آیا به حریم خصوصی رئیس بیمه سلامت آستارا تجاوز شده است؟

انصاف نیوز، زهرا منصوری:
چند روز پیش فیلمی از رئیس بیمه سلامت آستارا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، در خبرها و شبکه‌های مجازی محلی و سراسری این فیلم با عنوان «دستگیری رئیس بیمه سلامت آستارا توسط مردم، حین ارتباط با یک زن در دفترش» خبری شده است. مردم از صحنه‌ی برهنه‌ی این فرد فیلم گرفتند و آن را در فضای مجازی منتشر کردند. پس از انتشار این فیلم رئیس بیمه سلامت آستارا بازداشت شد و فرد دیگری جایگزین او شد.


امان‌الله قرایی‌مقدم می‌گوید مردم به علت مسائل اقتصادی خشمگین هستند و به نوعی این خسیاسی است. در حقیقت با اینکار به حریم خصوصی این فرد تجاوز شده است. از سوی دیگر کامبیز نوروزی، حقوقدان نظر متفاوتی دارد و می‌گوید آنقدر اطلاعات درباره‌ی این فیلم کم است که نمی‌توان آن را تحلیل کرد و رسانه‌ها فقط دنباله‌روی فضای مجازی شده‌اند.
قرایی‌مقدم: مردم دستشان به بالاتر نمی‌رسد، با پایین‌ترها برخورد می‌کنند
امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس درباره‌ی فیلم منتشر شده از رئیس بیمه سلامت آستارا به انصاف نیوز گفت: پرخاشگری‌های ناروا، غیرمعمول، تحقیرآمیز و رسوا کننده نسبت به افرادی که مسئولیتی‌های دارند، ریشه در نارضایتی در نحوه‌ی مدیریت و ناکارآمدی کل نظام و دستگاه‌های اداری و سازمانی دارند. چون مردم دستشان به بالاتر نمی‌رسد، با افراد پایین‌تر برخورد می‌کنند، به این عمل لینچ کردن می‌گویند.

او با اشاره به اینکه فقر و گرانی مردم را عصبانی و خشمگین کرده است، توضیح داد: در فیلم‌های تگزاسی و کابویی می‌بینید، افرادی که گاو دزد هستند، آن را گیر می‌آورند و به دار می‌آویختند، این خشم مردم از نارضایتی‌، فشارهای اجتماعی و اقتصادی است. یعنی فردی را خودسرانه و بدون در نظر گرفتن قانون و مقررات مورد اذیت و آزار و حتی کشتن قرار می‌دهند. این ماجرای بیمه سلامت هم لینچ کردن است.

مردم فشارهایی را بر روح و روان تحمل کردند، تورم و گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی مجموعاً باعث می‌شود، افراد به حجمی از عصبانیت برسند که اینکار را انجام دهند. مثلاض وقتی یک پسر سیاه پوست به یک دختر سفید پوست تجاوز می‌کند، کلانتری او را به زندان می‌برد و مردم به آن در زندان حمله می‌کردند، خودشان او را لینچ می‌کردند. پس وقتی فقر در جامعه شدت بگیرد، خشونت بالا می‌گیرد. به اینها جماعت غوغا می‌گویند، اینها فردی را آزار می‌دهند؛ در اینجا این آقا را لخت در خیابان رها کردند.
اگر عقل بود اینکار را با آن مرد نمی‌کردند
او ادامه داد: این جماعت زودگذر بر اثر حادثه‌ای به وجود می‌آید. احساسات بر عقل و منطق آنها برتری پیدا می‌کند، ممکن است ماشینی تصادف کند، عده‌ای جمع می‌شوند، به آنها جماعت می‌کنند. مثلاً در این ماجرای اخیر یکی گفته برویم و این رئیس سلامت را بیرون آوریم و اذیت کنیم، عده‌ای به دنبال آن فرد می‌روند. بدون اینکه به عاقبت آن کار فکر کنند. جماعت غوغا تحت تاثیر احساسات قرار می‌گیرند. جمع احساساتی فکر می‌کند و ادراکی در کار نیست.

