فیس بوک شبکه جاسوسی ایران را شناسایی کرد

فیس بوک می گوید به قربانیان خبر داده استبی بی سی :شبکه اجتماعی فیس بوک از غیرفعال کردن حدود ۲۰۰ حساب کاربری به اتهام دست داشتن در عملیات جاسوسی به نفع حکومت ایران خبر داده است.

فیس بوک پنجشنبه اعلام کرد این حساب های کاربری متعلق به اعضای یک شبکه بود که خود را به عنوان کارکنان یا عرضه کنندگان خدمات کاریابی در شرکت های صنایع دفاعی و هوا-فضا در آمریکا و کشورهای اروپایی معرفی می کردند تا متخصصان هوا-فضا و کارکنان ارتش ایالات متحده را به ''دام بیندازند. ''

فیس بوک می گوید حدود ۲۰۰ نفر طعمه این گروه از جاسوسان سایبری شده اند و این شبکه اجتماعی توانسته است به بیشتر آنها در این رابطه خبررسانی کند.

به گفته مایک دویلیانسکی، مدیر تحقیقات جاسوسی سایبری فیس بوک، ارزیابی موفقیت عملیات این شبکه مشکل است ولی این شبکه از منابع خوبی برخوردار بوده است.

به گفته آقای دویلیانسکی، ''بعضی از نرم افزارهای جاسوسی مورد استفاده این شبکه به وسیله شرکت ماهک رایان افراز در تهران تولید شده بود. ''

به گفته او، این شرکت با سپاه پاسداران در ارتباط است.

متخصصان امنیت سایبری این شبکه را ''تورتس شل '' به معنی پوسته لاک پشت نامیده اند.

بنا بر اعلام فیس بوک، این شبکه جاسوسی با آلوده کردن دستگاه های کاربران به نرم افزارهای جاسوسی از راه های مختلف، اطلاعات آنها مانند رمز ورود به ای میل و حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی را سرقت می کردند.

آقای دویلیانسکی گفت این گروه در گذشته بر جاسوسی از حساب های کاربری در خاورمیانه تمرکز داشت ولی از سال پیش عمده فعالیت های خود را متوجه آمریکا کرده است.

بنابر اعلام فیس بوک، این شرکت اطلاعات خود درباره فعالیت های این گروه را در اختیار دیگر شبکه های اجتماعی قرار داده است.

توییتر اعلام کرده در حال بررسی این اطلاعات است و شبکه اجتماعی لینکدین هم از غیرفعال کردن تعدادی از حساب های کاربری خبر داده است.
+25
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  دیگ به دیگ میگه روت سیاه.
  35
  0
  جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۲
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  حکومت تهدید و ترور و وحشت که برگرفته از دین عربی اسلام است و هم در صدر اسلام اینجوری بود و هم در قران و آمیزه های اسلامی، قتل، وحشت تبعیض به وفور یافت میشه.
  1
  22
  جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.