آیا ابراهیم رئیسی از ورود به خاک آمریکا محروم‌ و دارایی احتمالی او توقیف می شود؟

ایران وایر - فرامرز داور: «ابراهیم رئیسی» اولین رییس‌جمهوری است که به دلیل کارنامه‌ای هولناک در قوه قضاییه و نقض حقوق بشر ایرانیان به ظن «جنایت علیه بشریت» پیش از رسیدن به ریاست‌جمهوری از سوی ایالات متحده تحریم شده است. او عضو هیات تصمیم‌گیری درباره اعدام هزاران زندانی سیاسی در زمان حیات آیت‌الله «خمینی» است.
 
هیچ‌کدام از روسای جمهور ایران در سطح بین‌المللی، حتی «محمود احمدی‌نژاد» که مهم‌ترین پرونده او نزد غرب «انکار کشتار یهودیان توسط آلمان نازی» بوده است؛ وضعیتی همچون رئیسی در آغاز دوره ریاست‌جمهوری نداشته‌اند. عفو بین‌الملل تنها چند دقیقه پس از اعلام پیروزی رئیسی خواستار تعقیب بین‌المللی وی شده، اما او برخلاف وضعیتی تیره که در خارج ایران دارد، بسیار خوش اقبال خواهد بود که دوره ریاست‌جمهوری خود را احتمالا بدون تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی آغاز کند. «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران گفته است که متن پیش‌نویس توافق رفع تحریم را دیده و این متن قبل از پایان ریاست‌جمهوری روحانی قطعی خواهد شد.
 
تنها چند روز پس از شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک آغاز می‌شود. جایی که «احمدی‌نژاد» و «روحانی» بارها در طول ریاست‌جمهوری خود به آن سفر کردند؛ اما به نظر می‌رسد  که چنین فرصتی برای رئیسی به آسانی فراهم نیست. او به دلیل نقض گسترده حقوق بشر در ایران از سوی آمریکا تحریم است. شخص تحریم شده و اعضای درجه یک خانواده او از ورود به خاک ایالات متحده محروم‌ هستند و دارایی احتمالی آن‌ها باید توقیف شود.
 
دیپلمات‌های اروپایی که در وین سرگرم مذاکره غیرمستقیم جمهوری اسلامی و آمریکا برای رفع تحریم‌ها از ایران و محدود کردن دوباره برنامه اتمی آن هستند؛ گفته‌اند که رفع تحریم از رئیسی جزء درخواست‌های هیات ایرانی نبوده است. احتمال دارد که مذاکره‌کنندگان ایرانی منتظر پیروزی رئیسی برای طرح این موضوع با آمریکا بوده‌اند.
 
ایالات متحده اعلام کرده که ‌تحریم‌های حقوق بشری را حتی در صورت بازگشت به برجام رفع نمی‌کند. این یعنی که تحریم رئیسی به قوت خود باقی خواهند ماند؛ مگر اینکه جمهوری اسلامی موفق شود با فشار بر دولت «بایدن» تحریم رئیسی را هم به شیوه‌ای در وین بردارد.
 
در غیر این صورت، حضور رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل موضوعی پرحاشیه خواهد بود و ویزای او از طریق سفارت سوییس در تهران که حافظ منافع ایالات متحده در ایران است، همانند ویزا برای دیگر روسای جمهوری ایران صادر نخواهد شد.
 
اگر رییسی به حضور در نیویورک اصرار داشته باشد، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد مجبور است از آمریکا بخواهد برای او به عنوان رییس دولت جمهوری اسلامی، مصونیت سیاسی قائل شود و علی‌رغم تحریم بودن، ویزا صادر کند.
 
در دوره ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» با اینکه دولت آمریکا موظف به صدور ویزا برای اعضای بلندپایه دولت‌هایی است که می‌خواهند به نیویورک سفر کنند؛ از صدور ویزا برای «محمدجواد ظریف» که تحت تحریم قرار دارد، خودداری کرد. دلیل تحریم ظریف همکاری با نهاد رهبری است که از سوی ایالات متحده تحریم است و مبنای آن با تحریم رئیسی که نقض حقوق بشر و ظن به جنایت علیه بشریت است، بسیار فرق دارد.
 
طرح درخواست ویزا، مخالفت احتمالی آمریکا و کشمکش قابل پیش‌بینی میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده بر سر پرونده رئیسی باعث توجه بین‌المللی به پرونده پیشین رئیسی و کارنامه غیرقابل دفاع او خواهد شد و احتمال دارد دولت آینده جمهوری اسلامی را طرح سفر وی به نیویورک  از اساس پشیمان کند. در این صورت رئیسی از اولین فرصتی که برای حضور در یک محیط بین‌المللی و احتمالا مهم‌ترین آن دارد، باید در روزهای اول ریاست‌جمهوری خود صرف‌نظر کند.
 
