یادداشتی از احمد زیدآبادی با عنوان «هموطنان! خطر در همین چند قدمی ماست»

سایت رویداد 24 :احمد زیدآبادی در یادداشتی با عنوان "هموطنان! خطر در همین چند قدمی ماست" نوشت: هموطنان! آنچه این روز‌ها باید از آن سخت ترسید و از وحشت آن تا مغز استخوان لرزید، باتلاقی است که در چند قدمی کشور ما دهان گشوده تا همه هستی ما را در خود فرو برد. اگر خدای نخواسته در این باتلاق فرو رویم، کشور سال‌های سال، دستخوش نوعی هرج و مرج خونبار خواهد شد. شرایطی که آدمی را به یاد شعر سرشار از اندوه و درماندگی کمال‌الدین اصفهانی پس از حمله مغول به اصفهان و قتل‌عام مردم آن شهر به سال ۶۳۳ هجری می‌اندازد:

کــو دیـده که تا بـر وطـن خـود گریـد
بر حال دل و واقعه بد گرید
دی بر سر مرده‌ای دو صـد شـیون بـود
امــروز یکــی نیســت کــه برصــد گرید!

باور بفرمایید این همه نگرانی، از سر هوی و هوس نیست. از جنس اتهامات مزخرفی، چون "سازش با رژیم" نیست. از روی خیال‌بافی و وهم نیست. کافی است کمی تاریخ خوانده باشید و با ماهیت قدرت اندکی آشنا باشید و از شرایط آنومیک و پیامد‌های پدیده رکود- تورم در اقتصاد بی‌خبر نباشید و بعد بدون غرضی که حجاب را از دل به دیده آورد، نگاهی به دور و برتان بیاندازید تا متوجه شوید که خطر در همین چند قدمی کمین کرده و منتظر بلعیدن ماست.

متهم ردیف اول این وضعیت، بدون تردید مجموعه جناح اصولگراست که منافع خود را بر منفعت عمومی ترجیح داد و راه اصلاح امور در کشور را سد کرد. اکنون، اما زمان مناسبی برای رجعت به گذشته و بازتولید کهنه دعوا‌های ویرانگر نیست بخصوص اینکه از طنز روزگار، بار این بحران بی‌سابقه بر دوش همین جناح افتاده و از قضای روزگار، حل این بحران نیز به دست همین جناح امکانپذیر است!

اینک قوای سه گانه به کنترل اصولگرایان در آمده است و آن‌ها اگر صورت مسئله را به درستی درک و اراده‌ای برای حل آن پیدا کنند، قدرت و امکانات لازم را برای برون‌رفت از این شرایط در اختیار دارند. در واقع هیچ مانعِ بیرونی در برابر آن‌ها برای حرکت در جهت صحیح قرار ندارد و تنها مانعی که پیش روی آنهاست، طیفی سرسخت و خو گرفته به تبعیض سیاسی و رایگان خوری و مفت زیستی و بی‌بنیادگویی از درون خود آنهاست.

برای این مقصود، اما اصولگرایان نیازمند یک انقلاب مفهومی در بنیان‌های فکری خود هستند و به ناچار باید در روابط خود با همه اقشار اجتماعی و محیط پیرامون تجدیدنظر اساسی کنند. برای حفظ جامعه از خطر هرج و مرج، این یک ضرورت تاریخی است، اما ضرورت با اراده نیز پیوند دارد.

تا کنون نشانه‌های ضعیفی از فهم ابعاد هولناک صورت مسئله در بدنه برخی گرایش‌های اصولگرایی بخصوص نیرو‌های فکورتر و جوانتر این جناح ظهور کرده است، اما اینکه این گرایش‌ها بتوانند ابتکار عمل را به دست گیرند، به همراهی و هماهنگی سران سه قوه با آن‌ها بستگی دارد.

عنصر زمان در این میان، اما بسیار حیاتی است. بخش عظیمی از جامعه در تحمل بار طاقت فرسای زندگی بی‌تاب شده است و اگر اصولگرایان دیر بجنبند، فرصت از دست خواهد رفت.

