«پفیوزان تاریخ» و قیمت نجومی واکسن «کووایران-برکت»

کیهان لندن -کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو منتقدان قیمت نجومی واکسن «کووایران-برکت» را در حساب توئیتری خود، با اقتدا به علی شریعتی، «پفیوزان تاریخ» خوانده است!
-سخنگوی سازمان غذا و دارو و معاون سعید نمکی وزیر بهداشت از همان شیوع ویروس کرونا تا کنون همواره در قبال انتقادها، زبان به توهین و فحاشی گشوده که منجر به انتقادهای جدی به این مقام ارشد وزارت بهداشت شده است.

-این توئیت توهین‌آمیز در حالی منتشر شده که کارشناسان حوزه سلامت می‌گویند، مافیای دارو در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با سنگ‌اندازی برای وارد کردن واکسن‌های خارجی توسط بخش خصوصی، زمان برای آماده‌سازی واکسن «کووایران- برکت» محصول «ستاد اجرایی فرمان امام» خریده است.
-سازمان غذا و دارو با وجود صدور مجوز واردات واکسن‌های خارجی برای بخش خصوصی، روند دو هفته‌ای مراحل اداری و تخصیص ارز را چنان طولانی کرده که از ۱۵۰ شرکت دریافت‌کننده مجوز واردات، حتا یک شرکت دارویی هم موفق به واردات نشده است!

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو منتقدان قیمت ۹ دلاری واکسن «کووایران- برکت» را که دو برابر قیمت واکسن‌ خارجی «آسترازنکا» است، «پفیوزان تاریخ» خطاب کرد! کارشناسان می‌گویند مافیای دارو با کارشنکی در عرصه ورود واکسن‌های خارجی، بازار تک‌محصولی واکسن داخلی به وجود آورده تا با توجه به تقاضای بالا برای آن، قیمت‌های نجومی بر آن بگذارد.
 
کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به منتقدان قیمت نجومی واکسن «کووایران- برکت» در حساب توئیتری خود، آنان را با اقتدا به علی شریعتی، «پفیوزان تاریخ» خوانده است!
 او با اشاره به انتقادها نسبت به وارد نکردن واکسن‌های خارجی از جمله «آسترازنکا» محصول مشترک بریتانیا و سوئد نوشته است: «-آسترزنکا مورد تایید WHO است چرا نمی‌آورید؟ -آسترزنکا مرجوعی برخی کشورها است چرا می‌آورید؟ -مجوز بدهید آسترزنکا بیاوریم برای کارگران، ۲۵۰هزار تومان، هزینه را کارفرما می‌دهد! بعد: چرا آسترزنکا ۳ دلار! است و واکسن ایرانی ۸ دلار؟ مرحوم شریعتی به خطا جای دگر درپی پفیوزان تاریخ می‌گشت»!
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو و معاون سعید نمکی وزیر بهداشت از همان شیوع ویروس کرونا تا کنون همواره در قبال انتقادها، زبان توهین و فحاشی داشته که منجر به انتقادهای جدی علیه این مقام ارشد وزارت بهداشت شده است.

توئیت توهین‌آمیز جهانپور در حالی منتشر شده که کارشناسان حوزه سلامت می‌گویند، مافیای دارو در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با سنگ‌اندازی برای وارد کردن واکسن‌های خارجی توسط بخش خصوصی، زمان برای آماده‌سازی واکسن «کووایران- برکت» محصول «ستاد اجرایی فرمان امام» خریده است.
 
سازمان غذا و دارو با وجود صدور مجوز واردات واکسن‌های خارجی برای بخش خصوصی، روند دو هفته‌ای مراحل اداری و تخصیص ارز را چنان طولانی کرده که از ۱۵۰ شرکت دریافت‌کننده مجوز واردات، حتا یک شرکت دارویی هم موفق به واردات نشده است.
 
ضمن اینکه اگر بخش خصوصی نیز بدون مجوز سازمان غذا و دارو اقدام به وارد کردن واکسن‌های کرونا می‌کرد، این واکسن‌ها در گمرگ اجازه ترخیص نداشتند.
 
در روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی بر قیمت‌گذاری «۲۰۰ هزار تومانی» برای هر دوز واکسن «کووایران- برکت» منتشر شده که دیروز چهارشنبه دوم تیرماه ۱۴۰۰ رسما از سوی محمد شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو تأیید شد.

