وحید حقانیان، معاون ویژه رهبر ایران: رضایی، همتی و قاضی زاده هاشمی امداد الهی برای رئیسی شدند

وحید حقانیان - راست - لقب دست راست رهبری ایران را در فضای سیاسی ایران به خود اختصاص داده است
بی بی سی :وحید حقانیان، معاون اجرایی بیت رهبری در یادداشتی از محسن رضایی و قاضی زاده هاشمی برای انصراف ندادن از ادامه رقابت‌های انتخاباتی "تقدیر" کرده و حضور این دو نامزد در کنار عبدالناصر همتی را "امداد الهی" برای ابراهیم رئیسی و موجب رقابتی ماندن انتخابات روز گذشته در ایران دانسته است.

آقای حقانیان که از او به عنوان "دست راست" آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم یاد می‌شود گفته در صورت انصراف این سه نامزد و حتی با فرض رد شدن انصراف آنها از سوی وزارت کشور، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران با بحران روبرو می‌شده است.

آقای حقانیان در این یادداشت از "فشار شدید عده‌ای" سخن گفته که قصد داشته‌اند نامزدهای باقی‌مانده کنار بروند: "این برادران با وجود فشارهای شدید عده‌ای و با تحلیل و افکار خاص، صحنه را ترک ننموده و خود را نامزد پوششی فرض نکرده و تا آخر رقابت های انتخاباتی، با انرژی، باور و جدیت در صحنه باقی ماندند تا انتخابات ۱۴۰۰ علیرغم تبلیغات چندین ماهه و سنگین دشمنان، رنگ و بوی واقعی و رقابتی به خود بگیرد و درصد مشارکت، از پیش بینی‌های حضرات بالاتر برود."

سخنان معاون اجرایی دفتر رهبر ایران در حالی روز شنبه، ۲۹ خرداد، در خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، منتشر شد که بنابر اعلام ستاد انتخابات ایران میزان مشارکت در رای‌گیری روز گذشته ۴۸.۸ درصد اعلام شد که پایین‌ترین میزان مشارکت در تاریخ انتخابات‌های ریاست‌جمهوری در این کشور است.

این میزان در مقایسه با انتخابات ۲۰ سال پیش، (۱۳۸۰) نزدیک به ۲۰ درصد کاهش داشته است.

سپاه پاسداران مشارکت در انتخابات را حماسی خواند و برای همکاری با دولت رئیسی اعلام آمادگی کرد

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای انتخابات را "مشارکت حماسی" خوانده و آن را به رهبر، مردم و ابراهیم رئیسی تبریک گفته است.

سپاه در این بیانیه "رئیس‌جمهور منتخب" را "حضرت آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی" خوانده و انتخابات را "جلوه‌های جدیدی از اقتدار و استحکام جمهوری اسلامی" و "تحقق حماسه‌ای سیاسی" توصیف کرده است.

سپاه در این بیانیه بر "آمادگی همه جانبه خود برای تعامل و همکاری با دولت آینده" تاکید کرده است. سپاه در بیانیه خود نوشته این همکاری "در تداوم راهبرد همیشگی و خدشه‌ناپذیر همکاری با دولت‌ها" است.

در بیانیه سپاه آمده است "هجرت مقتدرانه، آگاهانه و هنرمندانه ملت ایران پای صندوق‌های رای مصداق زیبای مهاجران الی الله بود که در یوم الله ۲۸ خردادماه ، نمایش مجدد مردم‌سالاری دینی و دفاع از حرم امن جمهوری اسلامی را برکت بخشید و پشتوانه مطمئن، قدرتمند و عزم آفرینی در صحنه بهبود زندگی مردم فراهم آورد".
افزایش بی سابقه آرای باطله
در برابر تمجیدها از نتایج انتخابات، منتقدان هم با برجسته کردن میزان مشارکت پایین در رای‌گیری دیروز تلاش کرده‌اند "ثبت کمترین میزان مشارکت در تاریخ جمهوری اسلامی" را شاهدی بر "افول جمهوریت" در نظام حکومتی ایران ارزیابی کنند.

عباس عبدی، از چهره‌های جبهه اصلاحات در توییتر به درصد بالای آرای باطله در انتخابات ۱۴۰۰ اشاره کرده و نوشته "آرای باطله را نباید به حساب میزان مشارکت" گذاشت.

آقای عبدی نوشته: "حدود ۱۴ درصد رای باطله را نباید جزو مشارکت‌کنندگان آورد. در انتخابات ۴۰ سال گذشته متوسط آرای باطله‌ حدود ۲ درصد بوده است. این ۱۲ درصد را از کل کم کنید، رقم مشارکت حدود ۴۳ درصد می‌شود و نه ۴۹ درصد."
تاجزاده: با پیروزی رئیسی، رهبر بر همه نهادها سیطره یافت
مصطفی تاجزاده، نامزد رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری ایران در اولین واکنش پس از اعلام نتایج رای گیری در حساب تلگرام خود نوشت که "با پیروزی رییسی در انتخاباتی مهندسی‌شده و غیررقابتی، رهبر بر تمام نهادها سیطره یافت."

