چرا ایرانی ها با وجود قوانین سخت بیشتر از گذشته علاقه به نگهداری سگ دارند؟

دویچه وله :علیرغم باورهای دینی، وضع قوانین سخت‌گیرانه و اعمال جریمه، هر روز بر شمار افرادی که در جمهوری اسلامی ایران به نگهداری سگ روی می‌آورند افزوده می‌شود. چرا؟
سگ و باورهای مذهبیدر باورهای دینی اکثر مسلمانان از سگ به نیکی یاد نمی شود. براساس احکام دینی، سگ حیوانی نجس است. برخی بر این باورند که "خانه‌ای که سگ در آن باشد، نماز ندارد" و حتی "فرشته و ملائکه از فراز خانه‌ای که سگ در آن باشد عبور نمی‌کنند". علیرغم این باورها و حتی با ایجاد سیستم سیاسی "جمهوری اسلامی"، در ایران بر شمار افرادی که به نگهداری سگ می‌پردازند افزوده شده است.
رابطه سگ و انسان، قدیمی‌تر از باورها و احکام مذهبی استدانشمندان آغاز اهلی کردن سگ توسط انسان و زندگی این دو در کنار هم را بین ۱۵ هزار تا ۱۰۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح تخمین می‌زنند. بیشتر ادیان و مذاهب رابطه منفی با سگ ندارند. منفی شدن رابطه اقشار مذهبی ایران با سگ اما مربوط به چند صدسال اخیر و طبق حکم فقهای شیعه است.
سگ و بحران سیاسی – اجتماعیعلیرغم همه فشارها و سخت‌گیری‌ها هر روز بر شمار افرادی که در ایران به نگهداری از سگ روی می‌آورند افزوده می‌شود. چرا؟ جامعه‌شناسان بر این باورند که در سال‌های اخیر روابط اجتماعی و بخصوص روابط بین انسان‌ها (مثل اعتماد، وفاداری، عاطفه، صداقت، فداکاری) در ایران آسیب دیده و نگهداری از حیوانات جایگزین روابط آسیب دیده شده است.
سگ و انسان‌های تنهابزرگ‌ شدن شهرها، کوچک شدن خانواده‌ها، جدا زندگی کردن فرزندان از پدر و مادر، کاهش دید و بازدید‌ها و روابط اجتماعی ناشی از کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی موجب می‌شود تا انسان‌هایی که احساس تنهایی می‌کنند به نگهداری از حیوانات خانگی روی آورند.
سگ و وفاداریوفاداری یکی دیگر از عناصر اجتماعی است که در ایران بشدت صدمه دیده است. اما یکی از خصلت‌های اصلی سگ‌ها، وفادار بودن آن‌ها به صاحب‌شان است.
سگ و اعتمادبه زعم روان‌شناسان و جامعه‌شناسان، به "اعتماد سیاسی و اجتماعی" در جامعه ایران بشدت لطمه خورده است و شهروندان اعتماد خود را به همه‌چیز از دست داده‌اند. سگ و صاحب آن به یکدیگر اعتماد کامل دارند و این اعتماد حتی "مادام‌العمر" است.
سگ در "جمهوری دروغ"در سال‌های اخیر منتقدین و کاربران در شبکه‌های اجتماعی ایرانی به دلیل "دروغ‌های سیاستمداران" و "رسانه‌های وابسته" جمهوری اسلامی را "جمهوری دروغ" می خوانند. آنها معتقدند که زندگی ایرانیان با دروغ همراه شده است. سگ اما به صاحبش دروغ نمی‌گوید و صاحب هم نیاز به دروغ‌گویی به سگ خود ندارد.
سگ و فداکاری برای انساندرحالی که از عنصر فداکاری در جوامع انسانی هر روز کاسته می‌شود، سگ اما در فداکاری برای صاحب‌اش لحظه‌ای درنگ نمی‌کند.
