دکتر مرندی : آیت الله خامنه ای بزودی دوز اول واکسن ایرانی برکت را دریافت خواهد کرد

علیرضا مرندی، وزیر بهداشت دولت‌های میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی، از پزشکان نزدیک به رهبر ایران استبی بی سی :واکسیناسیون کرونا در ایران با کندی بسیار پیش می‌رود؛ در حالی که آمار رسمی ابتلا بالای ۱۱ هزار نفر در روز است. صف‌های طولانی مراکز واکسیناسیون در گرمای هوا باعث دردسر بیشتر برای سالمندان شده است. واکسن خارجی حتی نوع روسی و چینی آن به اندازه کافی نیست و امید حکومت ایران به واکسن‌ ایرانی برکت است که چهارشنبه شب اعلام شد رهبر ایران هم آن را تزریق خواهد کرد.

وبسایت دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله علی خامنه‌ای در خبری به نقل از علیرضا مرندی، از پزشکان معتمد رهبر ایران، گفته که او به‌زودی دوز اول واکسن خود را که ایرانی است، دریافت خواهد کرد.

واکسن کووایران‌برکت اولین واکسن کرونای تولید ایران است که از وزارت بهداشت مجوز اضطراری گرفته است. برکت را یکی از شرکت‌های دارویی وابسته به "ستاد اجرایی فرمان امام" تولید می‌کند که خود زیر نظر رهبری جمهوری اسلامی ایران است و بخشی از هزینه‌های دفتر او را می‌پردازد.

وبسایت دفتر حفظ و نشر آثار آقای خامنه‌ای در تلاشی برای جلب اعتماد عمومی به کووایران‌برکت و در راستای تاکید رهبر ایران بر استفاده از محصولات ایرانی، به نقل از دکتر علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران نوشته: "رهبر انقلاب تأکید ویژه بر تزریق واکسن ایرانی دارند. این واکسن حاصل تلاش دانشمندان جوان ایرانی است و از سطح ایمنی‌زایی بالایی برخوردار است."

آیت‌الله خامنه‌ای در روزهای اوج شیوع کرونا در ایران در جمع‌های عمومی حاضر نمی‌شد و حضور دوباره او بعد از مدتی، و همچنین نزدن ماسک این شائبه را ایجاد کرده بود که او واکسن کرونا تزریق کرده تا جایی که وزیر بهداشت اعلام کرد او هنوز واکسن نزده است.
واکسن کووایران برکت مجوز اضطراری وزارت بهداشت ایران را داردحالا پزشک معتمد آقای خامنه‌ای می‌گوید او "از همان ابتدای بحران کرونا مشکلی برای انجام واکسیناسیون نداشت" اما تصمیم گرفت که واکسن خارجی نزند:

" ایشان دو شرط مهم برای تزریق واکسن داشتند؛ نخست آنکه واکسیناسیون ایشان خارج از نوبت انجام نگیرد. دوم اینکه فقط واکسن ایرانی استفاده خواهند کرد. به همین دلیل زمانی که واکسیناسیون هموطنان در بازه‌ سنی بالای ۸۰ سال آغاز شد، ایشان از دریافت واکسن خارجی خودداری کرده و منتظر واکسن ایرانی ماندند."

واکسیناسیون در ایران به ترتیب سن و بر اساس بخشنامه به افراد بالای ۶۵ سال رسیده اما در عمل واکسن کافی برای همه وجود ندارد؛ و حتی واردات یک میلیون دوز واکسن توسط هلال احمر، گرچه روند واکسیناسیون را کمی سرعت داده اما مشکل کمبود واکسن را حل نکرده است.

تصاویری منتشر شده نشان می‌دهد افراد مسن در زیر آفتاب و گرمای شدید هوا در تابستان در مقابل مراکز واکسیناسیون جمع شده‌اند و ساعت‌ها منتظر مانده‌اند. و حتی در بعضی مراکز سالمندان از شب قبل صف کشیده‌اند.

شمار زیادی دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند اما در موعد مقرر که سه ماه است نتوانسته‌اند دوز دوم را تزریق کنند.
بسیاری از مراکز واکسیناسیون تعطیل و شماری دیگر بی‌نظم و آشفته استطبق آمار وزارت بهداشت تاکنون حدود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ۳۶۹ دوز اول واکسن و حدود ۹۰۰ هزار نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند.

رئیس دفتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران امروز گفته که تا پایان کار دولت در مردادماه، هشت میلیون دوز واکسن خارجی وارد خواهد شد. اما مشکل کمبود واکسن در ایران با این تعداد حل نمی‌شود. در این شرایط چشم امید حکومت ایران به واکسن کووایران برکت است که درباره کارآیی آن تردیدهایی وجود دارد.

