شعله‌سعدی : خامنه ای باید قدرت را منتقل کند یا با مصالحه یا با محاکمه

 رادیو فرانسه :قاسم شعله‌سعدی، حقوقدان و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ایران، در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه اعتراض‌های جاری در خوزستان و دیگر مناطق کشور را مرحله تازه ای از مبارزات موفقیت آمیز مردم ایران برای گذار به یک دموکراسی سکولار در کشور ارزیابی کرده و گفته است که در برابر این قیام برگشت ناپذیر سرکوب دیگر بی اثر است و شخص رهبر جمهوری اسلامی دو راه بیشتر پیش رو ندارد : انتقال قدرت از طریق مصالحه یا از طریق محاکمه.

قاسم شعله سعدی در این مصاحبه از جمله گفته است :  

"پیش از اعتراض‌های جاری به بحران بی آبی در کشور، مردم ایران در بیست و هشت مرداد گذشته با تحریم سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری مرحله تازه ای از مبارزات خود را با شکوه و موفقیت بزرگ پشت سر گذاشتند.

آنان با "نه" بزرگ خود به انتصابات مهندسی شده، سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری را به یک همه پرسی علیه جمهوری اسلامی تبدیل کردند و پیام این همه‌پرسی نیز به کل جهان رسید، به طوری که دنیا اکنون می‌داند که جمهوری اسلامی نماینده مردم ایران نیست.

خوشبختانه بلافاصله یک روز پس از این "انتخابات"، اعتصاب‌های سراسری در ایران آغاز شد. از کارگران نفت و پتروشیمی تا کامیون‌داران و دامداران به این اعتصاب سراسری پیوستند. اکنون این اعتصاب‌ها با قیام مردم خوزستان توأم شده است. به همین خاطر می‌گویم که مبارزات مردم ایران وارد مرحله‌ای مهم و سرنوشت ساز شده است.

این پیروزی، اما، باید با درسگیری از تجارب اعتراض‌های دی ماه ٩٦ و آبان ٩٨ استمرار یابد. آنچه شکست آن دو خیزش را باعث شد در یک کلام فقدان سیاست راهبری یا رهبری بود. اما، اعتراض‌های جاری خوزستان از یک لحاظ رفع این نقیصه را تسهیل کرده است. به این معنا که اعتراض‌های جاری رهبران خود را خلق یا کشف خواهد کرد.

از یک طرف رژیم اسلامی با قراردادن سه "قاتل" در رأس قوای سه گانه کشور به "خلوص سرکوبگری" دست یافته و از طرف دیگر مردم هم در تلاش خود برای رهایی از این وضع به "خلوص ملی" دست یافته‌اند، به این معنا که دیگر فریب اصلاح طلبان و پوپولیست‌ها را نخواهند خورد. به همین خاطر می بینیم که قیام مردم خوزستان به سرعت به لرستان و حتی دیروز به تهران نیز سرایت کرده و من پیش بینی می‌کنم که برای تبدیل شدن به یک قیام سراسری به سرعت به خراسان و آذربایجان و دیگر مناطق کشور نیز سرایت خواهد کرد.

بنابراین، آقای خامنه‌ای دو راه بیشتر پیش رو ندارد : یا انتقال قدرت از طریق مصالحه یا انتقال قدرت از طریق محاکمه. سرکوب دیگر پاسخ نمی‌دهد، بلکه حتی نتیجه معکوس می دهد. زیرا، نه فقط دیگر مردم نمی ترسند، بلکه مردم به یک همبستگی ملی نیز دست یافته‌اند. مهمتر از همه، مردم آماده اند تا در مقابل سرکوب حکومت از حق مشروعِ دفاع از خود استفاده کنند. و به همین خاطر به همه نیروهای نظامی و امنیتی کشور اکیداً هشدار می دهم که مردم ما مجاز هستند که در برابر سرکوب از خود دفاع مشروع کنند.

افزون بر این، اعتراض به وضع موجود اکنون دیگر به پیکره نیروهای نظامی و امنیتی کشور نیز سرایت کرده و به همین خاطر شاهد ریزش‌های جدی در درون آنها هستیم. بنابراین، من به این نیروها توصیه می کنم که کاری نکنند که مردم احساس کنند که باید از خود دفاع مشروع کنند، به ویژه اینکه مردم تا سینه مملو از نفرت و خشم نسبت به صاحبان و نمایندگان قدرت هستند که ممکن است در یک وضعیت خلاء سیاسی به انتقامجویی‌های خونین بینجامد. وضعیت کنونی کشور بیلان کار خامنه‌ای و تیم او در قدرت است و اولین شرط حل مسائل و مشکلات این وضع، واگذاری قدرت از سوی خامنه‌ای به مردم است."
+80
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  نه مصالحه نه محاکمه. سرکوب‌و‌سرکوب. اینقدر در تقسیم قدرت تنبلی کردید دیگه خوزستان آروم‌شد و تعداد زیادی از‌مردم‌دیگه ساکت‌شدن و منطقه‌تحت کنترل دراومد
  91
  11
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۴
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی. به خیالت مثلن خیلی داری جهت میدی به ماجرا؟!!!. 78 88 96 98 00 این اعداد برات آشناست! احسسسساااس نمی کنی داره فواصل کم و کمتر میشه؟!!!
  4
  57
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۰
  ۳۹
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا

  هیچ مصالحه ای در مورد این روضه خون جنایتکار وجود نداره، این یارو باید به سرنوشت قذافی دچار بشه و برای همیشه اسم نحسش به فاضلاب تاریخ بپیونده.
  4
  59
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۳
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. کمربندت رو محکم ببند که‌‌زدی تو خال. بیش از حد فاصله ها کم شده بچه مازندرون
  25
  5
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۴
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. من رو ببخش خواهش میکنم. رد منو زدی میترسم ترور بشم ببخش دیگه از حالا مثل شما کامنت ضد ایرانی میزارم فقط یکبار دیگه بهم فرصت بده
  25
  3
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۳
  ۵۷
  جناب - استکهلم، سوئد
  [::The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا::]. ضمن هم نظر بودن با شما حول لزوم سرنگونی و سقوط حکومت اسلامی، و لزوم محاکمه سران جمهوری اسلامی، اما به ۲ دلیل با انتخاب شیوه کشتن قذافی برای خامنه ای مخالف هستم، زیرا اولا همه دزدسالاران و جنگ سالاران این حکومت باید محاکمه شوند تا درسی تاریخی برای آیندگان داشته باشد و حکومت و جامعه ای بر مبنای قانونگذاری و قانونمندی را بنا نهد. سران رژیم در ازای ۲ شرط از اعدام رها میشوند: ۱) علنی کردن و شرح و بیانِ تمام جنایاتی که انجام داده اند، و ۲) بازبرگرداندن تمام اموالی که از جیب مردم و جامعه ایران دزدیده اند! بطور قطع حکم اعدام در ایران ملغی خواهد شد، اما برای رها شدن دزدان و جانیانِ حکومت اسلامی ۲ شرط بالا بشکل شفاف و قطعی باید عملی شوند!
  2
  17
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۴
  ۶۸
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  درود به شرفت که پای آب و خاک ایران عزیز ایستادی خامنه‌ای هم کینتش از سلمان فارسی بیشتر بود این ایرانی‌ کسی‌ هم راه انداخته که سلمان نکرد.
  2
  10
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. تو وجودت ضد ایران و ایرانی هستش، نیازی نیس اصلا کامنت ضد ایرانی بدی..کسی که مرید سعید طوسی هستش، خودش ضد بشریت هستش..
  4
  15
  ‌پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.