رئیس بنیاد ملی خانواده: مردم باید با همین شرایط فرزندآوری کنند

دغدغه‌های مردم ایران و به‌خصوص نسل جوان با دغدغه‌های مسئولان جمهوری اسلامی تفاوتی آشکار داردـ ایندیپندنت فارسی :«مشکلات اقتصادی را نمی‌توان عامل اصلی کاهش جمعیت و فرزندآوری دانست» این ادعایی است که رضا رویت، رئیس بنیاد ملی خانواده، مطرح کرده و معتقد است «مردم باید به این نتیجه برسند که با همین شرایط هم فرزندآوری کنند».

بعد از مشوق‌های مالی که دولت و مجلس برای ترغیب مردم به فرزندآوری تعیین کردند، حالا نوبت به اظهارنظرهایی رسیده است که حتی با وجود مشکلات اقتصادی، مردم را ملزم به فرزندآوری طبق سیاست‌ها و برنامه‌های جمهوری اسلامی می‌داند.

دغدغه‌های مردم ایران و به‌خصوص نسل جوان با دغدغه‌های مسئولان جمهوری اسلامی تفاوتی آشکار دارد؛ نبود آزادی‌های مدنی، مشکلات اقتصادی و معیشتی و ناپایداری‌های اجتماعی و سیاسی در جامعه امروز ایران بسیاری از مردم را دچار بحران کرده است، به‌طوری‌که دغدغه امروز آن‌ها رفع موانع و مشکلاتی است که حکومت برایشان ایجاد کرده است. از طرف دیگر، حاکمیت به دنبال افزایش جمعیت شیعیان است و از نگاه منتقدان، برای رسیدن به مقاصد خود، نسل جوان را دستگاهی برای فرزندآوری فرض می‌کند که ظرفیت تولیدمثل آن‌ها نباید از دست برود.

رضا رویت، رئیس بنیاد ملی خانواده، یکی از افرادی است که در زمینه افزایش جمعیت در ایران فعالیت می‌کند. او در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا مدعی شده است که «مشکلات اقتصادی عامل اصلی کاهش فرزندآوری نیست». از نظر او، مشوق‌های مالی که دولت‌ها برای فرزندآوری در نظر می‌گیرند نمی‌تواند نتیجه‌ای به دنبال داشته باشد چرا که طبق ادعای او، «سال‌ها کشورهای غربی برای افزایش جمعیت به سمت مشوق‌های اقتصادی قوی رفتند اما هیچ نتیجه‌ای نگرفتند.»

رویت و همفکرانش در حالی مدعی می‌شوند که مشکلات اقتصادی سد راه فرزندآوری نیست که نظرسنجی‌ها نشان داده است تعداد زیادی از جوان‌ها به‌دلیل تنگناهای مالی اصلا تمایلی به ازدواج ندارند.

بر اساس یک نظرسنجی که وزارت ورزش و جوانان انجام داد و نتایج آن خردادماه امسال منتشر شد، ۳۳ درصد جوان‌ها اعلام کرده‌اند به‌دلیل مشکلات موجود در جامعه از جمله بیکاری و مسائل مالی، قصد ندارند ازدواج کنند و این تازه آماری است که درباره تمایل نداشتن جوان‌ها به ازدواج منتشر شده است وگرنه درصد زیادی از افراد پس از ازدواج نیز به‌دلیل مشکلات موجود در ایران، قصد ندارند صاحب فرزند شوند.

مسئولان ایران بارها اعتراف کرده‌اند که کاهش جمعیت ایران در چهار دهه اخیر به وجود آمده است اما همچنان با پاک کردن صورت‌ مسئله، به دنبال راهکارهای کاذب برای افزایش جمعیت کشورند.

چندی پیش، بنیاد ۱۵ خرداد، وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام»، اعلام کرد ۱۶ میلیون تومان به خانواده‌هایی که صاحب فرزند چهارم شوند پرداخت خواهد کرد. نگاهی سرانگشتی به هزینه‌های ضروری مراقبت‌های دوران بارداری و زایمان نشان می‌دهد که این مبلغ فقط به کار خانواده‌هایی می‌آید که سطح کیفی زندگی آن‌ها به‌شدت کاهش پیدا کرده است و هزینه‌های ضروری زندگی مثل بارداری و زایمان امن را حذف کرده‌اند.

کارشناسان اجتماعی بارها هشدار داده‌اند که مشوق‌های مالی دولتی رشد جمعیت فقیر در کشور و افزایش کودکان گرسنه را در پی خواهد داشت، توصیه‌ای که نه‌تنها جدی گرفته نشد بلکه در رویکرد جدید حتی مشوق‌های مالی نیز اهمیت زیادی ندارد و کار به جایی رسیده است که مردم با قید «باید» روبه‌رو شده‌اند، چنان‌که به گفته رضا رویت، «مردم ما باید به این نتیجه برسند که با همین شرایط هم فرزندآوری کنند تا تعداد موالید افزایش پیدا کند».

نگاه حاکمیت به نسل جوان و به‌خصوص متولدان دهه ۶۰ که در حال پشت سر گذاشتن دوران جوانی‌اند به‌عنوان نسلی که فرزندآوری آن‌ها به تاخیر افتاده نیز قابل‌توجه است، نسلی که بیشترین آسیب را از وضعیت موجود ایران دید و حالا به گفته رئیس بنیاد ملی خانواده، اوج پنجره جمعیتی و فرزندآوری‌شان شش سال بیشتر نیست و «نباید ظرفیت فرزندآوری آن‌ها از دست برود».

