آیا دانشمندان چینی و آمریکایی در حال دستکاری ژنتیکی ویروس کرونا در ووهان بوده اند؟

العربیه :جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا در گزارشی نشان می‌دهند ویروس کرونا در «موسسه ویروس‌شناسی ووهان» در چین مورد «دستکاری ژنتیکی» قرار گرفته و سپس از این آزمایشگاه به بیرون درز کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مایکل مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه کنگره از ایالت تگزاس و عضو برجسته «کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان»، با عمومی کردن گزارش هیئت جمهوری‌خواهان کمیته مذکور در روز دوشنبه دوم آگوست 2021، خواستار «تحقیقات دوحزبی» در باب شناسایی ریشه‌های بیماری همه‌گیر کرونا شد که تا به امروز حدود 4.4 میلیون نفر انسان را در سراسر جهان به کام مرگ فرستاده است.

این گزارش مدعی شده که به «شواهد فراوانی» دست یافته که نشان می‌دهد دانشمندان موسسه ویروس‌شناسی ووهان، با کمک متخصصان آمریکایی و سرمایه‌گذاری دولت‌های چین و ایالات متحده، در حال دستکاری ویروس کرونا به منظور «آلوده کردن انسان» و «پنهانکاری» درباره این دستکاری بوده‌اند.

چین همواره ادعای درز ویروس کرونای دستکاری‌شده از موسسه ویروس‌شناسی ووهان را تکذیب کرده است. پکن همچنین ادعای «پنهانکاری» درباره منشاء ویروس را رد می‌کند. برخی کارشناسان احتمال انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان از طریق بازار غذاهای دریایی در نزدیکی موسسه ووهان را مطرح می‌کنند.

در مقابل، گزارش دوشنبه جمهوری‌خواهان این احتمال را رد می‌کند و می‌گوید: «به باور ما اکنون زمان آن رسیده است که فرضیه بازار غذاهای دریایی به عنوان منبع اصلی ویروس کرونا را به طور کامل کنار بگذاریم. ما کماکان معتقدیم که مطابق شواهد فراوان، ویروس کرونا از موسسه ویروس‌شناسی ووهان به بیرون درز کرده، و اینکه این قضیه قبل از 12 سپتامبر 2019 اتفاق افتاده است.»

به گفته «رویترز»، این گزارش به اطلاعات جدید و گزارش‌نشده در مورد «پروتکل‌های ایمنی» آزمایشگاهی، از جمله درخواستی در ژوئیه 2019 برای بودجه 1.5 میلیون دلاری به منظور بازسازی سیستم تصفیه زباله‌های خطرناک در این موسسه، که در آن زمان کمتر از دو سال از تولیدشان می‌گذشت، اشاره می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، با نظر به افزایش شواهد مبنی بر احتمال درز ویروس دستکاری‌شده از موسسه ویروس‌شناسی ووهان، در ماه مه امسال به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا دستور داد تا تلاش‌های خود را بر یافتن ریشه‌های ویروس متمرکز کرده و نتایج تحقیق‌شان را ظرف 90 روز عمومی کنند.
+52
رأی دهید
-16

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.