سرکوب شدید مردم خوزستان در چهارمین شب آغاز اعتراضات به کم آبی+ ویدیو

تصویر گرفته شده از یک ویدیو از حضور نیروهای امنیتی در خوزستانصدای آمریکا :اعتراض گسترده مردم استان خوزستان به کم آبی شامگاه یکشنبه ۲۷ تیر برای چهارمین شب پیاپی ادامه یافت.

ویدیوهای موجود در شبکه های اجتماعی نشان دهنده جو امنیتی و تیراندازی در سوسنگرد است. در دو ویدیو، صدای ممتد تیراندازی همراه با هجوم تعدادی از موتورسواران مسلح وابسته به نیروهای امنیتی به سوی معترضان دیده و شنیده می شود.
برخورد نیروهای امنیتی با معترضان امشب همانند روزهای گذشته خشونت بار توصیف شده است.
در یک ویدیو دیگر، راوی می گوید نیروهای امنیتی در سوسنگرد به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک کرده اند و «خیلی ها مجروح» شده اند.
ویدیویی دیگر که در حساب‌های کاربری فعالان منتشر شده و گفته می‌شود در جریان اعتراضات شهر سوسنگرد گرفته شده است و شلیک نیروهای امنیتی را نشان می‌دهد. در این ویدیو یک مامور انتظامی به نظر می‌رسد که برای متفرق کردن معترضان تیر هوایی شلیک می‌کند.
در سه روز گذشته ساکنان شهرهای اهواز، کرخه، سوسنگرد، شادگان، کوت عبدالله، حمیدیه، و شوش برای رساندن صدای اعتراض خود دست به اعتراض های مسلمت آمیز زده اند؛ اعتراض هایی که تاکنون منجر به کشته شدن دستکم دو نفر از معترضان جوان به نام‌های مصطفی نعیماوی و قاسم خضیری توسط نیروهای امنیتی و نظامی شده است.

همزمان، کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن اعلام نگرانی از برخوردهای صورت گرفته با معترضان از این نهاد بین‌المللی خواسته است از تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود برای جلوگیری از تداوم سرکوب‌ها استفاده کند.

کانون مدافعان حقوق بشر، رونوشت این نامه را هم برای جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل برای قتل های فراقانونی، کلمنت وولی  گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق آزادی اجتماعات مسالمت آمیز و تشکل‌ها، و همچنین گروه کاری سازمان‌ملل متحد درباره بازداشت‌های خودسرانه ارسال کرده است.

این نهاد ایرانی مدافع حقوق بشر در این نامه با اشاره به کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان و بازداشت آنها، نسبت به «تداوم و پیچیده شدن» شرایط ابراز نگرانی کرده است.

در عین حال، خبرگزاری فارس که به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نزدیک است ادعا کرد «گروه های تروریستی به صفوف» معترضان «نفوذ کرده اند.» این خبرگزاری در دو روز گذشته کوشیده است کشته شدن دو معترض جوان خوزستانی را به تیراندازی «اغتشاشگران» نسبت دهد.

معاون امنیتی انتظامی استاندار خوزستان نیز روز دوشنبه آمار منتشر شده کشته‌شدگان خوزستان را «کذب» خواند و به خبرگزاری ایسنا گفت، «دشمنان قسم‌خورده نظام با اهداف خاص، کلیپ‌های متعددی مبنی بر فوت سه نفر از شهروندان و دو مامور در فضای مجازی در این زمینه منتشر کرده‌اند که به هیچ وجه واقعیت ندارد.»

در تحولی دیگر، کارگران نیشکر هفت تپه که در اعتراض به شرایط صنفی خود دست به اعتصاب زده اند، با سر دادن شعار «خوزستان بیچاره، یه قطره آب نداره» همبستگی خود را با معترضان خوزستانی اعلام کردند.

اعتراض ها در حالی ادامه دارد که قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان گفته است «طرح جامعی» در ارتباط با بحران کم آبی در استان خوزستان آماده می شود تا در «جلسه سران سه قوه بررسی شود.» استاندار خوزستان با اشاره به «تنش آبی بسیار شدید» در خوزستان تصریح کرده برای رسیدگی به نارضایتی‌های مردم استان در مورد بی‌آبی «در چند روز اخیر فشارهای بیشتری به مقامات عالی‌رتبه وارد کردیم.»

در عین حال، محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری ایران و رئیس سازمان برنامه و بودجه روز یکشنبه گفت هیات دولت با اختصاص اعتبار هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی «برای رفع مشکلات خوزستان» موافقت کرده است. به گفته نوبخت نیمی از این مبلغ روز یکشنبه از سوی سازمان برنامه و بودجه به خوزستان تخصیص داده می شود.
+70
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  مزدورهای بیشرف, بی غیرت, هیچی ندار خامنه ای شروع کردن به گرفتن پاچه مردم خوزستان. لااقل از قبل خبر میدادید مردم خوزستان نمد بپیچن. روزی می رسه که دونه به دونه شما رو تعقیب و دستگیر کنن. اونوقت همونهایی که بچه هاشونو کشتید بلایی سرتون بیارن که هر لحظه آرزوی مرگ کنید. اون روز نزدیکه.
  6
  70
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران

  امروز روز اتحاد مردم آیران است به حمایت از خوزستان .
  6
  61
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  داعش و طالبان هزار شرف داره به رژیم جعلی جمهوری اسلامی..
  7
  45
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::Reza9118 - شهرکرد، ایران::]. گرامی از این حرف ها نزن ، نه تازی پرست ، نه طالبان ، نه داعش ، رجوی هم فکر می‌کرد صدام شرفش بیشتره و مزدور شد ، فقط منافع ملی
  1
  14
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵
  ۵۱
  ferdosirani - تهران، ایران

  مردم باید مسلح بشوند در برابر این رژیم، این تنها راه نجات ایران است و بس، با این رژیم جواب تیر را باید با تیر داد، چرا که نه منطق دارند و نه وجدان، باید نیروی انتظامی را زد و کشت، چرا که اینها به گمانی، نه از ملتند و نه از مردم. حکومتی که به جان و نجات شهرونزان و مردم خودش فکر نکند و با توسل به زور و بازوی نیروی انتظامی قصد در سرکوب این ملت دارد را باید فقط با مبارزه مساحانه از بین برد، این نیروی نظامی هم از خود رژیم هست و مزدورند، برای جلوگیری از کشته نشدن، باید به آغوش ملت برگردمد و هر چه زودتر اسلحه های خود را بر علیه دولت و حکومت بکار ببرند.
  4
  30
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
  ۳۵
  seperh1400 - میامی، ایالات متحده امریکا
  [::Reza9118 - شهرکرد، ایران::]. دوست عزیز طالبان داعش جمهوری اخوندی همه از یک جا امده اند ، هر بار به اقتضای نیاز ماموریت متفاوتی به آنها داده میشود، همه ی آنها حمایت میشوند و برای دوره ای که نیازی به انها نیست میگویند از بین رفته اند ولی مدتی بعد دوباره سر از تخم در می آورند
  1
  15
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳
  ۶۱
  zavareh - رودسر، ایران
  پاسخ گلوله را نه با گلوله بلکه بایستی با رگبار گلوله داد
  5
  23
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  اون جوجه آخوند دبی نشین کجاست؟!!!!
  4
  8
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.