یک کودک‌-مجرم ۱۷ ساله در زندان سنندج در اعتراض به بلاتکلیفی لب‌هایش را دوخت

 رادیو فردا :آرمان فرهمند،‌کودک-مجرمی که در اعتراض به بلاتکلیفی خود با دوختن لب‌های خود در زندان سنندج دست به اعتصاب غذا زده است

آرمان فرهمند، نوجوان مریوانیِ متهم به قتل، در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده‌‌اش با دوختن لب‌های خود دست به اعتصاب غذا زده است.

یکی از نزدیکان آقای فرهمند، ضمن اعلام این خبر به آژانس خبری «کوردپا» گفته است که این زندانی نوجوان از روز شنبه، ۲۹ خرداد در کانون اصلاح و تربیت سنندج دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش این سایت، آرمان فرهمند شهریور سال گذشته پس از یک نزاع جمعی در مریوان و قتل یک شهروند با اتهام «قتل عمد» به همراه ٨ نفر دیگر بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، باقی متهمان این پرونده طی ماه‌های اخیر تبرئه و آزاد شده‌اند، اما آرمان فرهمند هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برد.

با وجود پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق کودک از حدود ۲۷ سال پیش، اعدام کودک- مجرمان در کشور هم‌چنان ادامه دارد.

قوانین جمهوری اسلامی ایران سن مجازات کیفری کودکان را ۱۵ سال برای پسران و ۹ سال برای دختران تعیین کرده است.

بر اساس این قوانین حکم اعدام کودکان زیر ۱۸ سال تا زمان رسیدن به سن قانونی به صورت موقت متوقف می‌شود، اما لغو نمی‌شود و پس از رسیدن متهم به سن قانونی در صورت عدم گذشت اولیای دم، آن فرد به اعدام محکوم می‌شود.

۲۲ خرداد امسال نیز علی ارژنگی، کودک-مجرمِ محکوم به اعدام با بریدن بخشی از گردن و رگ‌هایش، در زندان اردبیل دست به خودکشی زد.

آقای ارژنگی با وجود اقرار به بی گناهی متهم است که چهار سال پیش در حالی که ۱۷ سال داشته مرتکب به «قتل عمد» شده بود.

بر اساس سیزدهمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران که فروردین امسال منتشر شد، در سال ۲۰۲۰، ایران «تنها کشوری بود که اعدام کودک-مجرمان را ادامه داده است» و حداقل «چهار کودک-مجرم» در میان افراد اعدام‌شده در این سال بوده‌اند.
+40
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  17 سالگی لب میدوزه 24 سالگی چه کار میکنه.
  28
  21
  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸
  ۴۱
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  چه پررو زده پسر مردم را کشته و گذاشتنش تو کانون اصلاح و تربیت آدم شه آنجا هم آرومش نمیگیره عجله داره بیاد بیرون
  26
  12
  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. به امید خدا به سن ۲۴ سالگی که رسید دهان امثال تو مزدور ....حکومت داعشی را خواهد دوخت و دستانتان را از اموال این ملت خورد و کوتاه خواهد کرد.
  15
  31
  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا
  [::دیارکو - قره تپه، آذربایجان::]. کاری ندارم به جرم این آقا پسر اگر چرمی مرتکب شده تاوانش را هم خواهد پرداخت اما بیشرفهای حامی حکومت خائن و آدمکش ایران که میلیونها مادر را در عزای فرزندان خوب و شجاع و میهن پرستشان نشاندند بهتر است که ..... و ساکت شوند.
  13
  26
  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Afshin51 - مادرید، اسپانیا::]. شتر در خواب بیند پنبه دانه.... هر وقت تونستید اموال ملت رو از رضا دماغ پهلوی و بقیه دارو دستش بگیرید اونوقت میتونید اموال بقیه هم رو بگیرید. خخخخخخ
  19
  10
  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
  ۴۱
  Afshin51 - مادرید، اسپانیا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. برای مصادره اموال دزدی امثال تو گروهبان قندعلی حکومت احتیاج به خواب شتر و پنبه دانه تیست مطمئن باش بعد از تغییر مقدر و نزدیک حکومت ملاها و دزدان صدر حکومت تنها بفکر نجات و اموال خود هستند و قبل از آنکه خود را با آب دماغ شاهزاده پهلوی مقایسه کنی در آنزمان بفکر سوراخ موش باشید که خود را پنهان کنید.
  4
  13
  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.