فدراسیون فوتبال سوریه؛ از کشتار و شکنجه بازیکنان تا اعتراض به میزبانی ایران

فواز اسد پسر عموی بشار اسد (در کنار قاسم سلیمانی) همانی است که در جریان مسابقه فوتبال در ورزشگاه، اسلحه کمری را بیرون کشید، شلیک هوایی کرد و داور مجبور شد گلی مردود شده را به سود تیشرین، قبول کند.ایران وایر - پیام یونسی‌پور: «نزار محروس»، سرمربی تیم ملی سوریه به محض ورود به تهران به خبرنگاران گفته است که به دلیل «گسترش ویروس کرونا در ایران» و «عدم برخورداری از سیستم کمک‌داور ویدیویی در ورزشگاه آزادی»، از میزبانی ایران رضایت ندارد. او کنفدراسیون فوتبال آسیا را به دلیل آن‌چه «استانداردهای دوگانه» دانست، مورد نقد قرار داد.
 
پیش از این «ابراهیم ابا زید»، دبیر کل فدراسیون فوتبال سوریه از اعتراض مکتوب سوریه به کنفدراسیون فوتبال آسیا خبر داده بود.
 
آیا فدراسیون فوتبال سوریه، جدا از سیاست‌های کلی نظام «بشار اسد» رییس‌جمهور سوریه و یکی از متحدان جمهوری اسلامی در خاورمیانه است؟ در این گزارش، به پیوند عمیق و عاشقانه فدراسیون فوتبال سوریه و خانواده اسد (از پدر تا پسر) نگاهی می‌اندازیم.
 
***
 
آبان ۱۳۹۶ «ESPN» در گزارشی به نقل از برخی بازیکنان تیم ملی سوریه و باشگاه «الکویت»، از کشتار بی‌رحمانه مردم سوریه توسط بشار اسد در سوریه نوشت.
 «نزار محروس»، سرمربی تیم ملی سوریه«نیهاد سعدالدین» بازیکن سابق تیم ملی سوریه با تکرار این جمله که «می‌ترسم، می‌ترسم» گفته بود که آن‌چه رییس‌جمهور و عوامل او بر سر مردم معترض کشور او می‌آورند، فراتر از تصویری است که رسانه‌ها به تصویر کشیده‌اند.
 
او گفته بود که بازیکنانی مانند «فراس الخطیب» با وجود دیدن کشتار وحشیانه مردم توسط بشار اسد، همچنان از رییس‌جمهور دفاع می‌کنند: «مردم ما، امثال این بازیکن را به زباله‌دانی خواهند انداخت.»
 
اما آن‌چه از این بخش گزارش ESPN به بعد می‌خوانید، ممکن است کمی برای شما آشنا باشد.
 
«استیو فاینارو» گزارش‌گر ESPN در بخشی از گزارش خود به اطلاعاتی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد، فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) چشم بر روی همکاری فدراسیون فوتبال سوریه با جنایات بشار اسد بسته است. در این گزارش اشاره می‌شود که بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط «اناس عمو»، روزنامه‌نگار سابق ورزشی و فعال حقوق بشر، دولت سوریه حدفاصل سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میلادی، حداقل ۳۸ بازیکن فوتبال در رده‌های سنی مختلف را یا اعدام کرده است، یا در تیراندازی‌های شهری به قتل رسانده یا زیر بمباران‌های هوایی کشته است.
 
همچنین براساس این تحقیق، ۱۳ بازیکن که توسط نیروهای امنیتی و با همکاری فدراسیون فوتبال سوریه شناسایی و بازداشت شده بودند نیز مفقود شده و از آن‌ها هیچ نشانی وجود ندارد.
 
در این بخش، باز داستان آشنا به نظر می‌رسد. طبق تحقیق اناس عمو، بازیکنان تیم ملی سوریه و برخی از ورزشکاران این کشور، محکوم به حضور در «راهپیمایی‌های حکومتی» برای حمایت از دولت بشار اسد شده‌اند و برخی دیگر نیز مجبور هستند در رسانه‌ها از دولت حاکم حمایت کنند. در بخشی از گزارش نیز به صحبت‌های «عبدالرزاق الحسین» کاپیتان وقت تیم ملی سوریه اشاره شده بود که در نقد محرومیت کشورش از میزبانی مسابقات داخلی گفته بود: «سوریه امن است. فقط دشمنان ما می‌گویند که سوریه جای مناسبی برای مسابقات فوتبال نیست.» آن روزها، داعش و گروه‌های مخالف بشار اسد هنوز در سوریه قدرت داشتند.
 
