افشای سندی تازه از دخالت پوتین در انتخاب ترامپ

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتیندویچه وله :درز یک سند محرمانه، بحث مداخله کرملین در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را زنده می‌کند. گاردین می‌نویسد پوتین به سه نهاد اطلاعاتی دستور داده بود برای پیروزی ترامپ تلاش کنند زیرا انتخاب او به سود سیاست‌های مسکو خواهد بود.

دونالد ترامپ و ریاست جمهوری آمریکا؟ این سوالی بود که اوایل سال ۲۰۱۶ خنده‌دار به نظر می‌رسید اما در ماه نوامبر به واقعیت تبدیل شد. یکی از کسانی که از این پیروزی خرسند شد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بود.

روزنامه گاردین چاپ لندن، با استناد به یک سند محرمانه کرملین گزارش داده که در سال ۲۰۱۶، پوتین در نشست شورای امنیت ملی روسیه شخصا دستور داد که عوامل اطلاعاتی روسیه عملیاتی گسترده برای کمک به راهیابی ترامپ به کاخ سفید انجام دهند.

سندی که درز کرده، تلقی کرملین از شخصیت ترامپ را نیز آشکار می‌کند. دونالد ترامپ فردی "دمدمی، ناپایدار و فاقد تعادل" معرفی می‌شود که از عقده حقارت رنج می‌برد. گزارش کارشناسان به پوتین هم‌چنین با اتکا به بازدیدهای قبلی و غیررسمی ترامپ از روسیه، به آمادگی بالقوه ترامپ برای سازش با مسکو اشاره می‌کند.
فعالیت سه آژانس اطلاعاتی
گاردین می‌نویسد که در ژانویه  ۲۰۱۶ پوتین، وزیران عالی‌رتبه و مدیران ارشد سرویس‌های جاسوسی روسیه در جلسه یاد شده توافق کردند که روی کار آمدن ترامپ به تامین اهداف استراتژیک مسکو کمک خواهد کرد. پوتین با اتکاء به نظرات کارشناسان توصیه می‌کند که مسکو از همه روش‌های ممکن برای اطمینان از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استفاده کند. پس از آن به سه آژانس اطلاعاتی روسیه دستور داده می‌شود تا راه‌های عملی برای ورود ترامپ به کاخ سفید را پیدا کنند. گفته می‌شود که دستورالعمل مربوطه امضای دست‌نویس پوتین را ذیل خود دارد.

گفته می‌شود که سرویس‌های اطلاعاتی غربی مدت‌هاست به این اسناد دسترسی دارند و به دقت در حال بررسی آنها هستند. کارشناسان مستقل نیز که گاردین این مدارک را به آنها نشان داده، اصالت اسناد را تصدیق کرده‌ و گفته‌اند که لحن و نحوه نگارش و فرمولبندی اسناد با تفکر امنیتی کرملین مطابقت دارد.

در این سند آمده که پیروزی دونالد ترامپ به تحقق"سناریوهای تئوریک سیاسی" کرملین کمک خواهد کرد؛ به این معنا که موفقیت جمهوریخواهان در آمریکا می‌تواند باعث "ناآرامی‌های اجتماعی" و در نهایت تضعیف رئیس جمهور شود. بر این اساس، پوتین خواهد توانست در گفت‌وگوهای دوجانبه، از موضع قدرت حرف بزند، جایگاه  کاخ سفید را تقلیل دهد و رویکردها و ابتکارهای مسکو در سیاست خارجی را به کرسی بنشاند.

گاردین می‌نویسد راهکارهای مورد نظر کارشناسان روسی بلافاصله پس از امضای سند مربوطه به جریان عمل و اقدام افتاده‌اند.
وقایع پرسش برانگیز
سندی که به دست گاردین افتاده، اعضای شورای امنیت ملی روسیه را به "برخی وقایع" ارجاع داده که گویا در سفرهای پیشین ترامپ به این کشور روی داده‌اند. از این اعضا خواسته شده که برای آگاهی از جزییات، به بند پنج ضمیمه پنج گزارش مراجعه کنند. البته سند افشا شده فاقد این ضمیمه است و مضمون مورد نظر مشخص نیست.