این وضعیت برای دیگر سفرهای خارجی او و احتمالا اعضای دولتش خصوصا به کشورهای توسعه‌یافته قابل پیش‌بینی است و یکی از مسائل دائمی دولت سیزدهمین جمهوری اسلامی خواهد بود. با این همه رئیسی خوش‌اقبالی‌های قابل توجهی هم دارد.
 
مهم‌ترین آن‌ها این است که مورد حمایت، اعتماد و علاقه آیت‌الله «علی خامنه‌ای» و به تبع آن هواداران رهبر جمهوری اسلامی است و هر حرکت و اقدام او با موجی از مخالفت‌ها و مانع‌تراشی‌ها و پرونده‌سازی‌های مرسوم علیه دولت در ایران، روبه‌رو نخواهد بود. طرح‌های احتمالی او برای بهبود روابط با آمریکا همچون دوره اول ریاست احمدی‌نژاد احتمالا از سوی خامنه‌ای و «دولت پنهان» حمایت خواهد شد و حتی اگر چنین قصدی در کار نباشد، دست‌کم او با بحران تحریم‌های اتمی ایالات متحده دست به گریبان نخواهد بود.
 
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران گفته است که متن پیش‌نویس توافق رفع تحریم را دیده و این متن قبل از پایان ریاست‌جمهوری روحانی قطعی خواهد شد. رئیسی در جریان مناظرات انتخاباتی در اظهاراتی که به نظر از پیش تمرین شده می‌آمد، از توافق برجام و ضرورت احیای آن حمایت کرد و با ناتوان خواندن دولت روحانی گفت که «دولت مقتدر» او از این توافق به درستی استفاده خواهد کرد. این اقدام رئیسی اطمینان‌بخشی به طرف‌های مذاکره وین بود.
 
تا پیش از ریاست‌جمهوری فردی همچون او، این احتمال می‌توانست گفت‌وگوهای احیای برجام را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما هم اقدامات آیت‌الله خامنه‌ای در نشان دادن قدرت اصلی در ایران که متعلق به او و نه دولت‌هاست و هم پیام صریح رئیسی در مناظره‌های انتخاباتی به کم کردن نگرانی‌های احتمالی انجامید.
 
 «عباس عراقچی» مذاکره‌کننده ارشد اتمی ایران یک روز پیش از رای‌گیری گفته بود؛ مواضع رئیسی در زمان رقابت انتخاباتی «نشان‌دهنده یک سیاست واقع‌بینانه و تعامل‌گرایانه است که بر مبنای همکاری با جامعه بین‌الملل و تعامل سازنده اقتصادی قرار دارد. مواضع ایشان در مورد برجام و مذاکرات جاری هم نشان‌دهنده همین واقع‌بینی و عمل‌گرایی در سیاست خارجی است. اطمینان دارم در صورت انتخاب ایشان، هیچ خللی در مسیر مذاکرات ایجاد نخواهد شد.»
 
 به این ترتیب زمینه کاهش شوک ریاست‌جمهوری رئیسی در مذاکرات وین هم مهیا شده بود. با نهایی  شدن توافق و رفع تحریم، او بار دیگر می‌تواند به درآمدهای نفتی و گازی جمهوری ایران تکیه و در روزهای اول ریاست‌جمهوری خود میلیاردها دلار منابع مسدود شده مالی ایران در بانک‌های خارجی را دریافت کند. هرچند برنامه اتمی ایران باید یک‌بار دیگر وارد فاز محدودیت شود؛ اما دولت پنهان از رییس‌جمهور برکشیده خود بابت این اقدام ناگزیر انتقادی نخواهد کرد.
 
دستیابی به دلارهای نفتی به طور ثابت باعث بالا رفتن اعتماد به نفس دولت‌ها در ایران می‌شود و احتمالا یک‌بار دیگر جمهوری اسلامی را در موقعیتی قرار خواهد داد تا حمایت بیشتری از شبه‌نظامیان منطقه همچون «حزب‌الله» لبنان انجام دهد. این وضعیت بالقوه می‌تواند موجب بروز تنش‌های تازه در آینده‌ای نه چندان دور شود؛ اما آمریکا دست به اقدامی پیش‌گیرانه زده است.
 
در اقداماتی که از سوی رسانه‌های آمریکا تلاش برای جلب رضایت جمهوری اسلامی توصیف شده، ایالات متحده تصمیم به کاهش نیروهای خود از مناطق پیرامونی ایران در خاورمیانه گرفته است.
 
