محمدجواد ظریف به دعوت ابراهیم رئیسی دیداری یک ساعته و نیمه با وی داشت

 تصویر آرشیوی از دیدار ابراهیم رئیسی و جواد ظریفیورونیوز :در ادامه آخرین تحولات برای احیای توافق هسته‌ای ایران، روز دوشنبه محمد جواد ظریف به دعوت ابراهیم رئیسی دیدار کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز دوشنبه ۳۱ خرداد خبر داد، که وزیر امور خارجه در دیداری که به مدت یک ساعت و نیم به طول انجامیده با رئیس جمهوری منتخب دیدار و گفتگو کرده است.

آقای خطیب‌زاده همچنین تاکید کرده که در این دیدار دو طرف در خصوص موضوعات مختلفی همچون سیاست خارجی و برجام با یکدیگر صحبت کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود با بیان اینکه بعید نیست دور آتی مذاکرات هسته‌ای، دور پایانی باشد، افزود: «متن در حال حاضر روشن و بدون ابهام است. در تمام کارگروه‌ها به متن روشنی رسیده‌ایم. آنچه باقی مانده بیش از اینکه به مذاکره احتیاج داشته باشد نیازمند تصمیم سیاسی همه طرف‌هاست. اگر تصمیمات سیاسی اخذ شود می‌توان امیدوار بود که در دور پایانی گفت‌وگوها قرار می‌گیریم. این موضوعی است که می‌توانیم در روزهای آینده بببینم.»

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته دیپلمات‌های اروپایی به ایران هشدار دادند، مذاکرات نمی‌تواند به صورت نامحدود ادامه یابد.

درهمین راستا، روز دوشنبه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اعلام اینکه آمادگی دارد با ابراهیم رئیسی همکاری کند، افزود: «من خواستار برگزاری هرچه‌ سریعتر نشست با رئیس جمهوری جدید ایران و برقراری اعتماد و رابطه متقابل هستم. چرا که ما مدت‌هاست که ما در این مسئله قرار داریم.»

همزمان جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا روز دوشنبه و پیش از آغاز نشست رسمی وزرای امور خارجه ۲۷ کشور عضو این نهاد در بروکسل نسب به احیای برجام، با وجود مسیر سخت پیش رو ابراز امیدواری کرد.

شماری از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند تا پیش از تحویل دولت به ابراهیم رئیسی روند احیای توافق هسته‌ای اجرایی شود.

ششمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۴+۱ به همراه ایالات متحده آمریکا، روز یکشنبه ۲۰ ژوئن در وین به پایان رسید. گفته می‌شود دور بعدی دست‌کم ۱۰ روز بعد پی گرفته خواهد شد.
+5
رأی دهید
-61

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.