سگ به عنوان "ابزار"در حالی که جمهوری اسلامی از یک سو تلاش می‌کند شهروندان خود را از داشتن سگ محروم کند، از سوی دیگر اما نیروهای انتظامی و امدادی از این حیوان برای انجام ماموریت‌هایی چون یافتن مواد مخدر، بمب یا امداد و نجات مجروحین استفاده می‌کنند. البته باید اذعان داشت که ایده و تکنیک‌های آموزشی سگ‌ها از "غرب وحشی" وارد شده است.
"غرب وحشی" و راه‌حل‌های متمدنانهعلی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، غرب را "وحشی" می‌نامد و ادعا می‌کند "تمدن اسلامی" در ایران در حال پاگیری است. جالب این که ایرانیانی که در غرب زندگی می‌کنند شاهد ارائه راه‌حل‌های متمدنانه برای موضوع سگ و نگهداری از آن هستند و در عین حال می‌بینند که "تمدن اسلامی" چگونه در کشورشان از قوه قهریه برای حل آن استفاده می‌کند.
سگ‌های ولگرد و "سم و تفنگ"مدیران شهری ایران برای "حل موضوع سگ‌های ولگرد" با استفاده از شلیک گلوله و یا سم دست به کشتار سگ‌ها زدند که با اعتراض شهروندان روبرو شد. اما شهروندانی هم بودند که با ایجاد پناهگاه حیوانات به جمع‌آوری سگ‌ها، مداوا و تغذیه آنها پرداختند و هزینه آن را هم با کمک‌های مالی مردم تامین کردند.
وضع قوانین ضد سگ؟اردیبهشت ۱۳۹۰ برخورد با سگ گردانی به مجلس شورای اسلامی کشیده شد و نمایندگان به دنبال طرحی برای ممنوعیت داشتن سگ و جریمه صاحبان این حیوان بودند.
وظیفه پلیس مبارزه با سگ و سگ‌گردانی؟بهمن ۱۳۹۷ هم رئیس وقت پلیس تهران اعلام کرد با هماهنگی دادستان تهران هرگونه سگ‌گردانی داخل شهر تهران، معابر و پارک‌ها ممنوع است و با صاحبان سگ و خودروهای حامل سگ برخورد می‌شود. این درحالی است که در قانون هیچگونه منعی برای سگ گردانی وجود ندارد.
درخواست لغو برخورد با سگ‌گردانی و اصلاح قوانیناخیرا "حامیان حقوق حیوانات و عموم مردم" در نامه‌ای خطاب به محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس و سمیه رفیعی، رئیس فراکسوین محیط زیست خواستار لغو برخورد با سگ‌گردانی و اصلاح قوانین این حوزه شده‌اند و حتی شش پیشنهاد نیز برای هم زیستی مسالمت‌آمیز نیز ارائه کرده‌اند.
فرهنگ‌سازی بجای اعمال قهردر آلمان کسانی که سگ نگهداری می‌کنند باید سگ خود را در شهرداری‌ها به ثبت برسانند و برای آن مالیات پرداخت کنند. بسیاری از سگ‌ها "چیپ" گذاری شده هستند و سگ‌هایی که احتمال می‌رود خطر آفرین باشند باید در بیرون "پوزه‌بند" داشته باشند. در مورد مدفوع آنان نیز سطل‌های مخصوص در معابر عمومی نصب شده که پلاستیک‌های کوچک مجانی برای جمع‌آوری مدفوع در آن قرار داده شده‌اند.
+28
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این مسلمونها خالی از مغز هستن. گربه مکروه هست ولی سگ نجس. بعد بهشون میگی چرا؟ میگن چون سگ ته خودش رو میلیسه. یعنی از کور هم بدتر هستن که ندیدن گربه چه جوری خودش رو تمیز میکنه. بخوای ارزش بذاری اب دهن سگ هار از کل باورهای مذهبی اشون پاک تره
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۱
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن
  مردم ایران به برکت نظام اخوندی باورهای مذهبیشون داره به ته میکشه در نتیجه مثل بقیه مسلونای تهی مغز نیستند و خوب میدونن سگ از دین .....باارزشتره و وفا هم داره
  4
  17
  ‌چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.