حاظر تاثیری در رژیم‌ها ی حاکم بر اکثر این کشورهاندارد. شما اگر اسلام را کردید در مسجد و درش را بستید آنوقت ایران ما آباد می‌شود . همه مشکلات ما از این مذهب خرافاتی است. چیزهای خوب هم دارد مثل رسیدگی به پدر و مادر اما بدی‌هایش خیلی زیاد است و مضر.
  3
  15
  جمعه ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آهنگ رهایی - وایاکیل، اکوادور
  پس درست حدس زده بودم
  2
  2
  جمعه ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.