رئیس بنیاد ملی خانواده در حالی از مردم خواسته است تلاش کنند و تعداد موالید را بالا ببرند که مشکلات اقتصادی و تورم فزاینده باعث شده است مردم در تامین کالاها و نیازهای اساسی خود دچار مشکل شوند و بسیاری از خانواده‌ها که تعدد فرزند دارند ناگزیر شدند برای تامین هزینه‌های زندگی کودکان خود را وارد چرخه زودهنگام کار کنند.

چندی پیش، فرشید یزدانی، فعال حقوق کودک و مدیرعامل سابق انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان، از افزایش گرسنه‌خوابی کودکان در دوران کرونا خبر داد و گفت برخی مادران به خانه‌های کودک در شوش اعلام کرده‌اند فرزندان آن‌ها در طول هفته حتی یک وعده غذای گرم برای خوردن نداشته‌اند. با این همه، جمهوری اسلامی سیاست‌های افزایش جمعیت خود را حتی به قیمت تولد شمار زیادی از کودکان فقیر، گرسنه و بیمار، طبق خواسته و نظر علی خامنه‌ای دنبال می‌کند.
+65
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  با عرض ادب و احترام‌خدمت جناب‌آقای رئیس بنیاد خانوار. بنده مجرد هستم و وطن پرست. اگه مایه از شما باشه بنده حاضرم جهت زیاد شدن جمعیت بیام منزل جنابعالی.
  15
  60
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۳
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خواهر مادرت رو بیار برات فرزند اوری بکنم
  9
  79
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۳:۰۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  من حاضرم فرزند آوری کنم، اما اگر میخواهی شرافتم را زیر پا بگذارم، اول باید همسرت را پیشکش کنی.
  9
  63
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۲
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  ۴۶. محمد 1975. مگه تو میدونی وطن چیه جوجه بسیجی که حالا پرستشش کنی یا نه؟!!. البته بری تو بیت برا ازدیاد و بارداری کمی بهتره بیشتر بدرد عزما میخوری
  10
  30
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  ایشان شکر رنگی میل فرمودند البته با دهان متعفن اربابش سید چلاق علی خامنه ای
  9
  33
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۱
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  کشورهای بی دردسر پرجمعیتی برای حکومت مثل هند و پاکستان و بنگلادش و چین الگوی جدید این آخوندها هستن. مردم مثل کرم خاکی زندگی کنن و حکومتیها با عمال و خانوادشون در بهشتی که در این دنیا ساختن. ویروس کرونا هم سربازان جدید امام زمانشون هستن که مردم رو کردن تو لونه هاشون تا طبیعت و خیابونا برای این و راحتیشون خلوت بشه.
  7
  22
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. [::دارا۲۰ - تهران، ایران::]. فعلا که‌شماها پیاده هستید و‌حالا حالا ها .....آخوندا افتادین. حق‌دارید عصبانی‌باشید ولی همینه که‌هست یا میسازید یا غصه بخورید و .....
  21
  6
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
  ۵۱
  Q.mars - بلژیک، بلژیک
  هیچوقت قصد اهانت به کسی رو نداشتم ولی کدوم شیعه گستری کدوم مسلمون گستری؟شیعه ای تو ایران وجود نداره.الان ایرانی داخل ایران اسم بچه هاشو خارجکی میذاره همون بچه ها با اسم خارجی کمی که بزرگ شدن میخوان شبیه کره ایها بشن وآهنگ و فیلم کره ای دوست دارن خودشون چندتا کلمه انگلیسی یاد میگیرن دایم اونارو تو هر بحثی بکار می برن به قول خودشون میخوان لاکچری باشن
  0
  10
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. مثل اینکه شما هم حرف تو گوشت نمیره اقای قاضی! شما هم فرزند اوری میخواهی؟
  1
  15
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. خودتو به روان درمان معرفی کن. تو ذاتا بیمار و از لحاظ روحی روانی متزلزل و دمدمی هستی. خلاصه ملاها و عمله ها و مزدوران کثیف و حرامی شان را به سزای اعمالشان می رسانیم. راستی امارات برای .....؟
  5
  15
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. همینی که هست بچه آخوند؟!!!!. میدونی این جوابش چیه؟ینی روزی که تو خیابون گیر بیفتی همونو با تقلا و جیغ هات بهت تحویل میدن.واقعن احسسساااست بهت نمیگه دیگه آخراتونه؟!!!بعدشم فعلن که اخوندا تا میتونن با لباس شخصی میزنن بیرون از ترس مردم..
  5
  15
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. نشانه تمام حکومتیهای جمهوری اسلامی عدم اعتقاد به خدا(ذات هستی) و اعتقاد صرف به این دنیا و هرکاری دلت خواست کردیه. شماها اصل بی خداها و اصل ضد آفرینشید. شماها .....موجودات تاریخ بشرید. کلام تو و همتاهات فقط همینو نشون میده. من تمام زندگیم رو دارم خرج طبیعت و آفریده های خدا میکنم چون هرچی خواستم از زندگیم داشتم. شما عقده ایها هر لحظه دنبال رفع عقده هاتون هستید. لعنت بر حکومتهای جهان و عمال و کاسه لیساشون.
  5
  5
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. یک پرسش. برای خدمت به بیت رهبری و تولید بچه.نباید اول شوهر پیدا کنی‌؟
  1
  3
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۲
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی. یه ملت رو شاکی کردی ها! 🤣🤣🤣😂
  2
  2
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.