بی‌بی‌سی "پیش‌مقاله" آزمایش حیوانی واکسن برکت را راستی‌آزمایی کرده و براساس نظر متخصصان گفته می‌شود که "پیش‌مقاله از نظر ارائه یافته‌ها، انتخاب متدها و شیوه بکارگیری آنها، شرح دقیق روند تولید و ارائه نتایج، بسیار ضعیف است و در تحقق ادعاهای اصلی خود درمی‌ماند. دو معیار مهم، ایمنی‌زایی و بی‌ضرر بودن این واکسن، غیرقابل‌ ارزیابی است."

این هفته "ستاد اجرایی فرمان امام" از توزیع واکسن برکت خبر داد. در حالی که علاوه بر تردید درباره کارآمدی، قیمت این واکسن خبرساز شده است.

سندی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که براساس آن، به‌نظر می‌رسد، شرکت "شفا فارمد" زیرمجموعه‌ گروه دارویی برکت برای هر دوز ۲۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند که با نرخ ارز فعلی بیش از هشت دلار می‌شود در حالی که قیمت بعضی از واکسن‌های خارجی مانند استرازنکا آکسفورد کمتر از آن است.

با استناد به این اسناد است که برخی، انگیزه‌های اقتصادی نهادهای نزدیک به قدرت را یکی از دلایل جلوگیری از واردات واکسن‌های معتبر خارجی می‌دانند که رهبر جمهوری اسلامی ورودشان را منع کرده بود.
+18
رأی دهید
-144

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان

  این که قبلا فایزر و زد حالا به بکمپلکس با ب۱۲ قاطی حرومش میکنن به اسم برکت.
  3
  117
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۲
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  فقط یک احمق گوش مخملی مثل خود مرندی این مزخرفات را باور می کند. بسه دیگه به شعور این ملت بخت برگشته اینقدر توهین نکنید.
  4
  82
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  مرندی یک پزشک بیسواد با تظاهر مذهبی میباشد ، این فرد کاملا مشکوک بوده و ژن امریکایی دارد ، زن بچه اش هم امریکایی هستند، و از ابتدای انقلاب با چند پزشک امریکا تحصیل کرده دیگر مثل الیاسی و کلانتری به ایران امده و از همان ابتدا در راس مسایل پزشکی قرار گرفته و ضمنا مورد اعتماد خمینی هم بودنند ، این پزشکانی که از اول انقلاب از امریکا با ریش و پشم امدنند بشدت ضد پزشکان ایرانی بوده و باعث تصفیه خیلی از پزشکان دانشگاهی شدند ، و با خصوصیات بشدت پول پرستی ، برای در امد مالی خودشان هر کاری میکنند
  5
  63
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۶
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  بعد از تزریق دوم واکسن فایزر یه آمپول ب ۱۲ تحت عنوان واکسن برکت بد نیست به ارباب الدنگت فرو کنی
  5
  32
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۱
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خر خودتونین!
  5
  33
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۵
  ۳۹
  sama128 - شیراز، ایران
  حدیث صحیحی هست از امام جمعه بوشهر (ع) از عقب : میفرمایید هرکس واکسن فایزر را به دست راست زد واکسن کووبرکت ۱۹ بدون حرکت را باید به دست چپ بزنه و مستحب است جهت عدم تداخل دو واکسن دو نخود تلخکی اعلا با چای پرنگ حل و با ذکر متناوب و متعدد امشو شو اش لیپک لی لیلوونه به مدت سه روز اقدام نماید. هرچه ذکر امشو شو اش لیپک لی لیلونه بلندتر ثوابش بیشتر است.
  5
  20
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۹
  ۷۷
  P.O.P - تهران، ایران

  اوزما مدل شیاف دوست میدارند.
  6
  32
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۹
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  شاه ایران که خودشو ایرانی میدونست و جشن 2500 ساله راه مینداخت همه چیزش آمریکایی و اروپایی بود از لباس ماشین غذا و همه چیز، رهبر ایران که میگن ایران دوست نیست اصرار داره واکسن ایرانی بزنه. عجب روزگاری ست نازنین
  24
  9
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  تمام این کله گنده ها فایزر زدن از مقامات ایران تا ملکه انگلیس و پرنس چالزشون،واکسنهای بنجل و درجه دو و سه مثل انواع چینی و هندی و آسترازنکا و برکت و..برای مردم عادیه.
  3
  8
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴
  ۴۹
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. تا عوامی مثل تو هستند عوامفریبانی مثل جمهوری اسلامی دیگه لازم نیست به خودشون زحمت بدن برای حرفشون دلیل ومدرک ارایه کنند. یه حرفی رو هوا میزنند و مردمی که فقط نوک دماغشون رو میبینند به به چه چه راه می اندازند ویه صلوات هم چاشنی میکنند.
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۱
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. شاه مثل رهبر الدنگت دو رو و ریاکار نبود، مرگ بر انگلیس نمیگفت و بعدش واسه نوه دار شدن پسرش رو به لندن نمیفرستاد.
  5
  7
  ‌پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.