هجوم کاربران ایرانی به «IMDB» برای دادن نمره پائین به فیلم جدید اصغر فرهادی

یورونیوز :پایگاه اینترنتی «آی ام دی بی» که یکی از مهمترین مراجع اطلاعاتی آنلاین در دنیای سینما محسوب می شود امکان نمره دهی به فیلم «قهرمان» اثر اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی را غیرفعال کرد.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که گروهی از کاربران با مراجعه به این پایگاه اینترنتی و ثبت نام بر روی آن نمره های پائینی به فیلم «قهرمان» دادند. امری که باعث شد نمره این فیلم در سایت «آی ام دی بی» (IMDB) سقوط کند. موج اعطای نمره پائین به «قهرمان» در این پایگاه اینترنتی پس از انتقاد گروهی از کاربران شبکه های اجتماعی از برخی موضع گیری های اصغر فرهادی آغاز شد.

این در حالی است که اثر جدید اصغر فرهادی که در جشنواره کن برنده جایزه بزرگ هیات داوران شد هنوز اکران عمومی نشده است. پایگاه اینترنتی «آی ام دی بی» احتمالا با توجه به عدم اکران عمومی «قهرمان» و تغییر ناگهانی میانگین نمره فیلم «قهرمان» تصمیم گرفته است تا امکان ارزش گذاری این اثر را برای کاربران غیرفعال کند.

اصغر فرهادی در حاشیه جشنواره فیلم کن گفته بود که به سابقه بازیگران توجه نمی کند و تنها جنبه هنری کار آنها هنگام ایفای نقش برایش اهمیت دارد. این اظهارات وی مورد انتقاد محمد رسول اف، دیگر کارگردان ایرانی قرار گرفت. اصغر فرهادی همچنین جمله ای را که پس از انتشار مصاحبه اش با پایگاه اینترنتی «ورایتی» جنجالی شده بود تکذیب کرد.

از قول اصغر فرهادی در پایگاه «ورایتی» آمده بود که حکومت ایران «سرکوبگر» است و آزادی بیان در این کشور وجود ندارد. برنده جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۲۱ پس از انتشار این مصاحبه اعلام کرد که چنین سخنانی نگفته و اظهاراتش اشتباه ترجمه شده است.

اصغر فرهادی کارگردانی فیلم های «جدایی نادر از سیمین»، «درباره الی»، «چهارشنبه سوری» و «گذشته» را در کارنامه دارد. او در سال ۲۰۱۲ جایزه اسکار بهترین فیلم به زبان خارجی را برای «جدایی نادر از سیمین» دریافت کرد. وی پنج سال بعد نیز برای فیلم «فروشنده» بار دیگر برنده جایزه اسکار بهترین فیلم به زبان خارجی شد.
+164
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Alphabet - پترس، یونان

  دمتون گرم. چیزی که قبلا هم گفتم. این گفتار آقای فرهادی مصداق هم از آخور خوردن است و هم از توبره.
  21
  190
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  kakolzari - لندن، انگلستان

  چکارش دارین ملت دیوانه. ماذبه فرهادی در زندان یا تبعید نیازی نداریم. ایشون کار درستی کردند شما تکلیفتون‌رو با رژیم اخوندها روشن کنید نه ایشون که جز اقتخار برای ما ملت دست و پا چلفتی چیزی تولید نکردند
  89
  20
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  paniranist - پراگ، چک

  [::Alphabet - پترس، یونان::]. برو بابا تو هم. شماها همه دیکتاتوری. توی یونان نشستی راحت و بی درد و غم داری باد در هوا بیرون می کنی. اون بدبخت توی ایرانه باید هم نون بخوره. همین رو که گفته هم باید بهش اسکار بدی. اگه راست میگی برو ایران از این آش ها بخور و به آخوندا فحش بده.
  73
  26
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  sima1040 - منچستر، انگلستان

  همه هنرمندان ایرانی به مردم ایران به نوعی خیانت کردند
  6
  63
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  دست همگی درد نکنه آفرین دارید ،باید این مزدوران هنرمند نما را هم رسوا کرد و هم تحریم
  6
  52
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.