موضوع دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا و تلاش مسکو برای پیروزی ترامپ، بحثی قدیمی است و روسیه همواره چنین چیزی را انکار کرده است.

دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین در واکنش به سند افشا شده، دستورالعمل پوتین و نشست مربوطه را یک "داستان‌سرایی معرکه" خوانده است. البته هیچ شکی نیست که جلسه شورای امنیت ملی روسیه در ژانویه ۲۰۱۶ برگزار شده و عکس رسمی آن هم موجود است که پوتین را بالای میز در کنار نخست وزیر وقت و وزیر خارجه نشان می‌دهد.

در طول زمام‌داری ترامپ و در حالی که مسکو هرگونه مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ را رد می‌کرد، تحقیقاتی قضایی برای پیگیری امر به سرپرستی قاضی رابرت مولر در جریان بود. در این پرونده برای چند تن از اعضای تیم تبلیغاتی و انتخاباتی ترامپ کیفرخواست صادر شد و تعدادی نیز از جمله مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ مقصر شناخته شدند.

رئیس جمهور سابق آمریکا  گزارش گاردین و حمایت روسیه از انتخابش به ریاست جمهوری را "چندش‌آور" خوانده و گفته است که هیچکس به اندازه او در برخورد با روسیه سرسختی نداشت.
+85
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  پوتین یک لات بی سر و پا ازخیابون های لنینگراد است که دوستانش هم شبیه خودش هستند و از طریق نوکران آخوندش, ایران را به گاو شیرده روسیه تبدیل کرده.
  10
  74
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۰
  ۴۱
  metalrain - استکهلم، سوئد

