کنایه ورزشکار کره ای به مدال طلای فروغی: «چگونه یک تروریست می‌تواند مقام اول را کسب کند؟»

 جواد فروغی برنده مدال طلای المپیک توکیو  یورونیوز :یک ورزشکار مدال‌آور المپیکی کره جنوبی در رشته تیراندازی از کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل اجازه دادن به یک عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای رقابت در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به سختی انتقاد کرده و کسب مقام نخست توسط او را «بی‌معنی» و «مضحک» خواند.

به گزارش وبسایت کره‌ تایمز، «جین جونگ او» قهرمان ورزشی کره جنوبی و برنده ۶ مدال طلا و نقره المپیکی در رشته تیراندازی که در فرودگاه بین‌المللی اینچئون در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «چگونه یک تروریست می‌تواند مقام اول را کسب کند؟ این بی‌معنی‌ترین و مضحک‌ترین چیز است.»

جواد فروغی نماینده ایران در رقابت‌های تیراندازی بازی‌های توکیو و در ماده تپانچه بادی ده متر مدال طلا را کسب کرد. این اولین مدال طلای المپیکی ایران در تاریخ ورزشی این رشته بود، با این حال انتشار خبر عضویت آقای فروغی در سپاه پاسداران و ایفای نقش او در جنگ سوریه این پیروزی را تحت‌الشعاع قرار داد و واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های بین‌المللی را به همراه داشت.

آقای فروغی در مصاحبه‌هایی گفته است که برای مدت دو سال از ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ به صورت متناوب در جنگ سوریه حضور داشته است. این مدال‌آور المپیکی ایران گفته است در این ماموریت‌ها به عنوان «پرستار» حاضر بوده، با این حال برخی مواقع در «پست نگهبانی» نیز انجام وظیفه می‌کرده است.

آقای فروغی در پاسخ به انتقادات گفته است: «برخی مغرضان که برداشت سویی داشتند و متعلق به مردم ایران هم نیستند را نمی‌بخشم.»

سپاه پاسداران از فروردین ۱۳۹۷ در لیست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد. کاخ سفید در بیانیه خود گفته بود این نیرو «ابزار اصلی حکومت ایران برای هدایت و اجرای اهداف تروریستی جهانی» و عامل «تامین مالی، تامین تجهیزات، آموزش و پشتیبانی لجستیکی از گروه‌های تروریستی» در کشورهای مختلف جهان است.

پیشتر روزنامه بیلد آلمان نیز با انتشار مقاله‌ای حضور یک عضو سپاه پاسداران در المپیک را، به عنوان نهادی «تروریستی»، مورد انتقاد قرار داده بود.

حضور اعضای ارتش رسمی کشورها در مسابقات ورزشی المپیک امر جدیدی نیست، با این حال منتقدان می‌گویند سپاه پاسداران یک نیروی شبه‌نظامی با فعالیت‌های فرامرزی است.

در اردیبهشت ۹۷ علی فدوی، فرمانده وقت نیروی دریایی سپاه پاسداران و جانشین فعلی فرمانده کل سپاه، در دفاع از ساختار ایدئولوژیک سپاه پاسداران و فعالیت‌های منطقه‌ای این نیرو گفته بود: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هیچ کلمه‌ای را در ادامه خود ندارد، حتی ایران.»

جین جونگ او که انتقاداتش از جواد فروغی خبرساز شده است پیشتر در مسابقات ماده تپانچه بادی ده متر مردان در المپیک ۲۰۰۹ پکن مدال طلا و در المپیک ۲۰۱۲ لندن مدال نقره را کسب کرده بود. او در مجموع ۴ طلا و ۲ نقره المپیک را در کارنامه خود دارد.

