بن لادن به خاطر بند رخت شناسایی شد

مخفیگاه بن لادن در ایبت‌آباد (ابوت آباد) که با دیوارهای بلند احاطه شده بود/ عکس: رویترزبراساس ادعای یک کتاب، پهن کردن لباس های شسته روی بند باعث شناسایی "اسامه بن لادن" رهبر گروه "القاعده" شد.
 
به گزارش عصر ایران، "پیتر برگن" تحلیگر امنیت ملی و تهیه کننده سابق سی ان ان در کتاب "ظهور و سقوط بن لادن" به تشریح این موضوع پرداخته است.
 
فاکس نیوز نوشت: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به "سی آی ای" به کمک مخبران پاکستانی خود در سال 2010 مردی به نام "ابراهیم" را زیر نظر گرفت. مردی که تصور می‌شد محافظ دیرینه بن لادن است.
 
جیپ سفید تحت تعقیب ابراهیم سرانجام به سمت مخفیگاه بن لادن در ایبت‌آباد (ابوت آباد) پاکستان که با دیواهای بلند و سیم‌های خاردار پوشانده شده بود، حرکت کرد.
 
این مکان محل زندگی بن لادن و سه همسرش، 8 فرزند کوچک و 4 نوه او بود که برخی از آنها  2 تا 3 ساله بودند.
 
علاقه مقامات اطلاعاتی آمریکا به این مکان به چند دلیل افزایش یافت.
 
مقامات اطلاعاتی وقت آمریکا پس از پیدا کردن عمارتی با دیوارهای احتمال ثروتمند بودن صاحب آن را مطرح و به نبود خط تلفن یا سیستم اینترنتی در آن شک کردند.
 
این فضای بزرگ پنجره‌های کمی داشت و بالکن های طبقه بالا از هر سمت با دیوارهای بلند پوشانده شده بود.
 
نشریه سان در این باره نوشت: هنگامی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا شواهد خود را به "باراک اوباما" رئیس جمهور وقت آمریکا نشان داد او متقاعد شد که فرد مورد نظر خود (بن لادن) را یافته است.
 
اوباما دستور شروع عملیات را صادر کرد و نیروی دریایی آمریکا در 1 ماه می 2011 دست به حمله به مخفیگاه او زد و رهبر 54 ساله القاعده را از بین برد.
 
بن لادن در هنگام حمله 11 سپتامبر 2001 به برج‌های دو قلوی آمریکا با سه همسر خود در افغانستان زندگی می‌کرد و 44 سال داشت.
 
پس از این بررسی، "سی آی ای" خانه ای امن در نزدیکی این عمارت بن لادن برای ردیابی فعالیت‌های داخل و خارج از آن ایجاد کرد.
 
اما موضوعی که شک مقامات اطلاعاتی آمریکا را تقویت کرد حجم لباس‌هایی بود که برای خشک شدن در این مکان آویزان می‌شد. لباس‌های زنانه، شلوارهای کامیز که از سوی برخی مردان پاکستانی پوشیده می‌شود و لباس‌ کودکان بیشتر از حجمی بود که 11 نفر از اعضای خانواده بادیگارد قادر به پوشیدن آن باشند.
 
"سی آی ای" بر شستن و خشک کردن لباس ها تمرکز کرد.
 
نظارت دقیق بر میزان لباس شستن و محاسبه حجم لباس ها در مخفیگاه بن لادن نشان داد که احتمالا یک مرد، چند زن بالغ و حداقل 9 کودک در این خانه زندگی می کردند. این آمار با شرایط خانواده بن لادن و همسران وی مطابقت داشت.
 
"خیریه صابر" ۵۲ ساله همسر اول او  یک روانشناس کودک بود که کارش را برای ازدواج با او رها کرد و "سهام الشریف" ۴۴ ساله همسر دومش شاعری بود که دکترای دستور زبان قرآنی داشت.
 
او سخنرانی‌های همسرش را ویرایش و برنامه‌های جهادی و جهانی او را تشویق می‌کرد.
 
بن لادن برای تقویت خود شربتی به نام "اونا" تهیه شده از جوی دو سر و مقدار زیادی زیتون می‌خورد. وی همچنین ریش خود را رنگ می‌کرد.
 
 سومین همسر بن لادن هم دختری ۱۷ ساله از روستاهای یمن به نام "امل الساده" بود.
 
پس از 11 سپتامبر که باعث کشته شدن 2977 نفر در آمریکا شد، بن لادن و اعضای گروه او به سمت کوه‌های افغانستان حرکت کردند.
 
