درگیری لفظی مقامات ایران و آمریکا

فرارو- توئیت شب گذشته عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در مذاکرات وین با واکنش تند وزارت خارجه آمریکا روبه‌رو شد. آمریکا بخشی از توئیت عراقچی درباره تبادل زندانیان را به تندی تکذیب کرد و در پاسخ سعید خطیب زاده اظهارات سخنگوی وزارت خارجه امریکا را رد کرد و نوشت ایران و آمریکا درباره تبادل زندانیان به توافق هم رسیده‌اند. 
 
معاون وزیر خارجه ایران شامگاه شنبه در یک رشته توئیت نوشت: «ما در دوران انتقالی به سر می‌بریم و یک انتقال دموکراتیک قدرت در تهران در حال انجام است. روشن است که گفت‌وگوهای وین باید منتظر دولت جدید در ایران بماند. این اقتضای هر دموکراسی است.»
 
عراقچی در ادامه خواستار آن شد که تبادل زندانیان به برجام گره زده نشود. او گفت: «تبادل (زندانیان) را گروگان اهداف سیاسی قرار دادن، باعث از دست دادن تبادل و هم توافق می شود.»
 
رئیس هیات ایرانی در مذاکرات برجام افزود: "۱۰ فرد زندانی از همه طرف ها می توانند همین فردا آزاد شوند، اگر آمریکا و انگلیس به تعهدات خود در توافق به عمل آمده عمل کنند."
 
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تندی به این توئیت ها واکنش نشان داد و با صدور بیانیه ای مدعی شد: «این اظهارات، تلاشی شنیع و برای رفع تقصیر و شانه خالی کردن از مسئولیت بن‌بست کنونی در بازگشت متقابل احتمالی به پایبندی به برجام است.»
 
پرایس افزود: "زمانی که ایران تصمیمات لازم را اتخاذ کرد، ما آماده بازگشت به وین جهت تکمیل کار بر روی یک بازگشت مشترک به برجام هستیم." 
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود به سخنان عراقچی درباره آزادی زندانیان اشاره کرده و نوشته است: «درخصوص اظهاراتی که درباره آمریکایی‌های زندانی در ایران می‌شود نیز باید گفت که ما تلاش دیگری را برای دادن امید واهی به خانواده‌های آنها شاهد هستیم. عراقچی درباره گروگان گرفته‌شدن توافق از سوی ما می‌گوید، در حالی که دولت او چهار آمریکایی را سال‌هاست که زندانی کرده است».
 
بر این اساس، وزارت خارجه آمریکا در این‌باره توضیح داد: «هنوز هیچ توافقی در زمینه زندانی‌ها حاصل نشده است. اگر ایران واقعا می‌خواهد که ژست بشردوستانه بگیرد، می‌تواند به سادگی و فوراََ زندانی‌ها را آزاد کند.»
 
در ادامه این بیانیه آمده است: «آزادی شهروندان بازداشتی ما از اولویت بالایی برخوردار است و ما کماکان منتظر رخ دادن آن هستیم.»
 
پرایس افزود: «ما در جریان مذاکرات وین، گفت‌وگوهای غیرمستقیمی درباره موضوع زندانی‌ها انجام دادیم و تأخیر در از سرگیری این روند، کمک‌کننده نیست. هر چند که موثرتر بود اگر طی نشستی در وین به پیشرفتی در این خصوص می‌رسیدیم، ولی ما برای ادامه‌دادن گفت‌وگوها درباره زندانی‌ها طی این دوره (انتقال قدرت در ایران) آماده هستیم.»
 
این بیانیه در صفحه توئیتر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز بازتاب پیدا کرده است. 
 
پاسخ ایران در واکنش به بیانیه آمریکا وزارت خارجه ایران اعلام کرد که در خصوص تبادل زندانیان توافقی صورت گرفته است. 
 
«سعید خطیب زاده» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "حیرت‌آور این است که ایالات متحده این حقیقت ساده را انکار می‌کند که "یک توافق درخصوص بازداشت شدگان به دست آمده است." حتی شامل اینکه چگونه اعلام عمومی شود."
 
او با اشاره به مذاکرات وین نوشت: «در وین - جدا از برجام - با ایالات متحده و انگلیس درخصوص تبادل بشردوستانه و آزادی ۱۰ زندانی از همه طرف‌ها توافق شد. ایران آماده است تا همین "امروز" این توافق را اجرایی کند.»
 
اخیرا ایران اعلام کرد دور هفتم مذاکرات وین با تشکیل دولت جدید در تهران برگزار خواهد شد.
 
رسانه‌های غربی به نقل از یک منبع ناشناس ادعا کردند که تهران به کشورهای اروپایی اطلاع داده که تیم مذاکره‌کننده ایرانی تا بعد از آغاز به کار دولت جدید و اواسط ماه آگوست برای دور هفتم مذاکرات به وین باز نمی‌گردد.
 
