غذاهای غنی از فلاونوئید به همراه کمی شراب، می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند

دویچه وله :مصرف غذاهای غنی از فلاونوئید به همراه کمی شراب، می‌تواند به کاهش فشار خون سیستولیک و بهبود تنوع میکروبیوم روده کمک کند.

به گزارش Consumer Healthday محققان ایرلندی دریافتند بزرگسالانی که به طور منظم غذاهای خاصی مانند سیب، گلابی، توت و شراب قرمز مصرف می‌کنند، فشار خون پایین‌تری نسبت به همسالان خود دارند.

یکی از ویژگی های مشترک این غذاها محتوای بالای ترکیبات آنتی‌اکسیدانی گیاهی به نام فلاونوئیدها است. مطالعات نشان داده‌اند که فلاونوئیدها می‌توانند با کاهش فشار خون و کلسترول و بهبود عملکرد عروق خونی، برای سلامت قلب مفید باشند.

غذاهای غنی از فلاونوئید با تنوع بیشتر در میکروبیوم روده؛ مجموعه وسیعی از باکتری‌ها که به طور طبیعی در سیستم گوارش زندگی می‌کنند، مرتبط است. ضمن این که باکتری‌های روده نیز نقش مهمی در پردازش فلاونوئیدها ایفا می‌کنند.

دکتر آدین کسیدی، استاد دانشگاه کوئینز در بلفاست ایرلند شمالی، توضیح داد افرادی که بیشترین غذاهای غنی از فلاونوئید را مصرف می‌کنند، به طور متوسط تنوع باکتری‌های خوب بیشتری دارند. تنوع بیشتر در برخی از باکتری‌ها به نوبه خود با فشار خون سیستولیک پایین (عدد بالا در فشار خون) مرتبط است.

این یافته‌ها که ۲۳ آگوست در مجله Hypertension منتشر شد، بر اساس مطالعه بر روی ۹۰۴ فرد آلمانی بین ۲۵ تا ۸۲ سال است. نتایج این مطالعه نشان داد که فشار خون سیستولیک شرکت‌کنندگان با بالاترین میزان مصرف فلاونوئید، ۳ درجه پایین‌تر از کسانی بود که کمترین میزان مصرف فلاونوئیدها را دریافت می‌کردند.

مزایای مشابه در افرادی که کمتر از سه لیوان شراب قرمز در هفته می‌نوشند نیز مشاهده شد. به طوری که نوشیدن ۲.۸ لیوان (۱۲۵ میلی‌لیتر شراب در هر لیوان) شراب قرمز در هفته فشار خون سیستولیک را ۳.۷ میلی‌متر جیوه کاهش می‌دهد.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.