جبهه ملی به جمهوری اسلامی هشدار داد : منتظر « خروش قهرآمیز ملت» باشید

ایران وایر :«جبهه ملی ایران» با انتشار بیانیه‌ای با عنوان «شلیک به لب‌های تشنه خوزستان»، از اعتراضات مردمی استان حمایت کرده و به حکومت جمهوری اسلامی هشدار داده است که استفاده از خشونت علیه معترضان، زمینه‌های «خروش قهرآمیز ملت» را فراهم می‌کند.

جبهه ملی در بیانیه خود مسبب بحران‌های سیاسی، کاستی‌ها و برآورده نشدن مطالبات اقتصادی و اجتماعی ملت ایران را سیاست‌های جمهوری اسلامی معرفی کرده و نوشته است که مردم جنوب شرق و جنوب غرب کشور، به‌ویژه هم‌میهنان خوزستانی نخستین قربانیان این سیاست‌ها هستند.

در بیانیه جبهه ملی ایران با اشاره به تیراندازی نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی در خوزستان آمده است: «حکومتی که در طی ۴۲ سال ملتی را به گریستن برای لب‌های تشنه امام سوم و خاندانش واداشته، اکنون خود در جنگی نابرابر، کارش به جایی رسیده که به روی مردمی که در فقدان آب برای خود، احشام و کشت و کار خود، آن‌هم در منطقه‌ای گرم و سوزان، نه تنها گریه نکرده و به درمان درد مردم نپرداخته که به روی آنان آتش گشوده است.»

جبهه ملی ایران در پایان بیانیه خود از تمامی روش‌های مبارزه غیرمسلحانه کارگران، بازاریان، کارآفرینان و دیگر شهروندان خوزستان برای احقاق حق خود دفاع کرده، با این حال هشدار داده است: «در صورت اقدام رژیم به تکرار حوادث خون‌بار آبان ۱۳۹۸، گونه‌های قهر‌آمیز مبارزه نزد توده‌های مردم مشروعیت می‌یابد.»

متن کامل بیانیه جبهه ملی که برای «ایران‌وایر» ارسال شده، به این شرح است:

شلیک به لب‌های تشنه خوزستان
بیانیه جبهه ملی
نظام جمهوری اسلامی در ایران، پس از گذشت بیش از ۳۲ سال از پایان جنگ هشت ساله بی‌‌دلیل و بی‌سرانجامی که خودشان بر ما تحمیل کردند و با تلفات صدها هزار جان فرزندان این سرزمین و صدها هزار زخمی و معلول، با بهره‌گیری از حاکمیتی دو گانه، هنوز نتوانسته است بحران‌های سیاسی، کاستی‌ها و مطالبات اقتصادی و اجتماعی ملت شریف ایران را که بی لیاقتی و فساد خودشان به‌وجود آورده، درمان کند. از دیدگاه مردم، مسبب نخست این وضعیت، بی تردید حاکمیتی است که با خط مشی‌های ماجراجویانه در سطح منطقه و برباد دهنده سرمایه‌های ملی و سیاست‌های فریبکارانه نسبت به ملت ایران، ثبات خود را در عدم تغییر و بحران‌سازی می‌بیند.

در شرایط کنونی، قربانی نخست این سیاست‌گذاری‌ها، مردم جنوب شرق و جنوب غرب کشور، به‌ویژه هم‌میهنان عزیز خوزستانی ما هستند. همین هم‌میهنانی که همیشه در درازنای تاریخ، پاسدار و مدافع مرزهای ما بوده‌اند. افزون بر تصاحب و غارت صنایع کشور، به‌ویژه در خوزستان، مانند هفت تپه و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی که از دولت میان گروه‌های مافیایی تقسیم شده است و نه تنها سود آن‌ها را به جیب می‌زنند، کارگران و کارکنانی را که آن سودهای کلان را برایشان می‌سازند حتی از حقوق و مزایای حداقلی خود محروم کرده‌اند و به زیر خط فقر کشانده‌اند و اعتراض برحق آنان را با سرکوب و گلوله و زندان پاسخ می‌دهند. رفتار فجیع جمهوری اسلامی با کارگران مجتمع هفت تپه و صنایع پولاد اهواز، دو مثال دیگر از ناکارآمدی مدیریتی و فساد ساختاری در دیوان‌سالاری کشور است.

نتیجه سدسازی‌های غیرضروری و کانال‌های انتقال آب رودخانه‌های بزرگ و پرآب منطقه که به مردم خوزستان هم تعلق دارد، بی اعتنایی به حق‌آبه‌های هزاران ساله و نیازهای ساکنان استان تنها برای سود شخصی از آن خود کرده‌اند و کشاورزی استان را تخریب و مردم را به تشنگی رسانده‌اند.

حکومتی که در طی ۴۲ سال ملتی را به گریستن برای لب‌های تشنه امام سوم و خاندانش واداشته، اکنون خود در جنگی نابرابر، کارش به جایی رسیده که به روی مردمی که در فقدان آب برای خود، احشام و کشت و کار خود، آن‌هم در منطقه‌ای گرم و سوزان، نه تنها گریه نکرده و به درمان درد مردم نپرداخته که به روی آنان آتش گشوده است. این گونه اعمال ددمنشانه می‌تواند زمینه‌های خیزش قهر‌آمیز ملت را فراهم کند.