در این گزارش تاکید شده که برخی از ورزشگاه‌های کشور سوریه، به محلی برای شکنجه و اعدام مخالفان نظام سوریه تبدیل شده است.
 
گزارش‌گر ESPN برای تکمیل گزارش خود با «فادی دباس» رییس وقت فدراسیون فوتبال سوریه هم‌کلام شد. او یکی از وکلای دستگاه قضایی سوریه بود که به ریاست فدراسیون فوتبال کشورش رسید. فادی دباس گفته بود: «تیم ملی سوریه، نماد اتحاد در کشور ماست. همه ما کنار رییس‌جمهور اسد هستیم. از او سپاس‌گزاریم که حلقه‌های زنجیر این جمهوری را حفظ کرده است.»
حافظ اسد و دستور تاسیس فدراسیون‌های بعث سوریه سال ۱۹۷۰ میلادی «حافظ اسد» رییس‌جمهور وقت سوریه و رهبر «حزب بعث» در این کشور، طی فرمانی که به «قانون شماره ۳۸» مشهور شد، دستور تاسیس فدراسیون فوتبال سوریه را صادر کرد.
 
در فرمان حافظ اسد به صراحت قید شده بود که یک سازمان جدید با نام «فدراسیون عمومی ورزش» (GSF) باید زیر نظر و مطابق با خط‌مشی حزب بعث سوریه تاسیس شود و فدراسیون‌های ورزشی این کشور را اداره کند. مهم‌ترین فدراسیونی که حافظ اسد روی آن دست گذاشت، فدراسیونی با نام «فدراسیون بعث سوریه» بود.
 
«حافظ اسد»، رهبر حزب بعث سوریه، فرمانده کل قوای و رییس‌جمهور این کشور بود. حزب عربی سوسیالیستی بعث دو شاخه داشت؛ یکی در عراق با رهبری «صدام حسین» و دیگری در سوریه با رهبری «اسدهای پدر و پسر». سال ۲۰۰۰ و پس از مرگ حافظ اسد، اعضای این حزب، «بشار» را به عنوان رهبر جدید انتخاب می‌کنند.  
 
رسانه عرب‌زبان «enabbaladi» در بخش بین‌الملل خود، سال‌ها زندگی فوتبال سوریه زیر سایه دو اسد را بررسی کرده است.
 
در این گزارش به فردی با نام «العطرش»، یکی از اعضای دفتر حزب بعث اشاره شده که سال ۲۰۱۹ به بشار اسد در مورد تصمیم او در قبال مدیران فدراسیون فوتبال سوریه تذکر می‌دهد. او به رییس‌جمهور سوریه گفته بود در صورتی که مدیران فدراسیون فوتبال سوریه ناگهان استعفا دهند یا از سوی بشار اسد عزل شوند؛ فدراسیون جهانی فوتبال، فوتبال این کشور را به دلیل «دخالت سیاست در امور فوتبال» تعلیق خواهد کرد.
 
همچنین در این گزارش قید شده است که دفتر ریاست‌جمهوری سوریه سال ۲۰۱۰ میلادی، اجازه تحقیق در مورد «فساد مالی» در فدراسیون فوتبال این کشور را گرفته بود.
 
سال ۲۰۱۹ فادی دباس از ریاست فدراسیون فوتبال این کشور کنار رفت و «العمید حاتم غایب» جای او را گرفت. این رسانه ادعا می‌کند که «فواز اسد»، پسر عموی بشار اسد، در به قدرت رسیدن رییس جدید نقش داشت. فواز اسد همانی است که در جریان مسابقه فوتبال میان تیم‌های «تیشرین» و «هیتین» در ورزشگاه، اسلحه کمری را بیرون کشید، شلیک هوایی کرد و داور مجبور شد گلی مردود شده را به سود تیشرین، قبول کند.
 
