تعدادی از پرسنل کادر درمان ایران با وجود واکسینه شدن به کرونا مبتلا شدند

رادیو فردا :حسین کرمانپور، مدیر روابط‌عمومی سازمان نظام‌پزشکی، می‌گوید برخی از نیروهای کادر درمان با وجود اینکه هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده بودند، دوباره به کرونا مبتلا شده‌اند. اغلب این افراد واکسن چینی سینوفارم را دریافت کرده‌اند.

به گزارش روزنامه همشهری، تاکنون ۹۰ درصد کادر درمان ایران دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده و برای واکسینه کردن آنها از واکسن روسی اسپوتنیک‌وی، آسترازنکا، سینوفارم و بهارات هندوستان استفاده شده است که بیشترین عوارض دوز اول واکسن‌ مربوط به آسترازنکا بوده و به گفته آقای کرمانپور «موارد نادری از مرگ نیروهای درمان بر اثر لخته شدن خون با تزریق واکسن دوز اول آسترازنکا ثبت شده» است.

او آمار دقیقی درباره تعداد افراد جان باخته یا افرادی که دوباره مبتلا شده‌اند، نداده ولی بر اساس گزارش‌های رسمی تاکنون ۱۱۰ پرستار به علت بیماری کرونا جان قربانی‌ شده‌اند. محمد شریفی‌مقدم، دبیرکل خانه پرستار، نیز بدون ارائه آمار دقیق، از مرگ برخی پرستاران در سه ماه اخیر خبر داده است که به گفته او واکسن دریافت کرده بودند و در بخش‌ آی‌سی‌یو بیمارستان‌های مختلف مشغول به کار بوده‌اند.

روزنامه همشهری همچنین نتایج یک گزارش سازمان نظام پزشکی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد ۵۶ درصد کادر درمان که واکسن زده‌اند، دچار عوارض جانبی شده‌اند که در این میان بیشترین عارضه با ۴۷.۴ درصد مربوط به واکسن آسترازنکا بوده و «پس از آسترازنکا، اسپوتنیک‌وی با ۳۶ درصد، سینوفارم با ۵درصد و بهارات با یک‌درصد بیشترین عوارض را داشته‌اند».

آقای شریفی مقدم تعداد کل پرستارانی که به کرونا مبتلا شده‌اند را ۱۱۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته است: «هنوز هیچ برنامه مشخصی برای تکرار واکسیناسیون برای کادر درمان وجود ندارد».
دولت ایران در روزهای اخیر اقدام به واردات گسترده واکسن از چین کرده است و به گفته مجیدرضا حریری، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، ۷۵ تا ۸۰ درصد واکسن های وارداتی به ایران از چین است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، نیز روز گذشته در توییتی اعلام کرده بود که تاکنون از مجموع بیش از هشت میلیون واکسن تزریق‌شده در کشور بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز مربوط به واکسن چینی بوده است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران تاکنون پنج میلیون و ۸۹۱ هزار و ۳۸۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۲۵۲ هزار و ۲۱ نفر نیز دُز دوم را دریافت کرده و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به هشت میلیون و ۱۴۳ هزار و ۴۰۶ دُز رسیده است.

بر اساس این آمار تاکنون تنها حدود هشت درصد جمعیت بزرگسال کشور دز اول و حدود سه درصد جمعیت هر دو دوز را دریافت کرده‌اند.

هم‌زمان با اوج دوباره کرونا در کشور موسوم به «موج پنجم» بسیاری از شهروندان و مسئولان از کُندی روند واکسیناسیون انتقاد دارند، این در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت با رونمایی از چند واکسن داخلی در دو ماه گذشته بارها درباره سرعت بخشیدن به این روند وعده داده‌اند.

علی تاجرنیا، مشاور عالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در میزگردی که خبرگزاری ایرنا با حضور کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو تشکیل داده، با انتقاد از تحقق نیافتن وعده‌های وزارت بهداشت برای تسریع واکسیناسیون و رونمایی‌های متعدد واکسن های‌داخلی قبل از تایید آنها و ورود آنها به مرحله تزریق، گفته است که این وزارت بهداشت با طرح اصطلاح «موش آزمایشگاهی» و عدم همکاری با کشورهای تولید کننده واکسن در مراحل مطالعاتی، از اقدام به موقع برای خرید واکسن سرباز زده است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، در پاسخ به این انتقادها گفته است که «سیاست استفاده نکردن از واکسن‌های کرونا قبل از تایید آنها و در مراحل کارآزمایی بالینی یک «سیاست حاکمیتی» بود که همه نهادهای بالادستی و البته وزارت بهداشت بر سر آن توافق داشته‌اند».

