عکاس پیشین کاخ سفید عکسی از پوتین را در حال «جاسوسی» از ریگان در سال ۱۹۸۸ منتشر کرد

پیت سوزا که هم از باراک اوباما و هم از ریگان عکس گرفته است، اوایل این هفته این تصویر را در اینستاگرام به اشتراک گذاشتایندیپندنت فارسی :عکسی منتشر شده است که احتمالا ولادیمیر پوتین جوان را در سال ۱۹۸۸ در مسکو در حال «جاسوسی» از رئیس‌جمهور ایالات متحده، رونالد ریگان، نشان می‌دهد.

پیت سوزا که هم از باراک اوباما و هم از ریگان عکس گرفته است، اوایل این هفته این تصویر را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت.

وی گفت: «در سال ۱۹۸۸، من از ریگان هنگام بازدیدش از مسکو عکاسی کردم. میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی، در گشت‌و‌گذاری میدان سرخ را به ریگان نشان داد. دسته‌هایی از "گردشگران" (در واقع، جاسوسان کا گ ب) در اطراف میدان مستقر شده بودند. به مرد سمت چپ با دوربین آویخته از گردنش توجه کنید.»

او افزود: «در سال ۱۹۹۳، من یک کتاب عکس («لحظه‌های حواس‌پرت») از دوران مسئولیتم در کاخ سفید در زمان دولت ریگان منتشر کردم. حدود ۱۰ سال بعد از طریق پست نامه‌ای تصادفی از شخصی دریافت کردم که از من می‌پرسید آیا می‌دانم تصویری از ریگان و ولادیمیر پوتین را گرفته‌ام؟ همان که در صفحه ۱۴۵ کتاب من نشان داده شده است. (پوتین آن موقع رئیس‌جمهور روسیه شده بود). من از این نامه متحیر شدم.»

آقای سوزا گفت که با کتابخانه ریگان و یک مقام شورای امنیت ملی در دولت [جورج دبلیو] بوش تماس گرفتم. اما «هیچ کس به طور یقین نمی‌تواند بگوید که مرد در تصویر پوتین است یا نه. در سال ۱۹۸۸، پوتین مامور کا گ ب بود، اگرچه ظاهرا در آلمان شرقی مستقر بود».

در ژانویه ۲۰۰۹ کاخ سفید آقای سوزا را به سمت عکاس ارشد کاخ سفید برای اوباما استخدام کرد و چند روز قبل از مراسم تحلیف، رادیو ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، مصاحبه‌ای با او انجام داد.

وی در توصیف آن مصاحبه گفت: «من داشتم داستان را برای ارائه مثال از چگونگی تغییر اهمیت عکس‌های ریاست‌جمهوری با گذشت زمان تعریف می‌کردم و گفتم "به محض دیدن عکس، می‌گویید، عجب! واقعا او (پوتین) است." این‌ها دقیقا کلمات من بودند. اما اشتباه بزرگی بود. هرگز نباید این حرف را می‌زدم، زیرا در واقع هرگز تایید نشده بود. کرملین ظاهرا به ان‌پی‌آر گوش می‌دهد، چون تقریبا بلافاصله انکار کرد که او پوتین است.»

وی افزود: «حدود یک ماه پس از مصاحبه ان‌پی‌آر، کارت پستالی به آدرس خانه خود دریافت کردم. عکس میدان سرخ روی کارت پستال بود. با قلم قرمز خطی دور مردی که دوربین داشت کشیده شده بود و کسی کلمه "جاسوس" را نوشته بود و یک فلش بین آن و مرد کشیده بود. کارت پستال را به سرویس مخفی تحویل دادم. هیچ وقت از آن چیزی مشخص نشد.»

در ژوئیه ۲۰۰۹، سوزا با اوباما به روسیه سفر کرد. اوباما در خانه شخصی پوتین با همتای روسی خود دیدار کرد.
آقای سوزا گفت: «هیچ مقام روسی هرگز چیزی به من نگفت، اگرچه رابرت گیبس به شوخی برای اینکه مرا اذیت کند گفت که مرا بازداشت می‌کنند.»

جو بایدن و پوتین روز پنجشنبه (۱۷ ژوئن) اولین اجلاس حضوری خود را در ژنو برگزار کردند.
+18
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  این پوتین نیست که! سرگی ایوانفه. درثانی، جاسوس اگر بخواهد جاسوسی کند که اینقدر تابلو دوربین جلوی گردنش نمی اندازه و بعد بیاد از رئیس جمهوری که خبرنگارها خودشون دارند از همه جاش عکس می گیرند عکس بگیره که! باز چرت و پرتهای طرفداران حزب دموکرات شروع شد.
  4
  8
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.