ممکن است این کار سطح اصطکاک شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و نیروهای آمریکا و به دنبال آن میزان تنش در روابط جمهوری اسلامی و ایالات متحده را به وضعیتی قابل مدیریت بازگرداند که موقعیت مطلوب آیت‌الله خامنه‌ای در ۳۲ سال زمام‌داری بوده است.
 
حاصل این وضعیت، به تقویت ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی منجر خواهد شد که اینک بیشتر از هر شخص دیگری احتمال جانشینی او پس از مرگ آیت‌الله خامنه‌ای ۸۲ ساله وجود دارد. این تدارکات در صورت بروز موضوع جانشینی، فرایند داخلی آن را در نبود آقای خامنه‌ای، آسان‌تر می‌کند؛ هرچند که رئیسی یکی از پرمشکل‌ترین رهبران جمهوری اسلامی در روابط خارجی خواهد بود.
+67
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  لندهور - کلن، آلمان

  بعد از عزل بنی صدر بدستور ضحاک اول خمینی، بقیه تا به امروز، رجائی که کل ماجرا به ۶ ماه هم نکشید، اکبر شاه کوسه، فریبا خاتمی، اوس محمود خس و خاشاک، حسن کلید ساز و حالا هم آیت الله قتل عام!! بعلاوه یه رهبر ضحاک دوم، عظما که همش در حال غصه خوردنه، که بابا قضیه رو اینقدر کشش ندید! کارنامه درخشان ولایت وقیح در عرض ۴۳ سال! فقر، فلاکت، ارعاب و کشتار و چپاول و دزدی های میلیاردی ده هزار فامیل و ایزوله شدن ایران از دهکده جهانی، آخرش هم که بردگی روسیه و چین .
  7
  96
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۲
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  شغل اصلی رژیم جعلی جمهوری اسلامی و خامنه ای باج دادن هستش، کافیه فلکه شیر نفت رو باز کنن، آمریکا که سهله، رییسی به مریخ هم میتونه سفر کنه.
  8
  68
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  اگر این دوره رییسی (قتل و غارت) برای حکومت اسلامی بخوبی بگذرد ، مطمعنا برای دوره بعد اقای خامنه ای . سعید طوسی را انتصاب خواهد کرد . وای بحال انجای ملت ایران ، طوسی قانون خواهد گذراند که همه ملت ایران باید در کلاس قران خودش ثبت نام کرده و فارغ التحصیل شوند.
  10
  52
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱
  ۶۴
  waahed - منامه، بحرین

