اردوغان: طالبان باید از «اشغال خاک برادران خود» دست بردارند

بی بی سی :رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است طالبان باید از "اشغال خاک برادران خود" دست بردارند. آقای اردوغان در پیوند به هشدار گروه طالبان در مورد ادامه مأموریت این کشور برای تأمین امنیت فرودگاه کابل، گفته تصمیم دارد با طالبان در این مورد مذاکره کند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که رئیس جمهوری ترکیه امروز (دوشنبه، ۲۸ سرطان/تیر) قبل از سفرش به قبرس شمالی در یک نشست خبری گفته: "طالبان باید بلافاصله به جهانیان نشان بدهد که صلح در افغانستان تأمین خواهد شد."

آقای اردوغان به تشدید خشونت‌ها در ولایات افغانستان اشاره کرده و گفته روشی که طالبان در این جنگ پیش گرفته‌اند "برخوردی نیست که یک مسلمان با مسلمان دیگر" انجام دهد.

ماه گذشته، در نشست سران اعضای ناتو در بروکسل موضوع واگذاری امنیت فرودگاه کابل به ترکیه میان رهبران آمریکا و ترکیه مطرح شد.

رجب طیب اردوغان بعداً تأیید کرد که نظامیان این کشور حفاظت از فرودگاه بین‌المللی کابل را پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان برعهده خواهد گرفت و کشورش این کار را به "بهترین صورت" انجام خواهد داد.گروه طالبان با این اظهارات رئیس جمهور ترکیه به شدت مخالفت کرد و گفت ادامه حضور ترکیه در افغانستان برای آنها به معنای "ادامه اشغال" خواهد بود.

در اعلامیه طالبان آمده: "اگر مقامات ترکیه در این مورد از سر نو نیاندیشند وامارت اسلامی و افغان‌ها در برابر آن‌ها به اساس مسئولیت ایمانی، وجدانی و ملی‌شان آن‌چنان ایستاده‌گی می‌نمایند که از بیست سال به این‌سو در برابر اشغال ایستاده‌اند."

با این حال در نشست خبری رئیس جمهور ترکیه، هنگامی‌که از او در مورد این موقف طالبان پرسیده شد، گفت در بیانیه‌ای که توسط طالبان منتشر شده هیچ عبارتی نیامده که گفته باشند "ما ترکیه را نمی خواهیم."

مقام‌های دولت افغانستان از برنامه حفاظت ترکیه از فرودگاه کابل حمایت کرده و گفته‌اند حضور ترکیه در فرودگاه کابل در برابر حملات احتمالی طالبان بازدارنده خواهد بود.

فرودگاه کابل در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری و منطقه سبز امنیتی موقعیت دارد. جایی که سفارتخانه‌ها و دفاتر دیپلماتیک کشورهای خارجی در آن موقعیت دارد. از اینرو، تأمین امنیت فرودگاه کابل برای تداوم فعالیت سفارت‌ها و نمایندگی‌های بین‌المللی حیاتی دانسته می‌شود.

ترکیه از سال ۲۰۱۳ در کار تامین امنیت این فرودگاه همراه با سربازان آمریکایی و ناتو فعال بوده است.با آغاز روند خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان خشونت‌ها در ولایات این کشور شدت گرفت. طالبان ادعا کرده‌اند که نزدیک به دو صد ولسوالی و شماری از بندرگاه‌ها در شمال، غرب و جنوب این کشور را تحت کنترل خود درآورده‌اند.
+8
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  جناب اردوغان‌ فکر میکنه امثال طالبان و داعش، زبان خوش حالیشونه. خود این درازگوش داعش را ساپورت و حمایت میکرد و باعث مرگ انسانهای بیگناه زیادی شد. فرق این عربپرست افراطی با همنژادش چنگیزخان مغول اینه که چنگیز شجاع و دلیر بود و مثل این جنایت های خودش یا اجدادش را انکار نمیکرد ولی این الاغ هم حمایت از داعش را انکار میکنه و هم نسل کشی ارامنه توسط ترکهای ظالم دوران عثمانی را.
  12
  46
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۵
  ۲۹
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن::]. دقیقا . خودش داعش رو ساپورت می گرد که به چیزخوری افتاد
  1
  1
  ‌سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.