وزارت امور خارجه دولت حسن روحانی چندی پیش در گزارش نهایی خود به مجلس شورای اسلامی آخرین تحولات برجام و مذاکرات وین را اعلام کرد. 
 
در این گزارش لیستی از تحریم ها ذکر شده که در صورت توافق در وین لغو می شود اما تصریح شده که آمریکا حاضر نیست تحریم‌های حقوق بشری و موشکی را لغو کند. 
 
دو هفته دیگر ابراهیم رئیسی رسما کار خود را آغاز خواهد کرد اما مدتی طول می کشد که تیم دیپلماسی او استقرار یابند.
+74
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  قاسم سلیمانی هم زیاد لفاظی میکرد و آخر و عاقبتش این شد که مردم ایران هر وقت کتلت میپزن به یادش میوفتن خخ هر چند دعوای تیم ظریف با دموکرات ها جنگ زرگری هستش و ظریف و عراقچی هم بعده تموم شدن دولت روحانی فرار میکنن به سمت آمریکا..
  21
  102
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۷
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  اسگل فرض کردن دنیا تا کجا. بجای این رییس جمهورهای بی اختیار خود خامنه ای رو‌بفرستید مذاکره تا همه تکلیفشان را بدانند. انتقال مسالمت امیز دموکراتیک؟!! زاااارت !!
  10
  89
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۷
  ۳۸
  kevinpalang - مالمو، سوئد

  درگیری لفظی رژیم اشغالگر‌ ایران با آمریکا درست مثل موشک باران پایگاه آمریکا توسط سپاه هستش. از قبل اطلاع میدن، کلی سر و صدا میکنند، پشت پرده همکاری میکنند، موشک را به پایگاه خالی میزنن، هدف هم تامین منافع آمریکا توسط یک حکومت متجاوز و اشغالگر مافیایی و فریب مردم ایران.
  9
  79
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۹
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  (یک انتقال قدرت دمکراتیک در تهران در حال انجام است) ؟!؟ زکی !؟! دمکراسی بوسیله یک مشت قاتل ، دزد، فاسد ؟!؟ آیا مقامات امریکا گول این حرفها را میخورند؟!؟ بد نام ترین دولت در ج.ا و در دنیا برسر کار امده است.
  8
  42
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۹
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  فقط درگیری لفظی بوده؟. یادمه‌سال ۲۰۰۳ بوش‌به عراق حمله کرد ...قبل از‌حمله صدام (حامی‌منافقین خلق) اعلام کرد که حاضره با بوش صحبت کنه ولی آمریکا قبول‌نکرد و به بهانه بمب اتم و‌شیمیایی به عراق ‌حمله کرد . ولی حالا آمریکا حاضره با ایران مذاکره کنه. میدونید چرا؟ چون میفهمه ایران قویه و نمیشه مثل عراق قورتش داد. هه هه..من الله توفیق
  71
  13
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. تو به همین خیال غوطه ورباش , وبه خانتت به ملت ومملکت ادامه بد ,تا شما و امثال شما خائنین هست اون مملکت مملکت بشو نخواهد شد وبه دشمن خارجی هم نیاز نداره چون شماها خود دشمن اصلی هسین و مثل کرم از داخل به مملکت صدمه میزند,ولی اینو بدون که هر چیزی تاریخ مصرف داره و بزودی تاریخ مصرف شما هم تموم میشه, چون اربابانتان روسیه و انگلیس و امریکا میخاد ودر ضمن تو به خنده های مضحکت ادامه بده که بزودی گریان میشی
  8
  47
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی
  [::پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد::]. چون گفتم‌نمیشه به‌ایران حمله کرد و مردم کشته‌بشن ناراحت شدی؟‌توقع داری تو سوئد ننشسته باشی مردم ایران کشته بشن که شاید اون مدل حکومتی که تو دوست داری بوجود بیاد و حتی‌اگه حکومت عوض شد از‌کجا معلوم شما و امثال شما راضی بشید باز شاید مورد تایید جنابعالی قرار نگرفت. فکر‌کنم‌شماها فقط در صورتی که تاج‌شاهنشاهی رو رو سر خودتون بزارن حکومت رو قبول‌دارید.
  28
  14
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
  ۵۳
  مهدی52 - روتردام، هلند
  اون قسمت که درباره دموکرتیک بودن و انتقال قدرت در تهران صحبت میکنه خنده دارترین مورد این توئیتهست و منو یاد پول خردهای رهبر که از این جیب تو اون جیبش میرزه.
  2
  13
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. (?) .... گفتم که بدونی ویاد بگیری ویادت نره به هم فکرانت هم برسونی
  1
  4
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.