به نوشته آقای تاجزاده "اگر حکومت یکدست مشکلات اقتصادی را حل کند و حقوق مردم را پاس‌دارد، حمایتش می‌کنیم. در مقابل بی‌اعتنایی به منافع ملت و/یا تجاوز به حقوق شهروندان، می‌ایستیم و پاسخگویش می‌کنیم".
+5
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  "خود را نامزد پوششی فرض نکرده" فقط و فقط همین یه شاه بیت کافیه تا هر احمقی که کوچکترین شکی در فرمایشی نبودن این انتصابات داشت به حماقت خودش پی ببره🤣🤣🤣. این بی پدرها حتی به زبان فارسی هم مسلط نیستند! من یکی که تو ایرانی بودن اینها هم شک دارم! .
  0
  3
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  انقدر بی حیا شدن که به راحتی تو چشم ملت نگاه میکنن و میگن 48 درصد رای دادن! کلا شاید 7میلیون نفر رای داده باشن و این مردیکه روانی رییسی 3میلیون رای آورده. قیافه رییسی کاملا به یک فرد روانپریش که با خونسردی آدم میکشه شباهت داره. دقیقا مثل روحانی. گرچه رای مردم اهمیتی نداره اما هزاران لعنت بر خانواده هرکی که غیر اجباری رفته رای داده. من از کارمندان سازمانهای نظامی و حکومتی که رای دادن گلایه ای ندارم چون قطعا گزینش میشن اما اون عده ای که بدون توجه به چهره نحس عمال این حکومت و ظلمهاشون رای میدن و افتخار هم میکنن لعنت میفرستم. رییسی رییسی چهره خطرناکی داره و روانپریشی در چهرش هست. امیدوارم اشتباه متوجه شده باشم.
  1
  7
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۲
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  دنیای امروز دنیای چیپ و سطح پایینی هست و کودنها و جانیها به پول و سروت و پست و مقام میرسن. حداقل قدیما یکی مثل نادرشاه به خاطر شجاعت و قدرت رهبری صاحب مقام میشد. اما امروزه یکسری انگل بی خاصیت مثل رییسی یا جو بایدن صرفا به عنوان عروسک قدرتهای پشت پرده میان پست میگیرن. شک ندارم رییسی مامور روسیه و فرد جایگزین روسها در مقام فرستادگی روسها هست. روحانی هم عامل انگلیس بود. انگلیس و روسیه نوبتی در ایران رییس جمهور میارن! خامنه ای هم عضو ثابت روسیه در ایرانه. آمریکا و باقی اروپا هم سری در آخور میکنن. ترامپ کبیر خواست قاعده بازی رو بهم بزنه باتمام توان سرنگونش کردن. ما ملت عادی دنیا هم پشمک خان هستیم. حیوانی بنام انسان تمام قواعد طبیعت رو زیر پا گذاشته و دنیا رو تبدیل به فاضلاب کرده. موشهای فاضلاب شرافت دارن به انسانهای فاضلاب این کره زمین دوزاری. من جای خدا بودم میشاشیدم روی کره زمین. البته انقدر رو داریم که میگیم نعمت الهیه فقط بارونش کمی بو گند میده!
  2
  5
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۹
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  یکی از اشتباهات پادشاه فقید تک حزبی کردن جامعه بود و به خاطر عدم وجود اپوزیسیون در مقابل دولت؛ چرخشی در حکومت نبود . در نتیجه انتقاد به تمامی مشکلات جامعه مثل کمبود مسکن ؛ تورم دهه ۵۰ به شاه ختم میشد . جمهوری ننگین اسلامی به چند قطبی کردن سیاست (اصلاح طلب . اصول گرا . بنیاد گرا ) همواره علت مشکلات را به دولت ارجاع میدادند و با عوامفریبی امید به زندگی بهتر در دولت بعدی را وعده میدادند . اکنون برای اولین بار سیاست استبدادی تک قطبی جایگزین شده . دیگه راه فراری نیست . هر بن بستی کل رژیم را زیر سوال خواهد برد . ناقوس مرگ رژیم شنیده میشود
  0
  6
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۰
  ۳۹
  sama128 - شیراز، ایران
  انتخابات کاملا مو ...دسی شده ای بود کلا به زور ده درصد مشارکت بود اگر ملت به وعده و وعیده ۴۵۰ تومانی یارانه محسن رضایی و بیمه زنان خانوار و مدرک تحصیلی مثلا سالم قاضی زاده هاشمی رای میدادن که مثلا ندادن آراء اینها از رئیسی قاعدتا همینطوری الکی باید بیشتر میشد حداقل این دو تا گوشکوب دو تا مثلا برنامه داشتن ولی رئیسی که یگی گند مدرک تحصیلی اش در آمد بعد هیچ برنامه لوکوموتیری نداشت از کجاشون در آوردن ۱۷ میلیون جالبه . به نظر اکثر کارشناسان حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد مشارکت تازه اگر بشه گفت مشارکت وجود داشت.
  1
  6
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.