قرایی‌مقدم با اشاره به اینکه به حریم خصوصی رئیس بیمه سلامت آستارا تجاوز شد، تاکید کرد: به عقیده‌ی من با آقای بیمه سلامت عده‌ای اینکار را کردند که حس کردند به آنها ظلم شده و یا حق بیمه‌ی آنها دیر پرداخت شده است. بر اثر غلبه‌ی احساسات بر قلب و منطق این فرد را لخت رها کردند، اگر عقل بود، اینکار را با آن مرد نمی‌کردند.
نوروزی: رسانه‌ها راحت‌طلبانه دنبال‌روی فضای مجازی شده‌اندکامبیز نوروزی، حقوقدان ضمن انتقاد به رسانه‌ها برای پوشش کلیپی از رئیس بیمه سلامت آستارا به انصاف نیوز گفت: درباره‌ی این واقعه اظهار نظری نمی‌کنم چون تمام اطلاعاتی که ما از این اتفاق داریم، منحصر به یک فیلم کوتاه ۴۰ ثانیه‌ای است که در فضای مجازی منتشر شده، این فیلم هیچ اطلاعات قابل تحلیلی به ما نمی‌دهد. جای تاسف فراوان دارد که رسانه‌ها ابتکار عمل حرفه‌ای خود را از دست داده‌اند و همین فیلم را منتشر یا نقل کرده‌اند. بدون اینکه زحمت بکشند و یک اطلاعات میدانی به دست بیاورند تا بدانند اصل واقعه و جزییات آن چه بوده و بعد به تحلیل آن بپیردازند.

او با اشاره به اینکه این عمل رسانه‌ها از اخلاق حرفه‌ای به‌دور است، افزود: انتشار آن نقص بزرگ حرفه‌ای است. رسانه‌های کشور راحت‌طلبانه دنباله روی فضای مجازی شده‌اند. فضای مجازی حرفه‌‎ای نیست و کسانی که مطالبی در آنجا بارگذاری می‌کنند، آدم‌هایی معمولی هستند که به پیچ و خم کار حرفه‌ای آشنا نیستند. از نظر اصول حرفه‌ای اصلاً نباید چنین فیلمی منتشر می‌شد. این فیلم بیانگر خشونت بی‌قاعده است و با حریم خصوصی برخی از افراد در تضاد است.
انتشار این فیلم با اصول اخلاقی و حرفه‌ای در تضاد است
این فعال رسانه‌ای گفت: اصول حرفه‌ای مانع از انتشار چنین فیلمی است، چون آبروی افراد را می‌برد. برهنگی و خشونت ناروا را به نمایش می‌گذارد و با اصول اخلاقی و حقوقی در تضاد است. رسانه‌های رسمی بدون اینکه تلاش کنند تا اطلاعات خاصی را به دست بیاورند، به‌دنبال تحلیل آن هستند. نمی‌توانم از این واقعه هیچ تحلیلی ارائه دهم، هرکسی هم بخواهد آن را تحلیل کند، به خطا رفته است.

چون اصلاً اطلاعات قابل تحلیلی هم وجود ندارد. به عقیده‌ی من فقط در این حد می‌توان درباره‌ی این فیلم اظهار نظر کرد. عدم دسترسی رسانه‌ها هم عذر پذیرفته شده‌ای نیست، اگر یک رسانه می‌خواهد سوژه‌ای را کار کند، باید خبرنگار خود را به آستارا بفرستد و اطلاعاتی جمع‌آوری کند. دلیل موجهی نیست که مانند افراد غیرحرفه‌ای فضای مجازی عمل کند. در این صورت فرقی میان روزنامه‌نگار و غیر آن وجود ندارد.
+61
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان

