آیا آیفون ۱۳ به اینترنت ماهواره‌ای وصل می‌شود؟

دویچه وله :آیفون ۱۳ قرار است به زودی معرفی شود و رسانه‌های تکنولوژی اطلاعات مختلفی را درباره این موبایل منتشر کرده‌اند، از جمله احتمال استفاده از اینترنت ماهواره، آیا چنین چیزی صحت دارد و در صورت صحت، چه روی خواهد داد؟

در حالی که بزودی آیفون ۱۳ رونمایی می‌شود بازار اخبار مختلف درباره این محصول در رسانه‌های تکنولوژی جهان داغ است.

یکی از مهم‌ترین اطلاعات درباره قابلیت گوشی، اتصال آن به اینترنت استارلینک در هر گوشه از جهان است.

ادعا شده که در این گوشی از پردازنده ایکس۶۰ شرکت کوالکام استفاده شده است که می‌تواند با ماهواره‌های مدار نزدیک زمین که فاصله ۱۶۰ تا دو هزار کیلومتر را شامل می شود ارتباط برقرار کنند.

ماهواره‌های استارلینک در مداری که ۵۰۰ کیلومتر با زمین فاصله دارند قرار گرفته اند. دیگر ارائه دهنده اینترنت ماهواره‌ای، یعنی وان وب هم ماهواره‌هایش در مداری زیر دو هزار کیلومتر قرار دارند.

در حال حاضر برای اتصال به اینترنت فضایی استارلینک گذشته از پرداخت حق اشتراک ماهانه باید تجهیزاتی به ارزش ۵۰۰ دلار را خریداری کرد اما آیا با خرید یک آیفون ۱۳ بدون این تجهیزات و تنها با پرداخت اشتراک ماهانه، می‌توان در هر نقطه زمین به ماهواره های اینترنت ماهواره ای یا فضایی وصل شد بدون آنکه درگیرمحدودیت‌هایی مثل فیلترینگ یا آنتن‌دهی بد باشیم؟

درباره آنتن دهی، اینترنت ماهواره‌ای تمام زمین را پوشش می‌دهد، اما باید دید شرکت‌های عرضه کننده به چه روشی حاضر هستند خدمات ارائه دهند.

کارشناسان ارتباطات عنوان می‌کنند، چنین قابلیتی به یک انقلاب جدید در تلفن‌های همراه تبدیل خواهد شد و آیفون ۱۳ مانند سری اول آیفون می‌تواند محصولی انقلابی باشد که مسیر زندگی بشر را تغییر می‌دهد.

البته برخی تحلیگران هم عملی بودن این ایده را رد کرده‌اند و گفته‌اند تراشه جدید کوالکام فقط سرویس‌دهی به شبکه فایو جی را ارتقا می‌دهد.

با این همه، چه آیفون ۱۳ به اینترنت ماهواره‌ای وصل شود یا نشود، ایده اتصال با تلفن همراه به اینترنت ماهواره‌ای بدون تجهیزات اضافی احتمالا جرقه‌ای تازه در ذهن  مهندسان رایانه در شرکت‌های مختلف خواهد زد تا این ایده را اجرایی کنند.

آیا با اجرای این روش، جهان از بند فیلترینگ رها خواهد شد؟ احتمالا نه کاملا، ولی قدمی رو به جلو خواهد بود.
+9
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.