توضیح رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ایران درباره دستگیری مراجعین سفارت افغانستان

سفارت افغانستان در ایران در خیابان پاکستان تهران واقع شده است (عکس آرشیوی است)بی بی سی :رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی ایران درباره علل دستگیری شماری از اتباع افغانستان توسط پلیس در مقابل سفارت افغانستان توضیح داده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) صادق رضادوست، گفته است خودرو ماموران زمانی که از خیابان مقابل سفارت افغانستان در تهران عبور می‌کرده با مشاهده تجمع جمعیت در مقابل این سفارتخانه و "با این گمان که ممکن است این شلوغی غیرعادی باشد" توقف می‌کنند و برای بررسی موضوع از خودرو پیاده می‌شوند.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی ایران افزود: "برخی کارکنان سفارت افغانستان با این تصور که افراد داخل اتوبوس، از اتباع مقابل سفارت که برای انجام امورات اداری و شخصی مراجعه کرده اند در خودروی پلیس هستند با ماموران وارد بحث می‌شوند و با این سوءتفاهم، مشاجره‌ای صورت می گیرد که در نهایت مشکل رفع می‌شود."

هفته گذشته وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که نگرانی خود را به دلیل بازداشت تعدادی از اتباع این کشور "در نزدیک سفارت افغانستان در تهران" با دولت ایران در میان گذاشته است.

    افغانستان از بازداشت مراجعین سفارت این کشور در تهران ابراز نگرانی کرد

سفارت افغانستان در تهران در گزارشی به وزارت خارجه این کشور در کابل نوشته بود که ماموران نیروی انتظامی ایران روز یکشنبه ۲۳ جوزای/خرداد "تعداد زیادی از مهاجرین افغان را که برای انجام کارهای کنسولی به این سفارت مراجعه کرده بودند، بازداشت و به قصد اخراج از این کشور جبرا سوار اتوبوس کردند."

برخی شاهدان عینی هم به بی‌بی‌سی از حمله ماموران انتظامی به مراجعین سفارت و سوار کردن اجباری شان در یک اتوبوس زردرنگ روایت کرده‌اند.

در گزارش سفارت افغانستان به وزارت خارجه این کشور که نسخه‌ای از آن بدست بی‌بی‌سی رسید، آمده بود که این افراد در حالی در مقابل سفارت افغانستان بازداشت شدند که اسناد و پاسپورت‌های‌شان در داخل سفارت "طی مراحل می‌شد و در واکنش به تقاضای رهایی این افراد از سوی مسئولان بخش کنسولی سفارت افغانستان، ماموران انتظامی ایران با دیپلمات‌ها برخورد توهین‌آمیز کرده و آنها را با اسلحه تهدید کرده‌اند."

براساس این گزارش، این دومین بار است که نیروی انتظامی به مراجعین سفارت افغانستان در تهران حمله کرده و آنها را بازداشت می‌کند.

اما آقای رضادوست، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی ایران، امروز (یکشنبه جوزای/خرداد ) در سخنان خود تاکید کرده است که پلیس در حال بررسی ابعاد این موضوع است و در صورت وجود تخلف با خاطیان برخورد لازم صورت می‌گیرد و این که "این گونه موضوعات سطحی نمی تواند به روابط برادرانه و بسیار خوب دو کشورخدشه‌ای وارد کند."
+21
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  انشاالله بزودی سفارتخانه‌ها را از دو ولایت جمع و واحد می‌شویم. همانطور که خانم نوش‌آفرین میگویند: حالا که منو تو بازم به هم رسیدیم به روی جدایی خط ممتد کشیدیم، بیا بیا ای آشنا منو تو بازم ما بشیم یه قصه تازه واسه تمام دنیا باشیم.
  32
  9
  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰
  ۵۱
  rezanl - امستردام، هلند
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. البته تو کشورت افغانستان هم خواننده خوب وجود داره مثل فرهاد دریا ولی داستان اینه که تو و خیلی هم کشوریهات اصلا افکارتون با دنیای امروز نمیخونه که بشه با ترانه خانم نوش افرین اون رو بیانش کرد. تا شما یعنی طالبان هستید امیدوارم مرز کشور من ایران با کشور تو افغانستان همچنان برقرار باشه. کلا افکارت به ادم حسابی ها نمیخوره و بیشتر بهت میاد روضه بخونی تا ترانه خانم نوش افرین رو زمزمه کنی.
  3
  16
  دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.