همچنین تصویر تفاهم‌نامه شرکت «شفافارمد» و «هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران» برای خرید واکسن «برکت» منتشر شده که بر اساس آن قیمت‌گذاری اولیه واکسن «کووایران- برکت» برای هر دوز ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده. به این معنا که قیمت هر دوز این واکسن بر اساس نرخ دلار آزاد در شرایط فعلی، حدود ۸.۵ دلار می‌شود.
 
بر اساس آمارهای منتشرشده، کمپانی «فایزر» هر دوز از واکسن کرونا خود را به قیمت ۲۰ دلار و کمپانی «مدرنا» هر دوز از واکسن خود را به قیمت ۳۲ تا ۳۷ دلار به بازار عرضه می‌کند.
 
قیمت هر دوز واکسن «آسترازنکا» ۴ دلار اعلام شده و قیمت واکسن «جانسون اند جانسون» ۱۰ دلار است. «نوواکس» ۱۶ دلار و «سینوواک» ۲۷ دلار قیمت‌گذاری شده است.
 
همه این واکسن‌ها اما توسط دولت‌ها و نهادهای مسئول خریداری شده و رایگان به شهروندان تزریق می‌شود.
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «براساس ارز نیمایی واکسن‌های داخلی را قیمت‌گذاری می‌کنیم چون مواد اولیه، مدیا، محیط کشت و رزین با ارز نیمایی تامین می‌شوند و به هیچ‌وجه با ارز نیمایی واکسن برکت واکسن گرانی محسوب نمی‌شود»!
 
منتقدان سرمایه‌گذاری روی واکسن‌های داخلی اما می‌گویند، واکسن تولید شده در داخل کشور که تنها تجهیزات آن از خارج تهیه شده، چرا باید از ارز نیمایی مختص واردات برخوردار باشد و بر این اساس نیز قیمت‌گذاری شود.
 
این در حالیست که محمدرضا شانه‌ساز حتا قیمت دیگر واکسن‌های تولید داخل را «در همین محدوده» یعنی حدود ۹ دلار ارزیابی کرده و گفته «خیلی متفاوت نخواهد بود اما تهیه واکسن از مسیر واردات با ارز نیمایی شاید ارزان‌تر باشد. یکی از واکسن‌های وارداتی به دلیل تولید بالا قیمت ارزانی دارد و آن واکسن استثناست».
 
حالا با این اوصاف در حالی‌ که بازار تقاضای واکسن در ایران به بالاترین میزان خود رسیده و خانواده‌ها و سالمندان از هراس ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا مقابل مراکز بهداشت صف‌ می‌کشند، وزارت بهداشت و مافیای دارو برای واکسن «کووایران- برکت» که حتا مجوز سازمان بهداشت جهانی را نیز ندارد، دو برابر قیمت واکسن‌های خارجی قیمت تعیین کرده است.
 
محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی روز چهارشنبه دوم تیرماه درباره یک‌سوم بودن قیمت تمام شده واکسن‌های خارجی نسبت به واکسن داخلی گفت: «این موضوع یکبار مطرح شد. قرار بر این شد که ابعاد مختلف آن بررسی شود من هیچ سندی ندیدم. بنابراین روز گذشته وقتی این موضوع مطرح شد دفتر ما پیگیری کرد دیشب به من خبر دادند که روابط عمومی وزارت بهداشت دکتر جهانپور این خبر را تکذیب کرده است.»
 
وی ادامه داد: «ستاد اجرایی فرمان امام، پاستور، رازی، سیناژن و فخرا یکسال است که با تمام وجود بهترین متخصصان ایران را جمع کرده‌اند و این کار بزرگ را انجام داده‌اند که ما امروز تولیدکننده واکسن هستیم و هر وقت واکسیناسیون داخلی ما به اتمام برسد صادرکننده خواهیم بود و این کار بزرگی است.»
 
واعظی با بیان اینکه «نمی‌توانم این کار بزرگ را با پول عوض کنم» اضافه کرد: «شما نمی‌دانید در این روزها سفیران، وزارت خارجه و مسئولین ما چقدر تلاش می‌کنند که واکسن‌ها به ایران برسد بلکه ما یک فرد مسن را نجات دهیم بنابراین این کار داخلی که انجام گرفته بسیار ارزشمند است. ما نباید برای پول کار بزرگ علمی همه گروه‌ها را زیر سوال ببریم.»
 
