کاخ سفید توطئه ربودن مسیج علینژاد از داخل آمریکا را به شدت محکوم کرد

مسیح علی‌نژاد به بی‌بی‌سی فارسی گفت اف‌بی‌آی پیشاپیش او را از خطر مطلع کرده بود و او را برای مدتی در "خانه‌های امن" تحت حفاظت داشتبی بی سی :دولت آمریکا طرح توطئه جمهوری اسلامی ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر ساکن نیویورک را به شدت محکوم کرد.

پیشتر وزارت خارجه ایران این اتهام را رد کرده و ادعای دستگاه قضایی ایالات متحده را "مضحک و بی‌پایه" خوانده بود.

سه‌شنبه ۱۳ ژوئیه، مقام‌های دادگستری ایالت نیویورک چهار نفر از جمله "یک مامور اطلاعاتی ایران" را به توطئه‌چینی برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار منتقد حکومت ایران در آمریکا و برنامه‌ریزی برای انتقال او به ونزوئلا و سپس ایران متهم کردند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت که آمریکا "با قدرت" از شهروندان و منافعش دفاع می‌کند.

خانم ساکی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر این اتهام بر مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای (برجام) گفت که این مذاکرات ادامه پیدا می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید گفت: "ما هرگز ایران را به عنوان بازیگری خوب در سطح جهانی ارزیابی نکرده‌ایم، چه با در نظر گرفتن این توطئه برای ربودن شخصی که در آمریکا زندگی می‌کند، چه فعالیت‌های منطقه‌ای آن که رئیس جمهور اقدامات تلافی‌جویانه در قبال آن در نظر گرفته است. اما هم‌زمان به نفع آمریکا و منافع ملی خود می‌دانیم که در گفت‌وگوهای جاری حضور داشته باشیم."

خانم علی نژاد روز چهارشنبه در توییتی به انگلیسی از همه کسانی که از او حمایت کرده اند تشکر کرد و افزود: "جمهوری اسلامی ایران با تلاش برای ربودن من می خواست مرا ساکت کند. اما من هراسی ندارم. تا زمانی که زنده ام، صدای مادران عزادار، زنان، اقلیت ها و ناراضیان ایرانی خواهم بود."
سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا "با قدرت" از شهروندان و منافعش دفاع می‌کندرابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در توییتی "تلاش‌های مداوم ایران برای ربودن روزنامه‌نگاران و منتقدان" را به شدت محکوم کرده اما گفته دیپلماسی برای بازگشت به برجام ادامه پیدا می‌کند.

خانم علی نژاد روز چهارشنبه به رسانه های آمریکایی گفت "مایوس" است از اینکه دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در تلاش برای احیای برجام موضع شدیدتری علیه ایران اتخاذ نکرده است.
وزارت خارجه ایران: ارزش پاسخگویی ندارد
ساعاتی پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اتهام توطئه ماموران جمهوری اسلامی ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد را "مضحک و بی‌پایه" خواند و گفت "ارزش پاسخگویی ندارد."

سخنگوی وزارت خارجه ایران کیفرخواست وزارت دادگستری آمریکا و پلیس فدرال را "سناریوسازی هالیوودی" نامید که هدف آن "احیای ناامیدانه مهره‌های سوخته و بی‌ارزش شده" است. آقای خطیب‌زاده گفت این بار آمریکا با این ادعا "به شعور جهانیان توهین کرده" است.

خانم علی نژاد سال پیش در مقاله ای در واشنگتن پست توضیح داده بود که حکومت ایران چگونه او را به آدم ربایی تهدید می کند.

او از جمله نوشت: "ابراهیم رضایی، معاون کمیته قضایی مجلس، دستگاه های اطلاعاتی را به ربودن من ترغیب کرده است. حتی عکس های فوتوشاپ شده ای تهیه شد که در آن مرا با دستان بسته و با حجاب جلو بازجوها نشانده اند."

