چرا کشورها در حال ممنوع کردن تبدیل درمانی هستند؟

بی بی سی : تبدیل‌درمانی روشی است که سعی در تغییر گرایش جنسی افراد دارد. این روش که به طور گسترده به عنوان یک فرایند منزجرکننده و آسیب‌زا دیده می‌شود، مسئول رنج‌های بزرگی در جامعه رنگین‌کمانی است.

در برخی کشورها، برخی روانشناسان ادعا کرده‌اند که می‌توانند گرایش جنسی افراد را تغییر دهند، ادعایی که از سوی بسیاری از کارشناسان و متخصصان به شدت رد می‌شود.

در ۲۰ ایالت آمریکا، کانادا، مالت، آلمان و چند کشور دیگر تبدیل درمانی ممنوع شده و شماری از کشورها هم در حال وضع قوانینی برای منع آن حداقل برای افراد کم سن و سال هستند.

کیتلین بندیکت، روزنامه‌نگار در مستندی با عنوان "ایمان، دروغ‌ها و تبدیل‌درمانی"، با افرادی حرف زده که تبدیل‌درمانی را از سر گذرانده‌اند و اقدامات اخیر برای ممنوع کردن این روش‌ را بررسی کرده است.
سایه تغییر و سرکوب
در بریتانیا هنوز موسسه‌ها و افرادی هستند که درمان، دعا و راه علاج برای تغییر (یا "اصلاح") گرایش و هویت جنسی ارائه می‌دهند.

احزاب سیاسی اصلی در بریتانیا گفته‌اند که می‌خواهند تبدیل‌درمانی را ممنوع کنند و دلایل خوبی برای این تصمیم دارند. کیتلین بندیکت می‌گوید به عنوان یه فرد کوییر تراجنسیتی، احساس می‌کند تغییر و سرکوب بر هویت و جامعه او سایه افکنده است.

بهترین اطلاعات در این زمینه از یک نظرسنجی دولتی در سال ۲۰۱۸ می‌آید. بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۷ درصد از افراد رنگین‌کمانی بریتانیا در معرض عمل‌های تبدیل‌درمانی بوده‌اند. این آمار برای افراد تراجنسیتی تا ۱۳ درصد هم بالا می‌روند.
یک تاریخ منزجر کننده
این اعمال، تاریخی طولانی و منزجرکننده دارند. استنلی آندرهیل، نویسنده کتاب "آشکارسازی هویت جنسی در یک کشور سیاهپوست" حالا نود سال دارد. او در دهه هشتاد زندگیش هویت جنسی خود به عنوان یک همجنسگرا را آشکار کرد. پیش از آن، او گرفتار یک فرایند جن‌‌زدایی و به دنبال آن دچار فروپاشی روانی شد تا جایی که خود را در یک آسایشگاه روانی بستری کرد.

او می‌گوید: "پیش دکتر رفتم و گفتم که می‌خواهم از چرخه زندگی خارج شوم، من برای این دنیا خوب نبودم. "

او در بیمارستان، تحت درمان با جریان الکتریکی و یک دوره تزریق تستسرون قرار گرفت تا "انرژی جنسی او به مسیر درست هدایت شود." اما می‌گوید که این فرایند صرفا او را نسبت به امیالش زنده‌تر کرد. او حتی طرح خودکشی ریخت، اما برنامه‌اش را عملی نکرد.
تبدیل درمانی در دنیای امروز
دهه‌ها بعدتر، فرایند‌های تبدیل‌درمانی ممکن است متفاوت باشند اما آسیبی که به یک انسان می‌زنند به شکل ناراحت‌کننده‌ای آشنا هستند.

جاستین بک به مدت پنج سال عضو یک کلیسای پنطیکاستی در گلاسکو بود، (که جنبشی نوگرایانه درون مسیحیت انجیلی (اوانجلیکی) است و بر تجربه شخصی مستقیم خدا از طریق غسل تعمید تاکید دارد.) جاستین می‌گوید: "پیامی که همیشه دریافت می‌کردم این بود که 'فقط باید ایمان داشته باشی'" اما رفتار کلیسای او در طول شش سال از "دعا برای دفع همجنسگرایی" در مراسم روزهای یکشنبه به بالاترین درجه طرد و دعاهای جن‌زدایی رسید. جاستین می‌گوید: "من واقعا باور کرده بودم که شر هستم. "

جاستین که حالا بیش از سی سال دارد، خودش را نجات‌یافته می‌داند و برای ممنوعیت تبدیل‌درمانی در اسکاتلند فعالیت می‌کند.