  عاملان کشتار صبرا و شاتیلا و عاملان کشتار دیر یاسین و دیگر مجرمان کشتار های دیگر هم تحت تعقیب قرار گرفتند یا فقط این قوانین برای ایرانی ها خلق شده ؟ بهرحال رئیسی نه ناراحتی از سفر نکردن به آمریکا دارد نه هم دارائی هائی دارد که بخواهد غصه اش را بخورد . خیالتان تخت 😀
  46
  12
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۱
  ۳۴
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج
  کار رییسی تا بخواد به این حرفها برسه کله خامنه ای رو میبرن زیر اب که این جاش بیاد بالا و احتیاج بیرون از کشور اومدن نداشته باشه چون اگه اینجوری نشه پاش به دادگاه ها کشیده میشه ، . اخوندها خودشون یه مهره بازی هستن. و تایین کننده سیاست کشورهای دیگه ! . رییسی هم براشون مهره خوبی هست چون قشنگ تمام گزینهای غارت و خونخواری و . رو داراست و بقیه کشورها میتونن از این مورد استفاده کنن، در حالی که برای خوب نشان دادن مخالفت میکنن، درست مثل اینه که من یه لات بی سر و پا رو بزارم سر کوچه از ملت باج بگیره به من بده بعد برم بگم مردم بیاین این یه گونی برنج و بگیرید نمیرید این لات بی سرپا ادم نیست ! منم میشم نجات دهنده احمقان هم منو بهترین میبینن ! . این مجاهدا ( فاضلابی ها ) هم که شدن کاسه داغتر از آش ! . یکی نیست بگه بابا سگ اخوندا با این خونخواری به وجود شما میارزه !! .
  6
  25
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::waahed - منامه، بحرین::]. تو فک ما دسته کورا هستیم.که دارودسته حماس تو قطر و مردم غزه گوشت دم توپ برا مظلوم نمایی!دیگه اسرائیل چیکار کنه خبر میده به مرد غزه که خلوت کنین میخوام مدرسه رو بزنم ویا بیمارستان.همونجایی که تصادفن حماس از اونجا موشک می پراکند بسوی اسرائیل. سه روز با دوتا موشت پرواز752 رو زدین بعد تو صداوسیما تحلیل میذارین که ما نبودیم بعدش همینطور میرین جلو. فک کنم بر اثر امیزش جن(ادم فضایی با انسان خامنه ای زاده شده که تا این حد پلید و ضد انسان هست.به قیافه اش نگا کن شاید هم یک رپتالیان باشه.
  5
  11
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::waahed - منامه، بحرین::]. گور پدر هر کی که توی صبرا و شتیلا به درک رفته. تو چرا سنگ اونها رو به سینه میزنی؟ ١٥٠٠ نفر توی ابان از بهترین جوونهای ایران کشته شدن اونوقت توی جوعلق صبرا و شتیلای ٥٠ سال پیش رو غصه اش رو میخوری؟ . بابا چند میگیری زندگی کنی؟ ....
  5
  21
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۸
  ۳۹
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا
  [::waahed - منامه، بحرین::]. خیال ما تخته، تا وقتی پابوسی ارباب پوتین هست، چرا اینهمه راه رو پاشه بره آمریکا.
  5
  11
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۱
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  خیر قصاب‌ها و جلادان آبان ما .در ایران تحت تعقیب نیستند. در ایران پست می‌‌گیرند. می‌‌شوند رهیس جمهور. یک عده هم هستند .که به خاطر .یک تکه استخوان شب و روز در اینجا........ صبرا و شاتیلا توی سرت بخورد. خیلی‌ دلت می‌‌سوزد. دلت به خاطر کشته شدگان آبان خودمان بسوزد. پس فطرت‌ترین ایرانی‌ کسی‌ است. که به خاطر خون بچه فلسطینی اشگ تمساح می‌‌ریزد. ولی‌ برای خون بچه ایرانی‌ .دو زانو در مقابل اقاش. و شپش ریش آقا شکار و در دهان می‌‌گذارد. اینقدر هم خودت را به ایرانی‌ نچسبان. امت یعنی‌ شتر. ربطی‌ به ایرانی‌ ندارد.
  5
  11
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۸
  ۶۷
  1954Omid - بلژیک، بلژیک
  [::waahed - منامه، بحرین::]. تو برو اول اسم تو عوض کن بعد بیا حرفهای فاطی را تکرار کن. شاید پدرت فهم و شعور و سواد داشت که اسم وحید را برایت انتخاب کرد اما تو نه بی نظیری نه بی همتا. حیف اون نون و اون شیری که مادرت بهت داد.
  2
  3
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۱
  ۳۳
  antislam2500 - قم، ایران
  دم همه براندازان داخلی گرم. حالا دیگه نوبت براندازان خارج است که هر جا این رئیسی قاتل خواست پیداش بشه یا لابی بی شرف خارج نشین خواست لب باز کنه با سیل ایمیل و توئیت و دیگر ابزار به رسانه ای که این لابی ها را دعوت کند اعتراض کنیم و یاد اوری قاتل بودن رئیسی که از قضا همین مزدوران خارج نشین برای غالب کردن روحانی به او اطلاق میکردند که جا بیاندازند که اگر میانه رو ها نیایند تند رو ها حاکم میشوند. استفاده کنیم و انها را رسوا کنیم.
  2
  3
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۶
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::waahed - منامه، بحرین::]. با این waheed نوشتنت. یه جوری با w نوشتی که نشون بدی لبات باید غنچه بشه .... وقتی میگی وحید
  2
  3
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۲
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  مقاله جوک باحالی بود آخه رئیسی تو آمریکا پول مگه داره؟ چرا دولت آمریکا 30 میلیارد دلاری که شاه دزدید آورد اینجا و الان رضا دماغ و دارو دسته دارن با اون پول ها حالو حول میکنن بلوکه نمیکنه؟
  6
  3
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۴
  ۶۴
  waahed - منامه، بحرین
  خوب لا اقل برای من یکی ثابت شد که اینجا هم به خلاف ادعاهای زیاد همین آقایان راجع به ادبیات و دمکراسی ، ادب در گفتگو رعایت نمی شه و آقایان رسما دارند به من فحش میدهند و سایت هم بی کم وکاست پخش میکند . شما را بخیر ما را بسلامت .
  2
  2
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::waahed - منامه، بحرین::]. حالا جون من قهر نکن، بمون تا از خجالتت درآییم.
  3
  3
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. ... بابا. واکست رو بزن دهشاهی کاسبی کنی
  0
  0
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.