وزارت دادگستری آمریکا دیروز در اطلاعیه‌اش علاوه بر انتشار عکس چهار متهم که می‌گوید در ایران هستند، نام فردی به نام نیلوفر بهادری‌فر را هم منتشر کرده و گفته به اتهام همکاری برای استخدام کارآگاه برای جمع‌آوری اطلاعات از مسیح علی‌نژاد این متهم در کالیفرنیا بازداشت شده و با قرار وثیقه آزاد است.

در این ادعانامه همچنین آمده است که ماموران اطلاعاتی ایران در سال ۲۰۱۸ از بستگان خانم علی نژاد در ایران خواستند او را برای سفر به کشوری ثالث قانع کنند تا امکان ربودن و انتقال او به ایران فراهم شود. اما با ناکام ماندن این طرح آنها محققان خصوصی در آمریکا را برای زیر نظر گرفتن او طی دو سال گذشته استخدام کردند.

براساس این ادعانامه ماموران ایران راه های ممکن برای انتقال مسیح علی نژاد از آمریکا، از جمله به کار گرفتن یک قایق سریع السیر از نوع تجهیزات نظامی، برای ربودن او از منهتن را بررسی کردند. آنها همچنین درباره راه های سفر از طریق دریا به ونزوئلا که متحد ایران است تحقیق کردند.

خانم علی‌نژاد به بی‌بی‌سی فارسی گفته اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) پیشاپیش او را از این خطر مطلع کرده بود و او را برای مدتی در "خانه‌های امن" تحت حفاظت داشت.

انتشار این خبر از شب گذشته باعث واکنش‌های گسترده کاربران ایرانی و خارجی در شبکه‌های اجتماعی شده است.
تلاش برای خاموش کردن مخالفان
اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند که از بزرگترین تشکل‌های روزنامه‌نگاری جهان است، در اطلاعیه‌ای با محکوم کردن این اتفاق گفته "این موضوع نشان‌دهنده عمق غیرقابل باور اقداماتی است که جمهوری اسلامی ایران حاضر است برای ساکت کردن منتقدانش انجام دهد و به روزنامه‌نگاران در نقاط مختلف دنیا این پیام را برساند."

میشل استنیستریت، دبیرکل این اتحادیه که به اختصار "ان‌یوجی" خوانده می‌شود، درباره اذیت و آزار سایر روزنامه‌نگاران از سوی مقام‌های امنیتی ایران می‌گوید "ما می‌دانیم که این فقط یک مورد نیست و ان‌یوجی به کمپین علیه تهدید و آزار اعضایش در بریتانیا که برای اتاق‌ خبرهای مختلف از جمله ایران اینترنشنال و بی‌بی‌سی فارسی کار می‌کنند، ادامه خواهد داد."

پاول سیگرت، از اعضای دیگر ان‌یوجی هم گفته که "روزنامه‌نگاران ایرانی مستقر در این کشور هر روز با این ترس زندگی می‌کنند که آنچه در نیویورک اتفاق افتاد، می‌تواند برای آنان هم اتفاق بیفتد؛ علاوه بر آزار و اذیتی که روزانه باید با آن زندگی کنند."

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران مستقر در بلژیک هم در توییتی با انتشار خبر ادعای توطئه برای ربودن خانم علی‌نژاد از او حمایت کرده و گفته در کنار او ایستاده است.

مهرماه سال ۱۳۹۸ سپاه پاسداران ایران از بازداشت روح الله زم، روزنامه‎‌نگار و مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز خبر داد که گفته شد از خاک عراق ربوده و به ایران برده شده است. او یک سال بعد از بازداشت اعدام شد.
+87
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی

  منم به شدت محکومت میکنم. روزی‌رو ببینم گونی‌ بر سرت انداختن تو وزارت اطلاعات ایران نشستی و میگی اشتباه کردم و بخاطر گرسنگی و گرفتن پاسپورت وطن فروشی کردم.
  117
  13
  ‌پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. گونی رو قراره ما سر انگل هایی بندازیم که از حکومت آخوند و جنایت‌هایش پشتیبانی میکنند. حتما شنیدی که اسراییلی‌ها چطور جنایت کار‌های نازی رو از سراسر دنیا، بخصوص آمریکای جنوبی با همین گونی‌ها برگرداندند و محاکمه کردند. چنین سرنوشتی در انتظار حامیان آخوند هم هست.
  7
  54
  ‌پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۵
  ۷۱
  Butler - سیدنی، استرالیا

  معصومه قومی احتمالا اون مامور جمهوری اسلامی که شما رو تعقیب می‌کنه شوهر خود شماست.شوهر شما (کامبیز فروهر) با روحانی (رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی) در هتل هیلتون ناهار میخوره، با ولی الله سیف (رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی) عکس یادگاری میگیره.مردم رو چی فرض کردی معصومه قومی
  40
  7
  ‌پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۲
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  محمد1975. ینی چی؟!!! می خوای بگی مثل محمد رسول اللله تون هر کی مخالفه باید ترور بشه ناغافل؟!!!. باید بترسیم ما مخالفا؟!!. فعلا که انواع کتلت و قیمه بادمجون رو دارن براتون سرو می کنن برادران اسرائیلی و آمریکایی. حالا شما هی سینه بزن برا حسینیه کاخ سفید. ترسوتر از مسلمان ندیدم.اون از حسین که نرسیده به کربلا جا زد و اون هم از شما جدیدا که برا مردم دست خالی تیرکسین برا اسرائیل و امریکا انواع خورشت
  3
  36
  ‌پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۶
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. مثل اینکه واسه هر کامنت پول خوبی بهت میدن که کلا تو این سایت یه چادر زدی و تو همه اخبار تناول میکنی..فقط من موندم چطور یه ماله کش رژیم جعلی جمهوری اسلامی به بقیه میگه "وطن فروش"؟! این حد از پررویی واسه خامنه ای هم قفله..
  4
  42
  ‌پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۵
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  [::محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی::]. در صدر اسلام هم بدستور محمد رسول شما ،زن هجو گو را در حال شیر دادن به بچه اش سر بریدن . خاک بر ....
  3
  37
  ‌پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۷
  ۳۹
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا

  وقتی دولت عربستان خاشقچی رو ربود و تیکه تیکه اش کرد، تو کل جهان سرو صدا به پا شد و رژیم جنایتکار و وحشی جمهوری اسلامی صب تا شب اخبار خاشقچی رو به خورد مردم میداد و یه عده بسیجی صادراتی مزدور که واسه یه مشت دلار حاضرن ناموسشون رو بفروشن، داشتن تحلیل آزادی بیان و حقوق بشر میکردن ولی حالا که نوبت به مسیح علینژاد یا روح الله زم رسید، خیلی ها از همون صادراتی های مزدور بهش انگ وطن فروشی میزنن..مسیح خار چشم بسیجی های صادراتی الدنگ هستش، چون نتونستن مثل قبل که عین کفتارها دور جنازه زم جشن میگرفتن، اینبار دور جنازه مسیح علینژاد اینکار رو بکنن..شما مصاحبه این بانو رو بعد از این مساله ربودن با CNN نگاه کنید، حرفهای تک تک مردم ایران رو میزنه، اگه مسیح وطن فروشه، همه اون کشته شدگان آبان ۹۸ یا کسایی که تو سیرک انتخابات شرکت نکردن، وطن فروش هستن..
  4
  35
  ‌پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۷
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. لعنت خدا بر تو که هم از‌‌کیسه میخوری هم از آخور. اسمت مسلمانی هست و صحبتت غیر مسلمانی. حداقل مثل بقیه کارتن خواب های اینجا یک جو مردونگی داشته باش و اسم خودتو با ذاتت یکی کن. با عرض معذرت خدمت کارتون خوابهای با معرفت
  12
  6
  ‌پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.