جمهوری اسلامی از سفر مردم ایران به ارمنستان ۱۴ میلیارد تومان درآمد کسب کرد

تخمین زده می‌شود بیش از ۱۴ هزار ایرانی برای زدن واکسن به ارمنستان رفته باشندایندیپندنت فارسی :سفر شهروندان ایرانی به ارمنستان برای تزریق واکسن کرونا اگرچه برای آن‌ها هزینه‌های زیادی در پی داشت، اما برای دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان بی‌فایده نبود. از یک‌ طرف با خروج پنج میلیون دلار ارز از کشور و سرازیر شدن پول‌های ایران به سمت ارمنستان، این کشور به منافع اقتصادی که در نظر داشت، رسید و از طرف دیگر، دولت جمهوری اسلامی ایران از ۱۴ هزار مسافر ایرانی که به ارمنستان سفر کردند، عوارض خروج از کشور گرفت و درآمدی بالغ‌ بر ۱۴ میلیارد تومان کسب کرد.

بر اساس آماری که به طور رسمی اعلام شده است، در یک ماه گذشته ۱۴ هزار ایرانی به ارمنستان سفر کردند و در صورتی‌ که فرض شود همه این افراد در سال ۱۴۰۰ نخستین سفر خارجی خود را تجربه می‌کردند، درآمدی که دولت در طول یک‌ ماه از محل عوارض اولین خروج آنان از کشور به دست آورد، پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

البته این همه ماجرا نیست؛ چون تا قبل از اینکه ارمنستان اعلام کند متقاضیان واکسن باید در این کشور اقامت ۱۰ روزه داشته باشند، شهروندان ایرانی پس از تزریق دوز اول به کشور بازمی‌گشتند و مدتی بعد برای تزریق دوز دوم به ارمنستان می‌رفتند؛ بنابراین مسافران در دومین سفر خارجی خود باید عوارض ۶۰۰ هزار تومانی خروج از کشور را می‌پرداختند که این رقم را به هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان می‌رساند. به‌ عبارت‌ دیگر، سفر شهروندان ایرانی به ارمنستان برای تامین سلامتی‌ برای دولت ۱۴ میلیارد تومان درآمد داشته است.

این در حالی است که دولت موظف است تدابیر لازم برای دریافت رایگان واکسن را در داخل کشور ایجاد کند، اما روند کند واکسیناسیون و نگرانی از موج پنجم کرونا باعث شد بسیاری از مردم به خارج از کشور سفر کنند تا بتوانند واکسن بزنند.

ارمنستان یکی از کشورهایی است که پس از همه‌گیری کرونا، با پیاده‌ کردن طرح «واکسن گردشگری» تلاش کرد رونق اقتصادی و درآمد حاصل از گردشگری را به کشور خود بازگرداند؛ اقدامی که به دلیل ناکارآمدی سیستم درمان ایران و تاخیر در واکسیناسیون شهروندانش موفق شد.

در مدت یک ماه گذشته یعنی از اول تا ۲۵ تیر ۱۴۰۰ با خروج بیش از ۱۴ هزار مسافر ایرانی، در خوش‌بینانه‌ترین حالت بالغ‌ بر پنج میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است.

به گزارش روزنامه اعتماد، با احتساب اینکه هر فرد بدون اینکه در هتل اقامت داشته باشد، روزانه ۲۵ دلار برای خورد و خوراک خود هزینه کند، هر فرد در ۱۰ روز ۲۵۰ دلار و ۱۴ هزار نفر برای تزریق دوز اول واکسن خود سه میلیون و ۵۰۰ هزار دلار ارز از کشور خارج کرده‌اند. حال‌ اگر نیمی از افراد وارد شده به ارمنستان در هتل اقامت داشته باشند، سه میلیون دلار به ارزهای خارج شده از کشور اضافه می‌شود. این در حالی است که این مسافران برای سفر دوم باید به ارمنستان بازگردند و احتمالا سه میلیون دلار دیگر نیز به این کشور تزریق می‌کنند.

روند کند واکسیناسیون در کشور و وعده‌های بی‌سرانجام مسئولان وزارت بهداشت، اگرچه برای شهروندان ایرانی خسارت‌های زیادی در پی داشته، اما یک فرصت استثنایی برای دولت‌های ایران و ارمنستان ایجاد کرده است تا از این طریق درآمدزایی کنند. مسئله مهم این است که این مقدار ارز خارج شده از کشور فقط برای یک ماه است و ادامه این روند می‌تواند خروج بیشتر منابع مالی کشور را در پی داشته باشد؛ آن هم در شرایطی که کشور با بحران اقتصادی روبه‌رو است.
+38
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  دموکرات - کلن، آلمان
  متاسفانه واکسن مجانی !!! ارمنستان برای رفقامون بالای 1000 دلار اب خورده و برای دوز دوم هم همون قدر باید خرج کنند. کلکی بود برای خالی کردن جیب مردم.
  4
  21
  ‌سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.