در این میزگرد، آقای تاجرنیا هم‌چنین پرسیده است که «چرا واکسن برکت که هنوز مراحل کارآزمایی بالینی آن تمام نشده وارد چرخه مصرف شده، اما در مورد واکسن های خارجی این کار انجام نشده است».

آقای جهانپور نیز در پاسخ به این پرسش گفته است: «واکسن برکت از ابتدای انجام مراحل تولید زیر نظر و چشم وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تولید شده و نمی توان آن را با یک واکسن خارجی که حتی یک صفحه درباره مشخصات آن اطلاعات وجود ندارد. مقایسه کرد».

واکسن برکت توسط ستاد اجرایی فرمان امام، کارتل اقتصادی وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی تولید می‌شود و مسئولان این ستاد وعده داده‌اند که قطعا تا پایان شهریور ماه ۵۰ میلیون دوز واکسن به وزارت بهداشت تحویل دهند.
+54
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  البته ممکنه بعد از واکسیناسیون مبتلا بشن ولی با علائم ملایم یا متوسط و خطر مرگ دیگه نداره.در همین انگلیس هم همین پریروز خود وزیر بهداشت مجدد تستش مثبت شد با اینکه واکسینه شده بود و نخست وزیر و وزیر دارایی همکه با اون ملاقات داشتن اونها هم تستشون مثبت شده و الان همه ده روز قرنطینه هستن. ولی خطر انتقال به کسانی که واکسینه نشدن زیاد میشه و همینطور احتمال جهش های جدید ویروس که‌ممکنه مرگبارتر شه و یا مقاوم‌نسبت به واکسن.
  2
  19
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۶
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  خیلی ها اینجا دوتا واکسن خودشون رو زدن و بازهم کرونا گرفتن و میگیرن فقط ایران نیست. همین دیروز یارو وزیر انگلیسی تو روزنامه های خارجی زده بود که دو تا واکسن خودشو زده ولی باز کرونا گرفته.
  20
  16
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. خداییش شما ولاییها در کل نظام تبهکار بغیر از ماله کشی یا پاچه خواری از مسئول بالا دستی بی شرفتان کار دیگه ای هم بلدید؟! واقعاً که از این چرندیات و دلیل تراشیهای مزخرف شماها دیگه فقط حال تهوع به کل ملت ایران دست میده و بس ! اگر کمی انسان هستید دیگر شرم کنید و خجالت بکشید از اینهمه بی لیاقتی و ظلم که ایران را به لبه پرتگاه نابودی کشانده.
  10
  18
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶
  ۷۱
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. بغیر از یک نوع واکسن که به تعداد بسیار محدودی در ایران به مردم زده شده باقی واکسنها هیچیک دارای مجوز وزارت بهداشت جهانی نیستند و بعضاً از روغن بنفشه که مدتهاست از آن استفاده میکنی ضعیفتر است .ضمناًً اینجا هیچیک از کشورها ادعا نکرده که واکسنها صدرصد ایمنی میدهد و همینکه جلوی مرگ ومیر گذشته را گرفته عالیست ، اما بخاطر ماله کشی و چرندیات و قولهای دروغین امثال تو مستر بزمجو ما در ایران شاهد مرگ و میر فراوانتر و پیک های وحشتناکتر از گذشته هستیم .درش را بگذار که ملت خفه شدند مزدور.
  8
  13
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Sasan 55 - پاریس، فرانسه::]. در ایران بیشتر سینوفارم و سینوواک چینی استفاده میشه که هر دوش مجوز بهداشت جهانی دارن.مقدار محدودتر اسپوتنیک روسی که هنوز مجوز جهانی نداره و آسترازنکا که مجوز داره.و واکسن ایرانی برکت و یک نوع هندی که معلوم نیست چی هست.البته واکسیناسیون خیلی بی برنامه و ضعیف پیش میره.
  0
  3
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.