در پرونده «بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ بحرین»، بانک‌ مرکزی ایران مجرم شناخته شد

رادیو فردا :دادگاه عالی کیفری در بحرین در پرونده «بزرگ‌ترین پولشویی» در تاریخ این کشور روز پنج‌شنبه بانک مرکزی ایران و چند بانک ایرانی دیگر را مجرم شناخت و جریمه کرد.

دادستانی بحرین در اردیبهشت امسال، بانک مرکزی ایران و ۱۲ بانک دیگر را به اتهام «پولشویی» ۱.۳ میلیاردی دلار تحت پیگرد قضایی قرار داد.

علی بن فضل البوعینین، دادستان کل بحرین، در همان زمان اعلام کرد که بانک ملی و بانک صادرات ایران به دستور بانک مرکزی ایران از یک سیستم جایگزین که از طرف مقامات بحرینی مجوز نداشته برای انتقال این مبلغ استفاده کرده و با «نگهداری» آن، تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را دور زده‌اند.

در گزارش‌ها همچنین آمده بود که بانک المستقبل [فیوچر بانک] در تلاش برای انتقال پول به ایران و تأمین مالی چندین «نهاد تروریستی» از جمله سپاه پاسداران، حزب‌الله لبنان و نهادهایی در عراق بوده، اما به‌ دلیل کنترل شدید مقامات بحرینی بر بانک‌ها، موفق به انجام این کارها نشده است.

بانک المستقبل در سال ۱۳۸۳ با سرمایه‌گذاری مشترک بانک ملی و صادرات ایران و همچنین یک بانک بحرینی آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری بحرین، دادستان بحرین روز پنج‌شنبه، ۷ مرداد، بانک «المستقبل» و شش نفر از مقامات آن، همچنین بانک مرکزی ایران و چند بانک‌ ایرانی دیگر را مجرم شناخت.

دادگاه عالی کیفری بحرین همچنین اعلام کرد که بانک مرکزی ایران و سایر بانک‌های ایرانی درگیر در این پرونده هر یک، یک میلیون دینار بحرین جریمه و دستور توقیف مبالغ که قرار بوده مورد پولشویی قرار گیرد، صادر شده است.

همچنین پنج نفر از محکومان این پرونده هر یک به ده سال و ششمین فرد به پنج سال حبس محکوم شده‌اند.

پرونده بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ بحرین به آوریل ۲۰۱۵ بازمی‌گردد که در آن زمان، بانک مرکزی بحرین، دستور تعطیلی بانک المستقبل و توقیف کلیه اسناد آن برای بررسی را صادر کرد.
+49
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  هر جا بوی اختلاس, فساد, دزدی, ترور, پول شویی, کشتار, تبهکاری, قتل میاد نام جمهوری فسق و فجور همچون نگین برلیان میدرخشد.
  2
  52
  جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  بوی تعفن رژیم تروریستی و جعلی جمهوری اسلامی کل منطقه رو برداشته. هر خلافی که تو منطقه اتفاق می افته، پای پاسدارهای تروریست و عوامل خامنه ای در میونه، یه جورایی آمریکا این فرزند ناخلف خودش رو کرده شرور منطقه و از قبلش داره خوب منطقه رو میچاپه.
  2
  42
  جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.