وقتی به تجربه‌های استنلی و جاستین نگاه کنید،‌ می‌توانید تغییر شکل روش‌های تبدیل‌درمانی را ببینید. زمانی این عمل‌ها از طریق نظام درمانی ملی بریتانیا در دسترس بود و از سوی بهترین پزشکان به عنوان روش درست شناخته می‌شد و مسئولیت آن را روانکاوهایی بر عهده گرفتند که آن را "درمان ترمیمی" می‌نامیدند. در حالی که هنوز آن نوع روش‌ها وجود دارند، اما کاملا نادر هستند و هیچ نهاد روان‌درمانی آن را تایید نمی‌کند. امروز خانه فعلی تبدیل‌درمانی سازمان‌های مذهبی هستند.
ایمان و جامعه
من در یک مدرسه وابسته به کلیسای آنگلیکن درس خوانده‌ام، که در سال‌هایی که من آنجا بودم به طور فزاینده‌ای محافظه‌کارتر می‌شد. هنگامی که کلیسای انگلستان به سمت پذیرش اسقف‌های همجنسگرا و ازدواج همجنسگرایان قدم برداشت، مقر اسقف اعظمی بود که فرقه جدا شده محافظه کار را رهبری کرد. من عضو گروه کر کلیسای جامع بودم و هر هفته در مراسم آواز می‌خواندم. من که در ایمان خود بالا و پایین می‌رفتم، هر بار که پا به دنیای آن کلیسا می‌گذاشتم سرخورده می‌شدم از اینکه تحقیر من به خاطر کوییر بودنم را پنهان نمی‌کرد. تنها سال‌ها بعد بود که احساس کردم گم شده‌ام، نه تنها ایمانم که جامعه را هم از دست دادم.

افرادی که من با آنها صحبت کرده ام و افرادی که با تبدیل‌درمانی از طریق مذهب مواجه شده‌اند، از این فقدان جامعه به شدت وحشت‌دارند که مجبور شده‌اند به راهی بروند که در طی آن خودشان را نابود کرده‌اند.

چطور می‌شود تبدیل درمانی را متوقف کرد؟

مبارزه با تبدیل‌درمانی پیچیده است. چطور بر ضد آن قانون‌گذاری می‌کنید؟ در یک مناظره اخیر پارلمانی درباره تبدیل‌درمانی، کمی بایدنوک، وزیر برابری‌ بریتانیا از واژه ممنوعیت استفاده نکرد. او درباره "پایان دادن" به تبدیل‌درمانی حرف زد و گفت که دولت به دنبال جلوگیری از سازمان‌های مذهبی نخواهد بود که مشاوره‌‌هایی با موضوع "بررسی گرایش جنسی" ارائه می‌دهند.

جین اوزان، رهبر مسیحیت انجیلی، به تازگی از عضویت گروه مشاوره دولتی برای همجنسگرایان استفعا داده است به این دلیل که محیط این جلسه‌ها را نسبت به جامعه رنگین‌کمانی "خصومت‌آمیز" می‌داند. خانم اوزان می‌گوید این نکته حیاتی است که روش‌های مذهبی هم شامل ممنوعیت تبدیل‌درمانی شوند. با اینکه کلیسای انگلستان (همسو با بسیاری از سازمان‌های عمده مذهبی) تبدیل‌درمانی را رد کرده است، جین اوزان می‌گوید که این کلیسا "نمی‌خواهد وارد این مسئله پردردسر شود که ممکن است آزادی عقاید مذهبی در مقابل حقوق افراد رنگین‌کمانی نامیده شود. "
یک الگوی مناسب برای قانون ممنوعیت
نیتان دسپات، فعال ایالت ویکتوریا در استرالیا، توضیح می‌دهد که چگونه در قانون ممنوعیت تبدیل‌درمانی که اخیرا در این ایالت تصویب شده، از آزادی‌های مذهبی حمایت شده که به گفته او جامع‌ترین مورد این ممنوعیت در دنیاست. "طبق قانون مجازات ایالت ویکتوریا، لازم است که عمل مورد بحث باعث آسیب یا آسیب جدی نیز شود. و این می‌تواند شامل آسیب روحی و روانی باشد، اما باید فراتر از تردید منطقی اثبات شود ... ما کاملاً مطمئن هستیم که بیشتر افرادی که در معرض روشهای تبدیل‌درمانی قرار گرفته‌اند قادر به انجام این کار خواهند بود. و ما همچنین اطمینان داریم که اگر شخصی در معرض ایدئولوژی زیادی قرار گرفته باشد، اما آسیب ندیده است قادر به اثبات آن نیست. بنابراین تعادل خوبی از نظر آزادی مذهبی برقرار است. "

ممنوعیت درمان‌های تغییر یا سرکوب گرایش جنسی در ایالت ویکتوریا به ممنوعیت تبلیغ این روش‌ها نیز تعمیم می‌یابد و شامل حمایت از کسانی می‌شود که خود را در معرض این درمان‌ها قرار می‌دهند.

آلیشیا کیرنز، نماینده محافظه‌کار مجلس عوام بریتانیا، در کمپین انتخاباتی خود برای ورود به مجلس در سال ۲۰۱۹ ممنوعیت تبدیل‌درمانی را در برنامه‌های خود قرار داده بود. او باور دارد که ممنوعیت ایالت ویکتوریا در استرالیا، یک الگوی محکم برای آن چیزی است که باید در بریتانیا تصویب شود. اما بعد از بحث و مناظره دولت، کاملا نامشخص است که این ممنوعیت چگونه خواهد بود و اگر اصلا تصویب شود چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد.
+2
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.