اردوغان میخواهد «شهر ارواح» قبرس را احیا کند

سفر اردوغان به قبرس، ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۱شهر ورشا واقع در قبرس زمانی مورد توجه گردشگران بود. پس از اشغال شمال قبرس توسط ترکیه این شهر به "شهر ارواح" بدل شد. رئیس جمهور ترکیه در جریان سفرش به قبرس از احیای این شهر و از راه‌حل دو ملت دو دولت در قبرس سخن گفته است.

شهر ورشا در سال‌های دهه هفتاد میلادی در قرن بیستم یکی از نقاط گردشگری محبوب در جهان به شمار می‌آمد. پس از مناقشه ارضی بین ترکیه و یونان بر سر سرنوشت قبرس، این شهر تبدیل به یک "شهر ارواح" شد؛ خالی از گردشگر و خالی از سکنه.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جریان سفر خود به قبرس و بدون تایید مقامات آن کشور از احیای این شهر سخن گفته است. این موضوع با اعتراض اتحادیه اروپا و به‌ویژه با مخالفت فرانسه روبرو شده است.

جوزپ بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا طرح چنین موضوعی از سوی دولت ترکیه و شخص اردوغان را "غیرقابل قبول" خوانده است.

مناقشه ارضی قبرس
باید یادآور شد که قبرس پس از اشغال بخش شمالی آن توسط ترکیه در سال ۱۹۷۴ به دو بخش یونانی‌زبان و ترک‌زبان تقسیم شده است. تلاش‌های کشورهای اروپایی برای وحدت مجدد قبرس و حل مناقشه ارضی این کشور تا کنون بی‌نتیجه بوده است.

ترکیه تنها کشوری است که جمهوری قبرس شمالی را به رسمیت می‌شناسد. این جمهوری در سال ۱۹۸۳ اعلام موجودیت کرده بود.

شهر ورشا در حاشیه نوار حائل تحت کنترل و نظارت سازمان ملل واقع است. این در حالی است که اردوغان مدعی است این شهر به قبرس شمالی تعلق دارد.

از سوی دیگر، اردوغان از راه‌حل "دو ملت، دو دولت" برای مناقشه قبرس سخن گفته است. او همچنین مدعی شده که "هیچ راه حل دیگری" برای پایان دادن به مناقشه ارضی قبرس وجود ندارد. این در حالی است که جامعه جهانی چنین راه حلی را برنمی‌تابد.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۱ ژوئیه به بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه اشاره کرده است. در این بیانیه طرح احیای شهر ورشا و همچنین راه حل تشکیل دو دولت برای قبرس، اقدامی تحریک‌آمیز خوانده شده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه آمده است که انجام چنین اقدامی از سوی دولت ترکیه عملا به اعتماد مورد نیاز برای ادامه مذاکرات بر سر مناقشه ارضی قبرس آسیب می‌رساند.
+11
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  پان ترکیسم جانوری بنام اردوغان فقط موجبات جنگ و خونریزی در منطقه شده و باز خواهد شد!طرفدارای احمق این شیطان بوقلمون صفت هم یه سری عقده نژادی هستن که بعید نیست سر همین نژاد و نزادبازی مسخره جان بدهند و موجبات دردسر بقیه بشن. اخه سلطان عثمانی بی شعور.قرن پانزدهم نیست و ملت ترکیه برای تو کافی نیست اینکه به تصرفات و تجاوزات گذشته برسی. بزودی ایران ازین جراحی تغییر حکومت داری بیرون خواهند آمد و چنان این فنر فشرده شده ایران آزاد خواهد شد که همه توهمات تو در جبهه ایران و اطراف به سرعت بباد خواهد رفت.
  18
  33
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۳
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اگر ایرانی ها به جای اینکه اینقدر به دیگران اهمیت می دادند به فکر کشور خودشان بودند الان در بدبختی و جهنمی به نام ایران زندگی نمی کردند. ایرانی ها اصلا وسن پرست نیستند و وطنشان براشان مهم نیست به اندازه ترکیه آذربایجان سوریه و آفریقا و فلسطین
  0
  1
  جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.