خلاصه آنکه سرنوشت کشور تا حدود زیادی به نوع عملکرد اصولگرایان گره خورده است. اگر آنان با تجدید نظر در نگاه خود، مسیر حل مشکلات را در پیش گیرند، به رغم سوابق مخرب، تاریخ امتیاز نجات ایران را به حساب آن‌ها خواهد نوشت، اما اگر به هر دلیلی بر سیاست‌های نخ‌نما و ناکارآمدِ مورد انزجار عمومیِ خود بچسبند، مسئولِ مستقیم همه مصائب ناشی از آن برای کشور شناخته خواهند شد.

گرچه وظیفه اصلی حل بحران به دوش اصولگرایان است، اما دیگر نیرو‌های سیاسی و اقشار اجتماعی نیز در این زمینه وظایف و مسئولیت‌های بزرگی به عهده دارند که اگر در شناخت آن‌ها قصور ورزند و در جهت درست حرکت نکنند، به سهم خود در شما متهمانِ ویرانی کشور قرار خواهند گرفت.

در این میان، نوع نقش آفرینی اصلاح‌طلبان بخصوص مؤثر است. آن‌ها هرچند که نفوذ سابق خود را از دست داده‌اند، اما هنوز نیروی مؤثری در جهت‌گیری‌های اجتماعی کشور به شمار می‌روند. اصلاح‌طلبان هم، اما به اندازه اصولگرایان نیازمند تجدید نظر اساسی در نگاه خود هستند. آن‌ها گرچه گمان می‌کنند که نیروی پیشروی جامعه بوده‌اند، اما اغلب آن‌ها سال‌هاست که دچار سترونی فکر و انجماد تحلیلی شده‌اند به گونه‌ای که خود را در دایره بسته‌ای گرفتار کرده و امکان هر نوع ابتکار عمل را از خود گرفته‌اند. در این مورد فردا توضیح داده می‌شود.
+3
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  رک و راست - لندن، انگلستان

  خفه شو مرتیکه بزدل
  2
  32
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۶
  ۴۰
  ENSAN-ZAMIN - تبریز، ایران

  من که نفهمیدم واضح تر حرف بزن.
  2
  22
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۱
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  اقای زید ابادی این نظام اسلامی منحوس از پایه که بر مبنای تیوری اسلامی بنا شده ایراد دارد ، و تمام دست اندرکاران چه اصولگرا و چه اصلاح طلب در این فاجعه سهیم هستند . سعی نکنید این تیوری منحط قرون وسطایی را با بزک دوزک کردن دو باره بخورد ملت ایران دهید . خانه از پای بست ویران است . مشکل ملت ایران تاثیر تیوری تمامیت خواه اسلامی بر کلیه شیونات ملت ایران در طی ۱۴۰۰ سال میباشد ، مرگ یکبار شیون یکبار ، بس است ، دست از سر ملت بدبخت ایران بردارید ، گندم نما های جو فروش !؟!
  2
  24
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۴
  ۳۸
  rey kasravi - لندن ، انگلستان
  مردک وسط باز بچه اخوند حرف نزن خواهش می کنم حرف نز.مردم ایران نابودی تمامیت این رژیم فاسد اخوندی مذهبی را خواستارند، اون وقت تو هنوز در حال تفکیک کاری بین اصولگرا و اصلاح طلب هستی ؟مردک بی خرد ضد ایرانی دست بردار از این شاموتی بازی ها ،بدترین اتفاق ممکن برای مردم ایران حاکمیت داعشی بر ایران بوده که الان چهل دو سال که افتاده ،از این بدتر چی خواهد بود ؟جنگ داخلی؟جنگ با اسرائیل؟حمله امریکا ؟قطعی؟کلیه فروشی؟کوله بری جوانان؟تن فروشی ؟بگو ای مزدور بد تر از حاکمیت داعشی ها بر ایران چه اتفاقی خواهد افتاد؟هر نیروی خارجی که در نابودی سیستم اخوندی به مردم ایران گمک کنه تا ابد دوست اون ملت و کشور خواهد شد و امیدوارم کشوری ازاد بدون اینکه به مرزهای ما کاری داشته باشد ما را در نابودی اخوند سپاهی و رادیکال های مذهبی یاری برساند
  1
  16
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.