واعظی در سخنان بحث‌برانگیزی درباره قیمت‌گذاری واکسن‌های داخلی تصریح کرد: «مگر ما می‌توانیم از برکت، پاستور و فخرا واکسن بگیریم، رایگان به مردم تزریق کنیم و پولش را به آنها ندهیم؟»
 
او افزود: «ما هم نباید پول کمی به اینها بدهیم که متضرر شوند و هم نباید زیاد بدهیم که بودجه ما با محدودیت مواجه شود.»
 
رئیس دفتر رئیس جمهوری اسلامی درباره قیمت‌ تمام شده این واکسن‌ها گفت که «گروهی در وزارت بهداشت بررسی می‌کند وقتی کار آنها تمام شود این کار را انجام می‌دهند.»
 
کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو دیروز به «باشگاه خبرنگاران پویا» گفته بود که «برای قیمت‌گذاری باید هزینه تمام شده تولید و قیمت واکسن کرونای مشابه خارجی را مد نظر قرار داد! قیمت واکسن‌هایی که در ایران تولید می‌شود نیز بیش از ۶۵ تا ۷۰ درصد حداقلِ قیمت واکسن مشابه خارجی (با فناوری مشابه) نخواهد بود.»
 
سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به انتقاد متقاضیان واردات واکسن‌های خارجی با قیمت‌گذاری واکسن داخلی «۶۵درصد واکسن مشابه خارجی» اظهار داشت که این انتقاد «نشان‌دهنده این است که افراد مقاصد و منافعی در واردات واکسن دارند که تولید داخلی واکسن کرونا این افراد را ممکن است از حیز انتفاع خارج کند!»
 
جهانپور مدعی قیمت «۱۲ تا ۱۶ دلاری» واکسن‌های خارجی با فناوری مشابه واکسن «کووایران- برکت» شد.
+113
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  در مورد کلمه پوفیوز باید گفت که در حکومت اسلامی اخوندی کسانی که پوفیوز باشن‌در قدرت‌میمانن و‌کسانی که پوفیوز نباشند یا کنار میرن یا کنارشون میبرن. کسانی مثل طالقانی بازرگان بنی صدر منتظری پوفیوز نبودن (البته کسی که به دین خشن عربا اعتقاد داشته باشه نمیشه انسان کاملا خوب و منصفی تصورش کرد) اما کسی مثل خامنه ای هیچ وقت کنار نرفت. احتمالا نویسنده کتاب رفیق آیت الله یک چیزی میدونسته از مشتری حمام منصوری مشهد.
  6
  80
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  پفیوز خامنه ای ارباب بی شرفت است که ورود واکسن های خارجی به ایران را ممنوع اعلام کرد. آنچه سرکردگان رژیم کثیف اسلامی ندارند شرف و وجدان است.
  6
  88
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  پفیوزی حکام نسبت مستقیم با بیعرضگی مردم دارد!
  4
  67
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۱
  ۴۹
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان

  این بابا راست میگه شریعتی به اشتباه جای دیگری دنبال پفیوزا میگشت.البته عمرش کفاف نداد تا ببینه چه پفیوز ابادی میشه در دستگاه حاکمه ایران.
  3
  77
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۲
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  45 سالمه و از بچگی برای هرچی که مهمه جونمو گذاشتم. الانم مدتهاست برام مهم نیست تو این خردونی زنده باشم یا نباشم. عمرا حتی 2زار برای واکسن بدم. 500 میلیون میگیرم تا بهم واکسن بزنن. یه عده ... بی عقل تو خیابون تو بیابون تو جنگل و لب دریا و قطب شمال و جنوب ماسک میزنن. اینطور..... ماسک طبق پروتکلها فقط در فضای بسته همراه افراد غریبه هست. بعدشم زنده بمونم بشم سیاهی لشگر آخوندها و پاسدارای غربتی! منه پر ادعا مهره عده ای انگل غربتی نیستم. لذا کرونا که ....بابای کرونا باشه هم واکسن نمیزنم.
  5
  16
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
  ۴۷
  اصحاب کهف - کلن، آلمان
  عکس اون پاوه نژاد بدبختو چرا گذاشتید حالا؟هر وقت میبینیمش یاد پفیوزا میفتیم ازین بعد
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۹
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  در مورد کلمه پف یوز :: از دو کلمه پف و یوز که همان یوز پلنگ باشد نشات میگیرد ، سابق توله یوز پلنگ را در کاخ های سلطنتی پرورش میدادن و این حیوانات اهلی شده و در مقابل حمله بگوش ای رفته و ادای پلنگ را در میاورد یعنی با پف کردن سر و گردن خودشان تظاهر به خطرناک بودن میکردنند . در اصل پفیوز بکسی گفته میشود که الکی ادای قدرت مندی بکند . در حال حاضر پفیوز به افراد بی شخصیت گفته میشود . کلمه پفیوز شامل تمام مسئولان ج.ا از مدیر کل ببالا میباشد
  2
  17
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۴
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  جالب تر از همه اینکه این بزرگوار از ادبیات ولایی ها یا به عبارتی ادبیات چاله میدونی برای گفتن نظریاتش استفاده کرده. چه میشه گفت, از کوزه همان برون تراود که در اوست.
  1
  18
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
  ۵۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  [::AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان::]. شریعتی خودش پفیوز پفیوزا بود که مردم ایرانو مثل گوسفندانی میدونست که چوپانی اخوندها براشون واجب شرعیه
  4
  27
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. خخخ خوب بود. اما مرام گربه ها رو دست کم نگیر. اگر پفیوز بودن به خاطر محبتشون بودن. اینها پف کفتار هم نیستن.
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷
  ۴۹
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان
  [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. دوست عزیز من از مذهب و ادمهای خیلی مذهبی دل خوشی ندارم. اما شریعتی مخالف اخوندهای سنتی بود. به همین خاطر در اون زمان همین اخوندهای فناتیک سایه اش را با تیر میزدند و تلاش هم کردند حتی حکم تکفیرش را بگیرند. در اصل شریعتی سعی میکرد اسلام را به روز کند و با چهره بزک کرده به عوام و خواص بعنوان دین امروزی غالب کند.
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۰
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  پفیوزان. تاریخ ایران دو نفر بودند. جلال ال احمد. که با غرب زدگی خود نسلی را به تباهی کشید.همان نسلی که سال ۵۷ ایران تا به تباهی کشیدند. توله آخوندی که میان مدرنیت. مذهب گیر کرده بود. پدرش آخوند فهودال. تصور از روستاها. تصور بوی بنفشه. رعیت خوشبخت .که به اندرونی باباش می‌‌یاد. و دست بابا را می‌‌بوسد. تمامی‌ این اراجیف را با نام غرب زدگی بیرون داد و یک نسل را به تباهی کشید. نه این فاجعه کم بود. همسرش با نوشتن اراجیف دیگر.کتاب سووشون.که او را .بعد از مرگ تا حد نصف سالار شهدا. نصف سیاوش بالا برد، تنها مخلوط سیاوش با سالار قاتلین در خود توهین. به فرهنگ ایرانی‌ بود. از او آلوده تر پفیوزی دیگر به نام شریعتی.که با شیعه سرخ علوی سر دیگر این دروغ تاریخ ایران بود. اراجیفی به نام حماسه زینب. در صد صفحه. در مورد زجر زینب در میان راه کوفه و مدینه.که زاری زینب. آن نظر فلسفی‌ و علمی‌ و تاریخی چه نتیجه مثبت برای ما ایرانی‌‌ها داشت. یک آدم عاقل در آن سال‌ها نبود. که گوید. پفیوز. مگر با یک ضبط صوت زیر شکم شتر زینب بسته بودی؟ از کجا می‌‌دانی‌.که زینب چگونه زاری می‌‌کرد و چه می‌‌گفت؟
  3
  16
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۷
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. صحبت از زجر و زاری زینب در حالی که روی شتر سواربود،کردید:: لطفا زجر زینب را با هزاران زن و کودک ایرانی که پس از اشغال ایران توسط اعراب که بعنوان برده با پای پیاده به عربستان میبردنند ، این بیچاره را که در بین راه از خستگی و تشنگی نای راه رفتن را نداشتند ، با شمشیر میکشتند و بکنار جاده میانداختند ، بطوریکه بوی تعفن از اجساد کودکان و زنان ایرانی (که اجداد من و جنابعالی میباشد)در تمام مسیر باعث ازار مسافران میشد ، مقایسه کنید !؟! قابل مقایسه نیست . من مسیر ان جاده را با تمام وجودم حس میکنم .
  0
  0
  جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.