  این اتفاقی که افتاده جای تاسف داره.اما این که در همه کارهای همدیگه دخالت کنیم رو رژیم جمههوری اسلامی به ما یاد داد. مسئولان خودشون تا توی رختخواب مردم میرن و نمیتونند از مردم انتظار دیگه ای داشته باشند. یک پدر نمیتونه دزدی کنه و به پسرش بگه تو نباید دزدی کنی چون کار خوبی نیست.
  8
  87
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۸
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  در اسلام چیزی به نام حریم خصوصی وجود دارد؟؟ عدالت برابری انصاف منطق وجود دارد؟ مرد اگر زنش خیانت کرد و درحین سکس او را با کسی ببیند میتواند به طور قانونی هر دو را بکشد. کسی که خونش مباح است مثلا مرتد یا کسی که به مقدسات توهین کند و یک مسلمان او را بکشد قصاص نمیشود و حتی دیه هم نمیدهد حالا شما انتظار حریم خصوصی دارید. اگر کسی گزارش دهد که در فلان خانه دارند زنا میکنند پلیس با میتواند به راحتی با حکم قضایی وارد شود و دستگیرشان کند و اگر دقیق عمل جنسی شان دیده شود با دو شاهد ( البته شاهد مرد چون زن نصف انسان کامل یعنی مرد است)هر کدام از انها متاهل باشند به مرگ فجیع سنگسار محکوم میشوند. فرهنگ عرب که به صورت دین اسلام هر جا رفته خبری از انسانیت برابری آرامش نیست.
  9
  81
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این اقای امان الله قرابی انگار جامعه شناسی تو سوییس خونده بعد یه شبه اوردنش ایران. ایشون فقط فقر و گرانی رو باعث این رفتار میدونه. یادش رفته که به دختر باکره قبل از اعدام تجاوز میکردن فرداش هم با اقا داماد میامدن در خونه پدر دختر میگفتن این اقا داماد شما أست جسد دخترتون رو هم دفن کردیم اینهم شیرینی عروسی دخترتون ضمنا ٤ تا ١٧ تومن پول گلوله های اعدام دخترتون رو هم بدید. یه لغت lynch یاد گرفته زرت و زرت بعنوان دارو داره تزریق میکنه. اقای جامعه شناس نرم و استاندارد این جامعه رو همونهایی که داری براشون دم تکون میدی از بین بردن. اگر اینبار انقلاب بشه ببینید چه روزیه میگم، انقلاب فرانسه و اعدام با گیوتین پیشش green movement میمونه. اول همه هر کسی که عمامه داره به سنت جد و مولای متقیانشون مُثله میشن. بعد که یه مقدار احساسات خوابید تازه فکر دادگاه میوفتن. ولی شک نکنید، وای به حال اون نفرات اول که به دست مردم بیوفتن. شما هم امان الله خان، بیا بشین درست ریشه یابی کن ببین چرا به اینجا رسیدیم نه اینکه سنگ حریم خصوصی این مرتیکه رو یه سینه بزنی.
  5
  81
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ضمنا باید دید قوانین اسلام چقدرش رو با مداد نوشتن. ایا این زن و مرد متاهل که در حال زنا گرفته شدن و حتی دوربین وقوع واقعه رو هم ثبت کرده، سنگسار میشن یا نه. یا اینکه حواله میدن به دادرسی الله توی روز محشر و اینکه این قانون فقط مال ما رعیت هاست
  6
  53
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  کدام حریم خصوصی؟ تو اداره با زن مردم در چنین وضعی را حریم خصوصی مینامید؟ هر دو تو خونه خودشان یا در هتلی چنین کاری کردن قبول ولی توی اداره و روی میز اداره و محل کارنمیتواند حریم خصوصی باشد.
  6
  40