بن لادن در سال 2004 به محافظش "ابراهیم سعید احمد عبدالحمید" دستور خرید زمین و استخدام معمار برای ساخت این قلعه را داد.
 
ابراهیم با 50 هزار دلار  زمین را خریداری و خانه مورد نظر بن لادن را طراحی و در سال بعد اکثر خانواده او را به این قلعه منتقل کرد.
 
این افشا گری زمانی اتفاق افتاد که جورج بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا خطاب به "جو بایدن" رئیس جمهور آمریکا خروج نیروهای این کشور از افغانستان را "اشتباه" خواند و افزود نگران امنیت زنان باقی مانده در این کشور است.
 
در روزهای گذشته نیز برادر بن لادن عمارت بل ایر او در لس آنجلس آمریکا را پس از 20 سال خالی گذاشتن به قیمت 28 میلیون دلار فروخت.
+89
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک

  همش دروغه. این مال خودشون بود الانش هم در لاس وگاس یا منتهن داره حالشو میبره با حوری ها نه مثل بعضی ها منتظره تا اول ماه سوسیال برسه تا از گشنگی نمیرن
  196
  42
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  [::paniranist - پراگ، چک::]. بسیجی مثل رهبرت معلومه تو هم ....بودی که از رو نمیری.شنیدی میگن این جور ادما شرم و حیا ندارن؟؟
  24
  145
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خاک بر سرشون که ۵۰ هزار دلار خرج ساختن قلعه کردند اما ۳۰۰ دلار ندادند که یک خشک کن بخرند!
  10
  188
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴
  ۵۹
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. 30 تا زن داشت کار خشک کن و انجام میدادن خود بن لادن هم داشت خشک میشد.
  3
  49
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  [::paniranist - پراگ، چک::]. بن لادن و خمینی بشکلی دست پرورده اروپا و امریکا هستند، اینها پس از سوار شدن بخر مراد ناسپاسی کردنند،بن لادن با برج های دوقلو خمینی با گروگان گیری . این مسایل ریشه در شیطان صفتی ....(تیوری ....) دارد . جهت حفظ بیضه اسلام بقول خمینی ، خدعه کرده است . نگاه کنید بکشتار صدر اسلام یهودیان توسط محمد رسول الله در مدینه
  7
  47
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک

  [::Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن::]. نه بابا؟! خیلی باهوشی تو پسر ! این چندمین اکانتت هست؟ میگم ببین هنوز یه ۶۰ هفت تا کشور دیگه مونده که از اونجاها پیغام نمیدی
  44
  8
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۱
  ۴۹
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان

  از رو سایز شرتش فهمیدن!
  3
  36
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۳
  ۴۰
  داش آکل2 - تهران، ایران
  بعله بند رخت خیلی چیز بدیه. ولی بن لادن اصلاً آدم خوش شانسی نبود در واقعه ٩١١ هم وقتی همه چیز دود شده بود و اثری از هیچ چیز باقی نبود کشف اون دستنوشته های به زبان عربی که دستور کار پرواز هواپیما بود لوش داد.
  5
  11
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اقامون تجربه پیدا کرد. ببین همین جا.چقدر "ک..." شور داره. مثل ملخ می‌‌مانند.
  1
  5
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۵
  ۵۳
  hiwa68 - رتردام، هلند
  کشف معادن گرانبها زیر خاک افغانستان از راه ماهواره و ماشین‌ها و ادوات مخصوص علت اصلی حمله به افغانستان بود. پایگاه نظامی هم روی همین مناطق بنا میشد و با هواپیما به آمریکا یا متحدانش روانه میشد.
  9
  8
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  اون انفجار ترور اسامه باید توسط اهالی ابوت اباد شنیده بشه،درسته که مخفی بوده اما عملیات ترورش که انفجاروتیراندازی گوش فلک رو کر کرده بود. هروقت یه شاهدپاکستانی از اون انفجار و تیراندازی مثل اون بچه توی عکس پیدا کردی اونوقت اصل ماجرا درسته، چه برسه بند رخت.
  5
  0
  دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۱
  ۵۹
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک
  [::hiwa68 - رتردام، هلند::]. دقیقا معدن ایتیومی بود که شوروی سالها به دنبالش بود و نتونست پیدا کنه که امریکاییها پیدا کردن و افغانستان و با طالبان از دست شوروی پس گرفت
  3
  0
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.