سخنان رئیس قوه قضائیه ایران در مورد قصاص و زندانیان آن

فارس نیوز :حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای گفت: از ظرفیت مردم، صاحبان نفوذ و صاحبان کلام به منظور گذشت اولیای دم از تقاضای قصاص باید استفاده کرد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای امروز در دیدار با کارکنان و قضات ایلام گفت: فردی که چهار، پنج یا ۱۰ سال در زندان بوده و حکم قصاص برای وی صادر شده، چنانچه اولیای دم بدون عذر موجه هستند ماده ۴۲۹ تکلیف را روشن کرده و ضمن تشخیص قاضی تضمین مناسب گرفته و آن فرد را آزاد کنید.

وی افزود: بایستی از ظرفیت مردم، صاحبان نفوذ و صاحبان کلام به منظور گذشت اولیای دم از تقاضای قصاص استفاده کرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه قصاص هر یک نفر در جامعه، مشکلات بسیاری را برای آینده فرزندان و خانواده او به وجود می‌آورد گفت: ولی یا اولیای دم اگر در مرحله اول راضی به صرف نظر از قصاص نشدند، نباید ناامید شوند و باز هم باید اقدام کنند.

ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی: در مواردی که محکوم به قصاص، در زندان است و صاحب حق قصاص، بدون عذر موجه یا به علت ناتوانی در پرداخت فاضل دیه یا به جهت انتظار برای بلوغ یا افاقه ولی دم یا محکوم علیه، مرتکب را در وضعیت نامعین رها کند، با شکایت محکوم علیه از این امر، دادگاه صادرکننده حکم، مدت مناسبی را مشخص و به صاحب حق قصاص اعلام می‌کند تا ظرف مهلت مقرر نسبت به گذشت، مصالحه یا اجرای قصاص اقدام کند.

در صورت عدم اقدام او در این مدت، دادگاه می‌تواند پس از تعیین تعزیر بر اساس کتاب پنجم«تعزیرات» و گذشتن مدت زمان آن با اخذ وثیقه مناسب و تایید رئیس حوزه قضایی و رئیس کل دادگستری استان تا تعیین تکلیف از سوی صاحب حق قصاص، مرتکب را آزاد کند.
+4
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Ghooloo - آبادان، ایران

  گل بود به سبزه نیز آراسته شد! دولت و حکومت یک دستی شد یک مشت دزد و آدمکش و جنایتکار! رئیس قوه قضایی دزد و آدمکش! رئیس قوه مجریه دزد و آدمکش! رئیس قوه مقننه دزد و آدمکش! رهبر هم که خدا خیرش نده از همه بدتر! خدا رحم کنه چهار سال آینده چه بر سر این ملت خواهد آمد!!!
  3
  35
  جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۶
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  تا ولایت مطلق فقیه و حکومت اسلامی وجود دارد ، روسای سه قوه بعنوان کارگزار بوده و اجبارا باید قوانین ۱۴۰۰ سال قبل ، مشابه قطع اعضا و قصاص باید اجرا نمایند ..اشکال اساسی در تیوری منحط اسلامی است . این تیوری زیر خاکی جوابگوی نیاز بشر نبوده و نخواهد بود
  1
  8
  جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.