لحظه عبرت‌انگیز سرنگونی دیکتاتوری ۴۰‌ساله نیکلای چائوشسکو در یک چشم به‌هم زدن بدست مردم

چائوشسکو مغرور و با این توهم که بر مردم سیطره کامل دارد در بالکن ساختمان کمیته مرکزی ظاهر می‌شود. اما او غافل از این بود که همین جلسه نمایش قدرت، جرقه سرنگونی حکومتش را خواهد زد. درست هشت دقیقه پس از آغاز سخنرانی است که فریادهای مردم بلند شده و صدای تیراندازی همه جا را می گیرد. النا همسر گورباچف و معاون وی که در کنارش قرار دارد فریاد می‌زند: دارند شلیک می‌کنند . . .
و اما ماجرا چه بود؟

در روز ۲۱ دسامبر چائوشسکو تصمیم گرفت تا در برابر یک جمعیت بزرگ در میدانی که در آن زمان میدان کاخ نامیده می‌شد سخنرانی کند. این سخنرانی یک رویداد سالانه و در جهت نمایش قدرت و ثبات دولت بود. این مراسم با دقت برنامه ریزی شده بود تا نمایشی از موفقیت دولت و حمایت مردم باشد. غافل از این بود که همین جلسه نمایش قدرت جرقه سرنگونی حکومتش را خواهد زد.

هزاران کارگر با تهدید به اخراج و قطع مزایا بوسیله اتوبوسهای دولتی به میدان آورده شده بودند. به این کارگران پرچم هایی با رنگ قرمز و همچنین بنرهایی با تصاویر بزرگ چائوشسکو و النا همسر او داده بودند. به این جمعیت کارگران تماشاچیانی از اقشار دیگر نیز افزوده شدند. جعیت بالغ بر ۸۰ هزار تن شده بود. ردیف های اول جمعیت اعضای سطح پایین حزب کمونیست بودند. آنان با تشویق کردن گروهی، مردم را نیز مجبور به تشویق کردن می‌کردند. از طرفی دوربین ها هم در هنگام شعار و تشویق روی آنها متمرکز می شد.

لحظه عبرت‌انگیز سرنگونی دیکتاتوری ۴۰‌ساله‌ در چشم به‌هم‌ زدنی بدست مردم – نیکلای چائوشسکو
چائوشسکو در بالکن ساختمان کمیته مرکزی ظاهر شد. اما او نسبت به واکنش مردم و نارضایتی آنان به سختی در اشتباه بود.

فقط ردیفهای جلوی جمعیت بودند که چائوشسکو را تشویق می‌کردند و بقیه جمعیت با بی تفاوتی نظاره گر صحنه بودند. درست هشت دقیقه پس از آغاز سخنرانی بود که فریادهای مردم بلند شد و صدای تیراندازی به گوش رسید. همزمان کارگران یکی از نیروگاههای شهر بخارست شروع به آواز خواندن بر علیه چائوشسکو کردند. به زودی همه جمعیت با این آواز همراه شدند.

همانگونه که در فیلم مشاهده می شود فریادهای چائوشسکو و النا که به وضوح مشخص بود که خود را باخته اند قادر به ساکت کرن جمعیت نبود.

چائوشسکو احمقانه تلاش کرد که با وعده افزایش حقوق و بورس تحصیلی مردم را متوقف کند. او همانند همه دیکتاتورها متوجه نشد که لحظه انقلاب است و انقلابی در راه است.

روز بعد او به همراه همسرش با هلیکوپتر اقدام به فرار از قصر کرد و حکومت او سرنگون شد. چند روز بعد آنها دستگیر و پس از یک محاکمه سریع اعدام شدند.
+155
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  عمو سعید - لیورپول، انگلستان

  از قدیم گفتند ظلم که از حد بگذرد باعث نابودی ظالم می شود سرنوشت قذافی که زیر چتر روسیه بود هم همین بود آخر قبل از اعدامش ..... فرو کردند و مثل سگ کشتنش. سرنوشت خامنه ای و خاندانش و کلیه آخوندها و سپاهی ها و بسیجی های بی شرف هم همین است.از قدیم گفته اند آسیاب به نوبت
  4
  94
  جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۷
  ۳۷
  mayhem - کیتو، اکوادور

  همچین پایانی برای خامنه ایی کمه. باید تو خیابون خودشو خونوادش سنگسار بشن
  2
  96
  جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۳
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  مطمئن ابرقدرتها خواسته بودن که سرنگون شد. با تظاهرات مردم حتی شاه هم سرنگون نشد. این حکومت جمهوری اسلامی از طرف همه حکومتهای دنیا حمایت میشه پس سرنگون بی سرنگون.
  29
  31
  جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  اگر یک میلیون .... باید این حکومت و سرنگون کنیم به خاطر آینده کشور و بچه هامون
  2
  42
  جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  تا سپاه پاسداران در ایران پاسداری از چند اخوند تمامتی خواه جنایتمار و فسیل کنن شاهد ان نمیشویم که روزی همین چند اخوند فسیل جنایتکار به دست مردم اسیر شوند و در دادگاهی عادل محکمه شوند ! نظام اخوندی بیشتر در محاصره تحریمهای اقتصادی قرار گیرند توسط کشورها , نظام اخوندی بودجه ای نداشته باشد به سپاه پاسداران بدهد بخاطر تحریمها از راه های قاچاق و مصادره مال مردم و به هربهانه دیگر معاش و هزینه سپاه پاسداران را تکمیل خواهند کرد. پس حاکمیت نظام پست اخوندی در ایران بستگی به سپاه پاسداران دارد . سپاه پاسداران در ایران از هم بهپاشد و منحل شود نظام اخوندی هم از هم پاشیده و سقوط خواهد کرد !
  4
  14
  شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  دادگاهش شبیه خلخالی بود زود اعدامش کردن،حالامرزهای رومانی بازشده وگدایی می کنن توی اروپا بیکارا،در کمونیسم بیکاری نبوده،هرچنددرامدها پایین و زندگی بخور و نمیر،وچایوشسکو برای صنعتی کردن مقروض به بانک جهانی شد،مجبوربه قطع برق وسوخت برای صرفه جویی،مثل الان تهران که برقها هرشب قطع می شدمردم رو کلافه کردوشوریدن
  1
  2
  یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.