حسین طائب از گروه های شبه نظامی شیعه خواست به اهداف آمریکایی در سوریه حمله کنند

حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاهبی بی سی :خبرگزاری رویترز گزارش داده است که حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، در سفر اخیر خود به عراق از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه خواسته حملات خود به اهداف آمریکایی را افزایش و گسترش دهند.

رویترز به نقل از منابع شبه‌نظامی و امنیتی عراق گزارش داد که آقای طائب در سفر به بغداد به گروه‌های مسلح نزدیک به ایران توصیه کرده که با هدف گرفتن نیروهای آمریکایی در سوریه دامنه حملات خود را گسترش دهند.

رویترز می‌گوید به دلیل حساسیت موضوع نام منابع خود را فاش نمی‌کند.

رویترز همچنین به نقل از منابع خود گزارش داده است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بعد از سفر اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به عراق، که در افزایش فشارها و حملات بی‌نتیجه بود، حسین طائب را به بغداد فرستاده است.

پیشتر منابعی به نفیسه کوهنورد، خبرنگار خاورمیانه بی‌بی‌سی فارسی، گفته بودند که مقامات ارشد عراقی به آقای قاآنی گفته‌اند که نیروهای آمریکایی بزودی عراق را ترک می‌کنند و هرگونه حمله احتمالی با مقر این نیروها می‌تواند این روند را با "تاخیراتی" روبرو کند. به گفته خبرنگار ما به نقل از این منابع پاسخ این مقام ارشد نظامی ایران منفی بوده و وی افزوده است که "مقاومت در برابر نیروهای اشغالگر وظیفه دینی است و تا پایان شکست دشمن باید ادامه پیدا کند." اما ظاهرا سفر آقای قاآنی نتیجه لازم را نداشته است.

از زمان سفر کم‌سابقه حسین طائب به عراق نیروهای آمریکایی و پایگاه‌های آنها در عراق و سوریه چندین بار هدف قرار گرفته‌اند.

این سفر بعد از حمله هوایی آمریکا به نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در مرز عراق و سوریه انجام شد که چند کشته به جا گذاشت.

منابع رویترز گفته‌اند که با وجود تشویق گروه‌های شبه‌نظامی به افزایش فشار به نیروهای آمریکایی، حسین طائب به آنها توصیه کرده از حملاتی که منجر به تقابل جدی با آمریکایی‌ها ‌شود، خودداری کنند.

حملات به پایگاه‌های آمریکایی‌ها در عراق و سوریه در حالی افزایش یافته که مذاکرات وین برای احیای برجام و رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران بعد از شش دور با موانع جدی روبرو شده و چشم‌انداز روشنی برای ادامه آن ترسیم نشده است.

رویترز به نقل از یک مقام ارشد منطقه‌ای گزارش داده است که آقای طائب در سفر به عراق با چندین نفر از رهبران گروه‌های شبه‌نظامی دیدار کرده و "پیام رهبر جمهوری اسلامی درباره ادامه فشارها به نیروهای آمریکایی در عراق تا زمان خروج از منطقه" را به آنها رسانده است.

از آن زمان حملات راکتی و پهپادی به نیروها و پایگاه‌های آمریکایی در عراق شدت گرفته و به شرق سوریه رسیده است.

دو مقام امنیتی عراقی به رویترز گفته‌اند که در جریان دیدارهای هفته گذشته حسین طائب در عراق نقشه‌های هوایی مواضع آمریکایی‌ها در شرق سوریه در اختیار گروه‌های عراقی قرار گرفته است.
پایگاه عین‌الاسد بارها هدف حملات راکتی و پهپادی قرار گرفتهنماینده ایران در سازمان ملل متحد چند روز پیش اتهام حمایت ایران از حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را رد کرد و هم‌زمان حملات هوایی آمریکا به نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران را محکوم کرد.

پنتاگون گفته است که به شدت از حملات اخیر به نیروهای آمریکایی از جمله حمله راکتی هفته گذشته به پایگاه عین‌الاسد در استان انبار که دو زخمی به جا گذاشت، نگران است.
+7
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  محمد 1975 - دبی، امارات متحده عربی
  فرار خفت‌ باری در انتظار نیروهای خارجی در عراق و سوریه رو مشاهده خواهیم‌کرد
  26
  7
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۹
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  دوباره آمریکا یه حمله میکنه و چند تا از این سپاهی های چارپا و آت و آشغالهای حامیش رو کتلت میکنه و اینها هم دوباره هارت و پورت میکنن و نسل خزندگان و چرندگان بیابان های عراق و سوریه رو به انقراض میکشونن..بیچاره حیوانات، زورتون به آمریکا نمیرسه، چرا بیابون رو میزنید خخ
  6
  19
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۱
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  درست شبیه یه گله کفتار کثیف هستند
  3
  12
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲
  ۶۴
  خوش باور - تهران، ایران
  عکس یادگاری مشتی مفت خور آدم کش.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۸
  ۴۹
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان
  یک عمر جنایت و ادم کشی در چهره افراد تاثیر میذاره. به چشمها و حالت صورت این شبه انسان نگاه کنید. اثار پلیدی کاملا هویداست.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.