میزان مشارکت در انتخابات: استان تهران ۳۴ درصد، شهر تهران ۲۶ درصد

دویچه وله :در کل استان تهران ۳۴ درصد و در شهر تهران ۲۶ درصد واجدان شرایط در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند. در انتخابات چهار سال پیش میزان مشارکت در استان تهران بیش از ۶۶ درصد و در شهر تهران ۶۷ درصد بود.

از پیش از برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که میزان مشارکت در این انتخابات از تمامی انتخابات‌ دوره‌های قبل کمتر خواهد بود.

حال دو روز پس از رأی‌گیری، رییس ستاد انتخابات استان تهران میزان مشارکت در این انتخابات را اعلام کرده است.

به گفته شکرالله حسن‌بیگی، در استان تهران از مجموع ۹ میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۷ نفر واجدین شرایط، سه میلیون و ۳۴۶ هزار و ۵۸۰ رای اخذ شده که معادل مشارکت ۳۴/۳۸ درصد است.

میزان مشارکت مردم استان تهران در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶، ۶۶/۲۰ درصد بود.

در شهر تهران نیز تنها ۲۶ درصد واجدین شرایط در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند. این میزان در سال ۹۶، ۶۸درصد بود.

به گفته رییس ستاد انتخابات استان تهران، ابراهیم رییسی با اخذ دو میلیون و ۱۵۹ هزار و ۵۰۴ رای معادل ۶۴/۲۶ درصد آرا در استان تهران را به دست آورده است.

تعداد آرای رییسی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری (چهار سال پیش) در استان تهران یک میلیون و ۹۱۸ هزار و ۳۹۰ رأی معادل ۳۰/۸۷ درصد آرای اخذشده بود.

بنا بر آماری که رییس ستاد انتخابات استان تهران ارائه کرده، تعداد آرای باطله در این استان نیز همانند سطح کشور از آرای دومین نامزد یعنی محسن رضایی بیشتر بوده است. ۳۹۸ هزار و ۸۴۱ رای باطله ماخوذه معادل ۱۱/۸۶ درصد آرای استان تهران و تعداد ۱۳ هزار و ۷۷۱ رای معادل ۰/۴ درصد آرای باطله غیر ماخوذه در استان تهران است.

این در حالی است که محسن رضایی ۳۱۴ هزار و ۷۷۲ رای معادل ۹/۳۶ درصد آرای استان تهران را به دست آورده است. پس از او به ترتیب عبدالناصر همتی با کسب ۸/۷ درصد و قاضی‌زاده هاشمی با ۵/۳ درصد قرار دارند.

این نتایج تقریبا مشابه نتایجی است که در سطح کشور به دست آمده است. ابراهیم رییسی با کسب نزدیک به ۱۸ میلیون رای پیروز انتخابات معرفی شد. تعداد آرای باطله حدود ۴میلیون و بیش‌‌تر از آرای دومین کاندیداست. نرخ مشارکت در کل کشور نیز  ۴۸/۸درصد اعلام شده است.
+51
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  از ۲۶ درصد مشارکت ۱۲ درصد هم آرای باطله بوده خخ. ۲۶ درصد اینا یعنی اینکه مردم شهر تهران کلا ۳ یا ۴ درصد مشارکت داشتن، دم این مردم گرم، چه انگشت وسطی به خامنه ای و مزدورانش نشون دادن خخ
  7
  21
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵
  ۳۱
  Pahbod666 - لندن، انگلستان

  اونوقت شبکه کثیف و‌حـ... بی بی سی فارسی تیتر زده بود ۵۱ درصد در انتخابات شرکت کرند.کثیفتر از این شبکه حکومتی انگلیس نداریم.ننگ بر مزدوران ایرانی و فارسی زبانهایی که برای این بیشرف ها مار میکنن!
  1
  26
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
  ۳۰
  aram2255 - ایلام، ایران
  درد و بلای مردم فهیم لرستان، تهران و کردستان بیفته رو سر تمام استان هایی که در صدر آمار مشارکت هستند از جمله خراسان ها، ایلام و سیستان و بلوچستان
  5
  9
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.