آغاز محاکمه دو شهروند سوئد در تهران به اتهام قاچاق مواد مخدر

نخستین جلسه دادگاه دو شهروند سوئدی متهم به قاچاق مواد مخدر در تهران، دهم شهریور ۱۴۰۰دویچه وله :نخستین جلسه رسیدگی به پرونده دو شهروند سوئدی متهم به قاچاق مواد مخدر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران آغاز شد. اتهام این دو نفر حمل نزدیک به ۱۰ کیلو شیره تریاک و ۲۱ هزار قرص ترامادول اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری میزان محاکمه دو سوئدی که در کیفرخواست "مهره‌های شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر در سوئد" معرفی شده‌اند، چهارشنبه دهم شهریور ماه به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.

ارگان خبری قوه قضائیه نام این دو متهم را "استفان کوین گیلبرت" و "سیمون کاسپر براون" اعلام کرد. خبر بازداشت این دو شهروند سوئد ۱۱ تیرماه سال پیش منتشر شد.

به نوشته میزان کوین گیلبرت متهم به حمل ۹ کیلو و ۸۰۰ گرم شیره تریاک و سیمون کاسپربراون متهم به حمل ۲۱ هزار قرص ترامادول هستند.

خبرگزاری تسنیم سال پیش با انتشار خبر بازداشت این دو نفر نوشته بود، در پی "عملیاتی پیچیده" تعدادی از اعضای اصلی یک باند بین‌المللی مواد مخدر دستگیر شدند که دو شهروند سوئد هم در میان آنها هستند.

استفان کوین پس از قرار گرفتن در جایگاه متهم در پاسخ به پرسش قاضی دادگاه گفته است، او در پوشش توریست به ایران سفر کرده و از سوی یک ایرانی‌تبار "اجیر شده" که در ازای دریافت پول یک محموله نزدیک به ۱۰ کیلویی شیره تریاک را به سوئد منتقل کند.

به گزارش میزان، نماینده دادستان می‌گوید، اظهارات این متهم متناقض است زیرا در بازپرسی‌ها گفته مواد مخدر را از کسی تحویل گرفته اما در دادگاه از خرید آنها می‌گوید.
قاچاقچی بین‌المللی یا بیمار روانی؟
وکیل متهم در توضیح این تناقض‌ها گفته است: «موکل من، بیمار روانی است که مدارک پزشکی آن نیز موجود است و من نیز لایحه دفاعیه مبسوطی را در خصوص اتهام موکلم تنظیم کرده‌ام و به محضر دادگاه محترم ارائه می‌دهم؛ قاعدتاً در این زمینه باندی فعال است و موکل من اجیر شده بود.»

سیمون کاسپربراون در نخستین جلسه محاکمه‌اش انگیزه تهیه و حمل ۲۱ هزار قرض ترامادول را "مصرف شخصی" و کسب درآمد عنوان کرد. وکیل این متهم اعتیاد موکلش را تائید کرده است.

پس از قرائت کیفرخواست و اولین اظهارات متهمان در دادگاه، ادامه رسیدگی به این پرونده به نشست بعدی موکول شد اما تاریخ برگزاری آن مشخص نشده است.

دستگیری این دو شهروند سوئدی چند ماه پس از بازداشت حمید نوری هنگام ورود به استکلهم رخ داد. نوری در حال حاضر به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی در ایران در تابستان ۱۳۶۷ محاکمه می‌شود.

جمهوری اسلامی بارها به گروگان‌گیری شهروندان خارجی و دو تابعیتی برای تحت فشار قرار دادن کشورهای غربی یا مبادله با عوامل و ماموران زندانی خود در غرب متهم شده است. این که محاکمه دو شهروند سوئدی به اتهام قاچاق مواد مخدر به نوعی با پرونده حمید نوری ارتباط داشته باشند یا مرتبط شود هنوز مشخص نیست.

همزمان با آغاز محاکمه این دو شهروند سوئدی مستندی از تلویزیون ایران پخش شد با نام "صلح فقط برای من". در این مستند دولت سوئد به اقدام علیه جمهوری اسلامی و حمایت از گروه‌های جدایی‌طلب و مسلح متهم شده است.

حبیب اسیود، از رهبران جنبش النضال نیز که در ترکیه ربوده و به ایران آورده شد در این فیلم به اعتراف اجباری واداشته شده و اعتراف می‌کند که برای مبارزه با جمهوری اسلامی از دولت سوئد پول و حمایت دریافت کرده است.
+60
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  رفتاری فوقالعاده بچه گانه, احمقانه و به دور از انسانیت. گروگان گرفتن شهروندان کشورهای دیگه برای مبادله با تروریستهای نظام ولایی. بیا جغجغتو بگیر, فرفرمو بده.
  20
  107
  ‌پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  colombo - پاریس، فرانسه

  و‌ مکروا‌ و‌ مکرالله‌، فالله‌ خیر‌ ماکرین
  65
  16
  ‌پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس

  کثافتهای داعشی! باجگیری و گروگان گیری خاصیت جمهوری داعشی ابوبکر طهرانی (علی خائنه ای) است. میخواهند تلافی دادگاه حمید عباسی را بکنند و این خودش سند بزرگی بر گناهکاری حمید عباسی جنایتکار است!
  17
  111
  ‌پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  این سناریو تا پایان دادگاه حمید نوری ادامه خواهد داشت و بعد از چند ماه تعویض میشوند. روشی است که همیشه جواب داده .
  3
  63
  ‌پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  این دو شهروند سوئد توهم زده که بالا خانه هر دو به خاطر توهم زدی خط خطی و اشغال است , از طرف یک ایرانی خلاف کار فریب داده شده و به ایران فرستاده شده اند تا مواد مخدر به سوئد بیاورند که اگر به مقصد رسیدن هم به مواد مخدر و هم به پولی برسن که توسط ماموران قاچاقچی حکومتی دستگیر میشوند.
  27
  9
  ‌پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.