جو بایدن: با پوتین توافق کردیم با هم اجازه ندهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در ژنوجو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد دیدار رو در روی خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت توافق کردیم در همکاری با هم، اجازه ندهیم ایران به سلاح‌ هسته‌ای دست یابد؛ این در خدمت منافع هر دو کشور است. او افزود: رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد کرد در مورد ایران و افغانستان، «کمک کند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین گفت مسائلی مهم و مواردی از جمله وضعیت آلکسی ناوالنی (مخالف زندانی پوتین)، وضعیت رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و همچنین پرونده‌های «ترِوِر رید» و «پل ویلان» دو شهروند آمریکایی زندانی در روسیه را مطرح کرده است.

دیدار رئیس جمهوری‌های آمریکا و روسیه که روز چهارشنبه ۲۶ خرداد در ژنو برگزار شد پایان یافت و دو طرف به طور جداگانه از دستاوردهای این نشست گفتند. بر این اساس فضای مذاکرات «سازنده» توصیف شد و طبق اعلام رئیس جمهوری روسیه، سفرای دو کشور آمریکا و روسیه به محل کار خود باز می‌گردند.

جو بایدن در نشست خبری خود که پس از کنفرانس خبری ولادیمیر پوتین برگزار شد گفت دو طرف در مورد تشکیل کارگروهی استراتژیک برای بررسی همکاری‌های دو طرفه به توافق رسیدند و به زودی تیم‌هایی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناسان نظامی، بررسی‌ها و دیدارها را دنبال می‌کنند.

پیش از آن‌، رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس خبری خود گفت جو بایدن شریکی «باتجربه و سازنده» است و گفت آن‌ها با یک زبان با هم حرف زدند ولی افزود هیچ دوستی و رفاقتی در کار نبود و بیشتر گفت‌وگویی سازنده در راستای منافع دو کشور بود.

ولادیمیر پوتین در مورد روابط دو کشور گفت «سخت است بتوان گفت روابط دو طرف بهبود می‌یابد» ولی در مورد اعتماد دو جانبه گفت قطره‌ای امید وجود دارد.

رئیس جمهوری روسیه که پیش از رئیس جمهوری آمریکا با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، فضای گفت‌وگو را سازنده خواند و افزود هیچ خصومتی در آن وجود نداشت و نشان داد دو رهبر علاقه دارند یکدیگر را درک کنند.

یک مقام ارشد کاخ سفید پیشتر گفته بود احتمال نمی‌رود که در پایان دیدار میان رئیس جمهوری آمریکا و روسیه، فهرست بزرگی از نتایج اعلام شود ولی آمریکا به دنبال سه چیز است: اول، مشخص کردن شماری از حوزه‌ها که همکاری‌های دو طرفه در آن می‌تواند به منافع ملی آمریکا کمک کرده و امنیت جهان را بیشتر کند، دوم، مشخص کردن مسیری واضح از منافع ملی حیاتی آمریکا که فعالیت‌های روسیه مقابل آن اهداف است و واکنش ایالات متحده را در پی خواهد داشت، و سوم، تصویری واضح از جهان‌بینی رئیس جمهوری آمریکا در مورد ارزش‌های آمریکایی و اولویت‌های ملی آمریکا.
+54
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  باور نکن. این روس‌ها یک روده راست در شکم ندارند. کسی‌ که با شیخ علی‌ چای نوشید. مفسد می‌‌شود. یک نگاه.به رجب. فقط کروات را بر دارد. یک عمامه.می‌ شود ایتللا رجب.این روس‌ها هم .که از زمان پتر کبیر شکم چرب کرده. آنقدر منتظر. تا "ج..." "ک..." کمانگیر ظریف آمد. امضا آن را هم. کاوه اهنگر بسیجی‌‌ها شیخ علی‌ بر آن. اخر شکستی که به روس‌ها دادیم. در تبریز به دست شاه اخته.محمد خان قاجار بود.هنگامی که قشون روس از تبریز فرار می‌‌کردند. در جلوی خیمه خود. یک نگاه .به سمت شرق. و گفت. ملکه عالم. نفر بعدی خودت هستی. منظور کاترین بزرگ بود. که اروپا با شنیدن نامش از ترس می‌‌لرزیدند.خاک بر سرت بسیجی‌، شیخ علی‌ شما، به اندازه شاه اخته ما هم جربزه ندارد.
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  روسیه قبل فروپاشی قوی بوداماالان به اندازه کالیفرنیا هم درآمد نداره،اقتصادش شبیه جهان سومه که ازنظر همین موشک وسلاح جهان اوله
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  نشست سران گروه 7 و دیدار سران امریکا و روسیه یاد اور کنفرانس گوادلپ است . لطفا قدری عمیق تر باین مطلب بیاندیشید
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.