حضور ۲۰ ساله نظامیان آمریکا در افغانستان با برخاستن آخرین هواپیما از کابل به پایان رسید

 تیک آف هواپیمای نیروی هوایی ایالات متحده از فرودگاه کابلرادیو فردا :پنتاگون اعلام کرد که ایالات متحده آخرین نیروهای خود را از افغانستان در روز دوشنبه ۸ شهریور خارج کرد و به این ترتیب حضور نظامی آمریکا در این کشور پس از ۲۰ سال سرانجام پایان یافت.

عملیات خروج نظامیان آمریکایی تنها ساعاتی پیش از فراررسیدن مهلتی که جو بایدن، ریس جمهوری ایالات متحده، تعیین کرده بود رخ داد. آقای بایدن هدف انتقادات شدید جمهوری‌خواهان و حتی برخی دموکرات‌ها است که پیشروی‌های سریع طالبان در افغانستان و تصرف کابل را نتیجه سیاست او می‌دانند.

خبر خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده (سنتکام)، اعلام کرد که به پنتاگون گفت راس ویلسون، سفیر موقت ایالات متحده در افغانستان، نیز جزو مسافران آخرین پرواز سی-۱۷ بود که این کشور را ترک کرد.

واشینگتن و ناتو که پیش‌بینی نکرده بودند طالبان بتواند به این سرعت بر کل افغانستان تسلط پیدا کند، مجبور به خروج شتابزده از این کشور شدند و هزاران افغان را که به کشورهای غربی کمک کرده بودند، جا گذاشتند.

آقای مک‌کنزی همچنین اظهار داشت که آخرین پرواز شامل آن ده‌ها آمریکایی نشده است که نتوانسته‌اند خود را به فرودگاه برسانند.

وی به خبرنگاران گفت: «مسائل ناراحت‌کننده بسیاری در رابطه با این پرواز وجود دارد. ما نتوانستیم همه آن کسانی را که می‌خواستیم با این پرواز از کشور خارج کنیم. با این حال به نظرم حتی اگر ده روز دیگر هم می‌ماندیم، باز نمی‌توانستیم همه را خارج کنیم.»

از زمانی که طالبان توانست شهر کابل را تصرف کند، طی ۱۶ روز بیش از ۱۲۲ هزار افغانستان را از طریق هوایی ترک کردند.

ایالات متحده و کشورهای غربی متحد آن تلاش کردند که شهروندان خود و نیز مترجمان، کارکنان محلی سفارتخانه‌ها، فعالان مدنی، روزنامه‌نگارها و دیگر افغان‌هایی را که در معرض خطر قرار دارند، نجات دهند.

این میان احتمال تمدید مهلت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان قوت گرفته بود که این امر در نهایت محقق نشد.

دو روز قبل نیز وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده بود که با تخلیه ۱۵ هزار نفر از نیروهای نظامی خود، به حضور نظامی در افغانستان پس از حدود ۲۰ سال پایان داده است.
+63
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  colombo - پاریس، فرانسه

  این‌ هم‌ ویتنامی دیگر‌ برای‌ آمریکا؛
  6
  46
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  ای خاک عالم بر سر همتون که با جان و مال مردم افغانستان بدجوری بازی کردید و کشور افغانستان را دو دستی تحویل تروریستهای پاپتی جنایتکار همسو با "خم می نی" کردید. کاش کره زمین از درون منفجر میشد و همه را با هم به کام مرگ میکشید. هر گوشه دنیا که نگاه کنی جنگ, درد, بدبختی, مصیبت, کشتار, تروریست, آخوند لجن, منبر, نعلین, آفتابه.
  10
  61
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  دقیقا چیزی که علی گدا چین و روسیه میخواست
  7
  48
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  شرم بر بایدین و‌متحدان غربی او که بویی از انسانیت نبردند و ملت افغانستان را در کمال ناباوری غافلگیر کرده و به دست خونخواران طالبان سپردند ،بخصوص باید بر سرنوشت هفده میلیون زن افغانستانی گریست که بدون هیچگونه حمایتی تحت ولایت این بیشرفها می باشند،
  10
  49
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  قابل توجه اشرف غنی، که با اولین هواپیما کشور را ترک کرد:"پنتاگون گفت راس ویلسون، سفیر موقت ایالات متحده در افغانستان، نیز جزو مسافران آخرین پرواز سی-۱۷ بود که این کشور را ترک کرد"
  4
  32
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Karkas1 - ایران، ایران
  فرار بعد از ۲۰ سال! اگر توی این ۲۰ سال سرعت گیر نصب کرده بودند شاید از سرعت طالبان تو گرفتن افغانستان کاسته می شد.!! بعد!! یک عده می گویند چرا ایران دخالت نکرد! بعد همون عده می گویند چرا ایران تو سوریه و عراق و لبنان هست!
  13
  27
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  شکست مفتضحانه امپریالیسم در مقابل اسلام. تبریک به یکایک وطنداران افغان.
  6
  0
  ‌سه شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.