در بخشی از این گزارش نیز تایید شده که بیش از صد ورزشکار سوریه‌ای شامل برخی از بازیکنان فوتبال این کشور، به دلیل انتقاد از سیاست‌های بشار اسد یا رابطه دوستانه با مخالفان نظام سیاسی حاکم بر این کشور، هم‌اکنون در بازداشتگاه‌ها به سر می‌برند.
۲۰ میلیارد ایران برای برادران بعث در سوریه در سوریه، فوتبال و سیاست با هم آمیخته نیستند. در سوریه، فوتبال فرزند خاندان اسد است؛ از حافظ و بشار، تا حتی فواز.
 
آن‌چه نزار محروس، سرمربی تیم ملی سوریه و ابراهیم ابا زید، دبیرکل فدراسیون فوتبال این کشور با ادبیاتی تحقیرآمیز از وضعیت سخت‌افزاری ورزشگاه آزادی تهران یا همه‌گیری کرونا در ایران به زبان آورده‌اند، منفک از سیاست و برگرفته از استقلال ذاتی فوتبال این کشور نیست.
 
ابراهیم ابا زید براساس داده‌های پایگاه خبری کمیته المپیک سوریه، از سال ۱۹۹۲ تاکنون بدون وقفه پست‌های دولتی و ورزشی در این کشور را تجربه کرده است؛ او در تمام این سال‌ها به عنوان یکی از مدیران ارشد «GSF» محسوب می‌شود که در دهه ۱۹۷۰ میلادی، با دستور حافظ اسد و زیر نظر حزب بعث تشکیل شد. براساس فرمان شماره ۳۸ تمام مدیران او باید یا عضو این حزب یا مورد تایید او باشند.
 
«حشمت‌الله فلاحت‌پیشه»، نماینده پیشین و عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس دهم اردیبهشت سال ۱۳۹۹ در اظهاراتی گفته بود که ایران تنها ظرف ۱۰ سال بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار به سوریه کمک کرده است.
+63
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  خامنه ای بی انصاف با این ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار که خرج سوریه کرد میشد کلی خانه برای فقرا، بیمارستان، مدرسهو جاده ساخت. البته نقش قاسم سلیمانی هم خیلی مهم بود در این هدر دادن پولها که با فشار زیاد از احمدی نژاد و روحانی میگرف.
  15
  91
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  paniranist - پراگ، چک

  اصلا چه ربطی داره؟ سیاست ایران درست یا غلط چه ربطی داره به اعتراض به داوری ، میزبانی ، دعوای بازیکنان دو تیم ،و . واقعا که نفهمی هم حدی داره دیگه از مارادونا مرحوم هم گذشته
  30
  7
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  فعلا این کشورها سوریه وایران وافغان رو میلیونا نفر رو بکشونن به کمپ پناهندگی، حتی شده با با نمودارها وگرافها،اینا احمق کنن که بله خارج پول ریخته اینا رو بکشون اون ور اب، البته مردم سوریه هوشیارترن برای حفظ پول ملی با هم کمین گذاشتن،ایرانیهاهر چه دلاربود باخودشون بردن خارج،ریال شد صفر،
  15
  3
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  عکس جالبیه کتلک در کنار کوفته
  12
  29
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ای تو اون روح این قاسم کتلت
  8
  27
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  [::Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن::]. وقت کردی در مورد مطلب طرزتهیه مربای زردآلو وآش رشته و ترشی کلم قمری هم چهارخط بنویس هاهاها چه دل خجسته ای داری هاهاها
  22
  6
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  در عرض ۴۰ سال میشود ۸۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار، این تازه یک نمونه اش است . کشورهای دیگر را هم حساب کنید . دزدیهای خودشون و احتلاسها را اضافه کنید . بخاطر همین فضل و بخشش هاست که تورم زیاد شده، بدبختی و آواره گی ، فقر و فحشا ، دزدی و کشتار زیاد شده . اینجا امثال فاطی و جناب سروانها ، صداشون در نمیاد و اثری از آنها نیست . انگار که مرده اند یا از شرم سرزیرعبایشان گذاشته اند. این سند خیانتهای رژیم را یک ایرانی فراری جلای وطن نمیدهد. کمکها کم بود تازه افغانستان هم اضافه شده.
  3
  13
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.