انتقادات این ورزشکار پس از آن صورت می‌گیرد که کارزاری ورزشی به نام «اتحاد برای نوید» ضمن انتشار نامه‌ای خطاب به کمیته بین‌المللی المپیک، خواستار «تحقیق فوری» این نهاد درباره عضویت جواد فروغی در سپاه پاسداران و پس گرفتن مدال طلای او تا موعد مشخص شدن نتیجه تحقیقات شده بود.
+118
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  سوال خوبی پرسیده، البته اگر دوران پهلوی چنین سوالی میکرد کره را مبدل میکردیم به "کره بز".
  31
  98
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۶
  ۴۰
  داش آکل2 - تهران، ایران
  خوب راست گفته ولی یه کم بی فکری کرده باید می ذاشت اول پاش به کره برسه بعد این سوال رو بپرسه هر چی باشه طرف تیر انداز حرفه اییه!
  22
  41
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۶
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  فقط ورزشکار تروریستی رو کم داشتیم که به لطف گروه تروریستی سپاه چارپایان بهش رسیدیم. مرگ بر رژیم جعلی و سرتاپا نامشروع جمهوری تروریستی و داعشی اسلامی.
  23
  88
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۶
  ۴۸
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  مردیکه تو رقابت باخته داره چرت و پرت میگه. زنده و پاینده باد علی فروغی بالا برنده نام ایران در المپیک.
  102
  60
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۸
  ۳۴
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج

  آخوندا از داخل میزنن !! کشورها دیگه از خارج !! . مردمم هم که شعور ندارن اگه مشکلی هست کسی از خارج کمک نمیکنه و همش سیاسته ! . دیگه کلا نظام رو ول کردن خنجرو رو خاک کشور هم کشیدن !!! که یکی که کل زندگیش نمیدونسته ایران و نظام و سپاه و اینا چی بوده اومده غار غار میکنه
  54
  23
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۷
  ۳۶
  علی بارسا - بارسلونا ، اسپانیا
  چهل و چند سال از پهلوی و ۲۵۰۰ سال از کوروش می گذره ولی یه عده احمق ول کن نیستن بابا الان فایدش چه . فعلا که .....به ایران ....
  31
  22
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۸
  ۵۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک

  زرت و پورت زیادی نکن هسته‌خرمایی.
  91
  36
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۲
  ۵۱
  Q.mars - بلژیک، بلژیک
  حکوتها میان و میرن ولی مدالها و قهرمانیها برای کشور می مونه برای همین مخالفم که کسی بیاد مدال طلا روزیر سوال ببره اینها سوختن از اینکه رکورد المپیک رو جواد برای ایران شکسته. خیلی حرفه که یکی رکورد المپیک رو بشکنه با296 امتیازار300 امتیاز تیراندازی.هیچکدوم از حریفاش نزدیک این عدد هم نشدن همه زیر 280
  21
  18
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۴
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  کلا تیراندازی انهم با سلاح گرم با روح المپیک سازگار نیست. من نمیدونم چطور بعنوان یک ورزش مطرح شده. بهرحال مایه شرمندگی است که تنها طلای ما در المپیک در این رشته و انهم توسط یک تروریست بدست امده.
  14
  19
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
  ۵۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  کسانی که در این رشته آگاهی دارند، می‌دانند که یکی از سخت‌ترین هاست. تمرکز، حساب وزش و جهت باد، چرخش گلوله هنگام پرتاب به هدف بخاطر خان لوله، لرزش بدن، سرعت گلوله، جاذبه زمین و غیره. تبریک صمیمانه به تمامی دوستداران شلیک.
  18
  11
  شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳
  ۵۱
  hamid4053 - اصفهان، اتریش
  این قاتل خیلی تمرین داشته تا به اینجا رسیده .فکر میکنید در ابان ماه که سر جوانان رشید ازادیخواه را از روی پشت بامها نشان گرفتن و به هدف زدن کار اسانی است؟ در وجود این افراد باید تمام فرمولهای زشت یک ژن کثیف وجود داشته باشد تا به این مرحله از انسانیت برسد. لعنت بر شما و طرفداران سودجوی این اعراب ضد ایران و ایرانی
  2
  2
  یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.