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  سخن از حریم خصوصی در اینجا مزخرف است. یعنی‌ استاندارد دگانه. ۴۲ سال است تجربه. مثل آخوند ها.ملت را به اخرت حواله. خودشان ددستی دنیا را چسبیده. زمانی‌ می‌‌شود. از حریم خصوصی سخن گفت. که برای همه وجود داشته باشد. سخن از شخصیت است. هیچ کس در ایران پست نمی‌‌گیرد. مگر اینکه از دست کم .۱۰ ارگان او را قبلان تفکیش نکرده باشند. پرسش این است. همین آقا .اگر در پارک دو جوان را هنگام یک بوسه آرام می‌‌دید .با آنها چکار می‌‌کرد؟ خودش قاضی .مجری قاضی نمی‌‌شد.؟ اگر یک ناا مسلمان را هنگام به قول خودشان زنا می‌‌دید؟ آیا در صف اول سنگسار کردن نمی‌‌بود..این که نمی‌‌شود.هر موقعه پای فلان فلان شده وسط پای مریدان آقا وسط می‌‌یاد. همه مدافعه حقوق بشر هستیم؟ ولی‌ یک بوسه آرام را شلاق می‌‌زنیم. بله کتک زدن محکوم است. ولی‌ بین خود اگر شما آنجا بودید. و ۴۲ سال این منجلاب را تجربه .سیلی‌ نمی‌‌زدید؟ چه انتظاری از یک جوان ۱۸ ساله دارید. که شب و روز این یاران حسین را تجربه. همه چیز را قدغن .ولی‌ برای خودشان خیر. باز هم می‌‌گویم.سیلی‌ زدن را محکوم ولی افشا گری. تنها وسیله جوان‌ها است. آنکه باد می‌‌کارد.طوفان هم درو
  7
  21
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  این حادثه نمادی از فرهنگ جامعه کنونی ایران است ، روابط ناسالم در محیط کار ، ( حتی در اروپا هم ممنوع است ) مردمی که هم قاضی هستند ، هم پلیس ، وهم مامور حکم عدالت ، کسانی که او را تحقیر میکنند ، کسانی که از او فیلم میگیرند و منتشر میکنند ، مغازه دارانی که در را به روی او میبندند ، سایتی که با کمترین آشنایی از جزییات داستان ،آبروی فرد را بیشتر میبرند و امثال من و شما که این کلیپ را مشاهده می‌کنیم ، این کشور از لحاظ اخلاقی رو به زوال است ، جامعه پویا ، جایی است که علم و خرد ، اخلاقیات و فرهنگ و دمکراسی رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند ، ایران کنونی فاقد تمامی این ارزش هاست
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵
  ۲۹
  Lincoln - کورنوال، انگلستان
  جالبه این اتفاق ها وقتی برای مسئولین بی کفایت پیش میاد همه میشن فیلسوف و نظرات کارشناسانه در حد افلاطون میدن،باید اول موضوع چرند ؛امر معروف و نهی از منکر؛-فضولی و دخالت در زندگی شخصی دیگران تحلیل کرد،این چیزی بوده که حکومت فاسد در جامعه جا انداخته مردم هم الان دارن درس پس میدن.
  2
  13
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴
  ۵۳
  sabba - لندن، انگلستان
  نه. هرگز. اگر او در حین انجام "وظیفه" و در دفتر دولتی و با زن شوهر دار زنا کرده.
  6
  4
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۴
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  راستی یادم رفت،کلینتون فقط انگشت کرد ، لخت هم نشد. این دیگه لخت و مادر زاد بود. این حرکتش هم خودش جرم داره . این دیگه حریم عمومی بود
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۹
  ۳۳
  Janhamin - تهران، ایران
  بدون هیچ شک و یا تردیدی میگم که به حریم خصوصی ایشون تجاوز شده. دلایلش رو در پست قبلی عنوان کردم که خوشبختانه اکثرا با مثبت دادن به انها با من هم رای بودند.
  8
  6
  ‌چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۲
  ۴۰
  ماهی جان - لندن ، انگلستان
  خریم خصوصی تعرف مشخصی داره ، وشامل دفتر کار یک اداره دولتی که با هزینه مردم ‌برای رفع مشکلات عمومی مردم در اختیار ایشان گذاشته شده نمیشه . تو‌ یتوب فیلمهای کامل انجام سکس ایشان با خانم متأهل در دفتر کار مقابل دوربین دفتر هم موجود هست . حریم خصوصی وقتی که ایشان با هر کسی تومنزلشون بودند
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.