  همین الان هم این کله نارنجی ابله دست از کارهای تفرقه برانگیزش بر نمیداره. دقیقا آمریکا رو به دو قسمت کرده که یک قسمتش طرفدارهای خودش که یک عده ضده واکسن و طرفدارهای تئوری توطئه و اینکه سیستم رای گیری آمریکا تقلبیه که نهایتا به عمارت قانون گذاری کشور خودشان در شش ژانویه به تحریک ترامپ حمله کردند که در تاریخ آمریکا بیسابقه بود. و حالا هم در شبکه جدید التاسیس نیوزمکس دائم در حالا تحریک طرفدارهای خودشه و اینطور جا انداخته که دوباره در ماه آگوست امسال رئیس جمهور میشه! شما فکرش رو بکنید چقدر باید یکنفر احساس حقارت و کمبود کنه که مملکتش رو اینطور به آشوب بکشه. حالا اگر سال دوهزار الگور با جرج بوش همینکار رو میکرد, یکبار اعتراض کرد و بعد هم شکست به بوش رو پذیرفت.
  19
  55
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۳
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  عجب! پوتین زمان سیدحسین اوباما ، کریمه رو تصاحب کرد اونوقت برای اومدن ترامپ تلاش کرد! ....... در مورد ترامپ کبیر تمومی نداره. دموکراتهای افلیج بی شرف
  61
  22
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۶
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  هرکس ترامپ را آورد باید دستش را بوسید. این چه مرضی است که اسم روسیه که میاد همه باید بی چون و چرا مخالف همهء برند اون باشند؟ دموکراتها کثیفترین و پلیدترین تهدید علیه صلح جهانی، بشریت و محیط زیست زمین هستند و علت رفتارها و سیاستهای اهریمنیشان هم تلاش برای عضویت در پدیده ای بنام فدراسیون کهکشانی است، که من توصیه می کنم داستانش را همه بروند تحقیق کنند.
  53
  12
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::metalrain - استکهلم، سوئد::]. مزدور
  31
  4
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳
  ۴۱
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. رفتی فکر کردی مثلا یک چیزی بگی ای بیسواد بیعقل خائن؟! خخخخ
  4
  13
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۴
  ۴۱
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. احتیاج به معرفی دوباره شغل ....خودت هم نبود! مزدوری شما معرف حضور همه هست.
  1
  9
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۹
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::metalrain - استکهلم، سوئد::]. انگار دارم سی ان ان گوش میدم وقتی کامنت ات رو خوندم
  11
  4
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::مهرداد2538 - تهران، ایران::]. دقیقا درست میگید. اینجاست که میشه قدرت مدیا رو دید که چطور ذهن ادمهای کودن رو به سمت اون چیزی که میخوان القا کنن سوق میدن
  12
  4
  شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۳
  ۴۱
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. من سی ان ان نگاه نمیکنم , اخبارش خیلی عامیانس از فاکس کم نمیاره. منابع اخبار زیاده ,به یکی بسنده میکنند نتیجش این میشه که واکسن نمیزنن میگن مغناطیسی میشیم! و از این دست حرفهای عوامفریبانه.
  2
  7
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۶
  ۴۱
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. دقیقا آدمهای کودن زیادند از جمله اونهایی که مثل ترامپ ابله فکر میکنند سفید کننده تزریق کنید ویروس کرونا از بین میره. تا ابله در جهان هست،مفلس در نمی ماند! .
  2
  6
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۹
  ۴۱
  metalrain - استکهلم، سوئد
  یک عده کاربر که چه عرض کنم , ......کامنت میزارن و فقط کارشون اینه که نعره بزنن که نه این نبوده اون بوده دقیقا مثل همین طرفدارهای بیعقل ترامپ ازشون بپرسی خوب چی بوده؟ حرفی بره گفتن نداره نه مدرکی نه چیزی نه مطالعه ای فقط نعره میزنه. یارو باخته انتخابات رو ول نمیکنه! کاسبیه دیگه داره پول جمع میکنه میگه جیبم پر بشه منافع مملکت به جهنم!
  3
  8
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::metalrain - استکهلم، سوئد::]. ترامپ کبیر در درمان کرونای خودش از رمدسیویر استفاده کرد و به کل دنیا توصیه کرد داروی خوبیه و بی مغزهای دموکرات گلوبالیسم بهش خندیدن. الان فقط در ایران تمام کروناییها دارن با این دارو نجات پیدا میکنن. شماها در حد کف پای گلادیاتور ترامپ کبیر هم نیستید.
  2
  4
  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::metalrain - استکهلم، سوئد::]. برو ...... بدون شک طرفداران دموکرات سیدهای امریکا و گلوبالهای اروپا طرفدار مخفی های جمهوری اسلامی هستن. اون نونی که میخورید خون ملت ایرانه.
  2
  2
  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
  ۴۱
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. مشکل اکثر کاربرهای ایرانی (البته تو آدمفروش ضد ایرانی هستی) که منطق بحث ندارند و بهترین کار اینه که دهان گندابشان را به فحاشی و اهمت باز کنند. یک مدتی خودتو جزو پرسنل مخابرات جا میزدی حالا باز خودت رو یک چیزه دیگه جا میزنی. بددهن و .....تر از تو خودتی.
  1
  1
  ‌سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۳
  ۴۱
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. دهنتو ببند بابا , شش ماه همین ترامپ صغیر و بیشعورت میگفت کرونا چیه الکیه برین سفید کننده نزریق کنین و البته طرفدارهای ابلهش مثل تو هم بع بع کنان تایید کردند. خودش که کرونا گرفت از بهترین داروها و خدمات بره زنده ماندن استفاده کرد. شماها انگلهای جامعه ایران هستید , دروغگویی و بیشرفی و گمراهی شغل تان هست. به امید رهایی مردم ایران از شر زباله هایی مثل تو.
  1
  1
  ‌سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::metalrain - استکهلم، سوئد::]. وقتی جیره شما طرفداران مخفی جمهوری اسلامی به خطر میوفته بدجور گاز میگیرید.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.