جبهه ملی ایران ضمن پشتیبانی کامل از تمامی روش‌های مبارزه غیرمسلحانه کارگران، بازاریان، کارآفرینان و دیگر شهروندان خوزستان برای احقاق حق خود، هشدار می‌دهد که در صورت اقدام رژیم به تکرار حوادث خون‌بار آبان ۱۳۹۸، گونه‌های قهر‌آمیز مبارزه نزد توده‌های مردم مشروعیت می‌یابد. ما در جبهه ملی ایران کماکان باور داریم که به جز انتقال مسالمت آمیز قدرت که راه بهینه برای ایجاد یک نظام دموکراتیک و حقوق بشری است، راه‌کار همانا تداوم مبارزه مبتنی بر مقاومت بدون خشونت است.
+97
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران

  جبهه ملی غلط کرد ..آشغالها در مواقع دیگه که به ملت اجحاف میشه ،خفه شدند و هیچی نمی گویند ولی الان هشدار می‌دهند، که رژیم حواس اش باشه .خدا لعنت کند جبهه ملی ها و چپی و کمونیست و مجاهد و....که این انقلاب شوم را برای ما مردم به ارمغان آوردند
  12
  70
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  می‌ دانیم ولی شما خود را دیگر قاطی نکنید. این چلقوز آخوند را. از صدقه سر شما داریم. فراموش نکرده. که امام امت را در زیر درخت سیب، با حضرت آدم مقایسه کردید. دوباره بوی کباب به بینی‌ شما رسید؟ این ننه من غریبم شما. دیگر خریدار ندارد. دست شما را همه خوانده.فریاد خروشان .رضا شاه روحت شاد را نمی‌‌شنوید ؟ کر شده دوباره؟ دیگر برای ملت تصمیم نگیرید. عکس چه کسی‌ را در ماه ببینیم. اینبار ماه .که چه عرض کنم. مریخ .و خورشید را هم پیشنهاد دهید. ما فقط و فقط در مستراح بینیم
  8
  60
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  نیازی به بیانه نیست این رژیم اصلاح شدنی نیست. مشتی آخوند دزد کارنابلد غاصب بر مسند قدرت. این رژیم رفتنی است. اینها مملکت را به باد فنا دادند. اینها ایرانی نیستند. جانم فدای ایران.
  5
  49
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
  ۵۲
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  با آخوند جماعت نمیشود مبارزه غیر مسلحانه کرد !
  10
  55
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹
  ۵۰
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  ‏نتیجه اعتراضات تا به این لحظه :از لر و عرب اهواز تا گیلک و مازنی و ترک تهران نشان دادند ایران یک پارچه و یک دست است . ‏امروز ما مردم ایران تو دهنی بزرگی به خامنه اى به تجزیه طلبان و جدایی طلبان زدیم که در رسانه ها فقط هستند و در زمین سپاه بازی مى کنند. نفرین بر جمهورى اسلامى و کفتار پیر امام خامنه اى. 🤣
  3
  55
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  دلتون خوشه. ملتی که هنوز درونشون بخش قابل توجهی مغزشون ..ه و فکر هم نیستن توقع داری حکومتش و مزدورانش دلسوزی کنن. هیچ حکومت و کشور و قدرتی در دنیا نه به فکر مردم ایرانه نه به فکر هیچ مردم سرکوب شده یا گشنه. یه ترامپ کبیر اومد یه دنیا زیرابشو زدن و سرنگونش کردن. الانم با هیچ بیانیه و تظاهراتی اتفاقی نمیوفته. همه رو میکشن. عمالشون رو در این سایتها نمیبینید که چه خونخوارن.
  19
  18
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی
  [::arya_japan - توکیو، ژاپن::]. بله با آخوند باید مسلحانه جنگید ولی کسی سلاح نداره. یک نفر بنام hamid از لوس ..جلس میگفت ۱۰ تا تفنگ رنگ و وارنگ داره آیا وقتش نیست دست تو دست مردم بدید و‌مبارزه کنید. البته هر دستی که دراز بود رو نگیرید شنیدم جناب آقای مهندس طوسی هم دست کمک دراز کرده
  19
  5
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۸
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. وقتی میگم .....همینه! یعنی هیچی از اوضاع حالیت نیست. اولا یه خاطر جنگ اکثر اهالی جنوب مسلح هستن دوما به خاطر وضع عراق رسوندن اسلحه دست مردم مشکل نخواهد بود. از اونطرف هم اهالی سیستان و بلوچستان به خاطر اقتضای منطقه و قاچاق مسلح هستن. با این وضع یه پوست پیاز با مسلح شدن فاصله أست چون کافیه یکی دو تا کلانتری دست مردم بیوفته. و در آخر هم برو کاسه ات رو لیس بزن
  1
  15
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۹
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. شما چرا یک دفعه اینقدر یاد طوسی طوسی می‌‌کنید. در هر چیزی که می‌‌گذارید.دوبار اشاره به طوسی. خوب دوست داری.برو مکتب قرآن. چرا اینقدر رمزی حرف می‌‌زنی‌.؟ دوست داری برو. یکی‌ هم اگر یک کلمه گفت. اون آقات بود. که قاری محبوب بود. بخیل که نیستم .مال خودش. دوست داره با سلطان.دوست نداره.با علی‌ گدا
  1
  16
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. انقدر شعور سیاسی نداری که در این وانفسای ایران بجای همبستگی هنوزهم دنبال رو امثال خردوغانی.هنوز هیچی نشده سهم خواهی میکنی اینجاست که معلوم میشه ایرانی نیستی و در درون یک ترکی که منتظر تجزیه ایران و رفتن به بقل بابارجبی!
  5
  9
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک
  [::arya_japan - توکیو، ژاپن::]. شعر نگو. یه بار تاوان مبارزه مسلحانه رو در شورش ننگین ۵۷ دادیم برای هفت پشتمون کافیه. راحت میشه با مبارزه منفی اینا رو وادار کن زانو بزنن.
  3
  3
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.