سعید جلیلی ، علیرضا زاکانی و محسن مهرعلیزاده از انتخابات کناره گیری کردند

زاکانی، مهرعلیزاده و جلیلی با انتشار بیانیه‌هایی از ادمه رقابت انصراف دادندسعید جلیلی اعلام کرده که از رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ایران کناره‌گیری می‌کند. ساعاتی پیش از وی علیرضا زاکانی و محسن مهرعلیزاده دو نامزد دیگر از میان هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه انصراف دادند.

در بیانیه‌ای که در اینستاگرام آقای جلیلی منتشر شده آمده است "اکنون که بخش گسترده‌ای از آحاد جامعه" به آقای رئیسی اقبال نشان داده‌اند، "همه باورمندان جبهه انقلاب برای آغازی استوار، ازهم اکنون ایشان را با رای خود در قبول این مسئولیت بزرگ یاری رسانند."

آقای زاکانی نیز که پیشتر انصراف خود را اعلام کرده بود دلیل کناره‌گیری خود را حمایت از ابراهیم رئیسی عنوان کرد؛ اما محسن مهرعلیزاده بدون حمایت از نامزدهای موجود، صرفا از ادامه حضور در رقابت انتخاباتی استعفا داده است.

علیرضا زاکانی در بیانیه استعفای خود گفته است هدف او از حضور در انتخابات "پیروزی جبهه انقلاب بود و اینک با اقبال مردم، مصداق تحقق آن، برادر عزیزم آقای ‫رئیسی‬ است".

آقای زاکانی نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس مرکز پژوهش ها موسسه مطالعاتی وابسته به مجلس است. وی از چهره های سیاسی نزدیک به اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در پرونده سازی و ایجاد زمینه دستگیری شماری از وابستگان به مقام های دولتی نقش داشته است.

در جریان مناظرات انتخاباتی آقای زاکانی گفته بود که به دلیل همین سابقه است که مقام های دولت فعلی از او "می‌ترسند".

عبدالناصر همتی از دیگر نامزدهای ریاست جمهوری بارها در مناظره های انتخاباتی گفته بود که علیرضا زاکانی "نامزد پوششی" آقای رئیسی است و قبل از رای گیری استعفا خواهد داد.

بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس ایران امروز در نامه ای به نامزدهای انتخابات از آنها خواسته‌اند که به نفع ابراهیم رئیسی کناره گیری کنند.

آقای رئیسی با دستور آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، عضو کمیته سه نفره ای بوده که در سال ۱۳۶۷ حکم اعدام تعداد قابل توجه زندانیان سیاسی را داد که دوره های محکومیت خود را سپری می‌کردند و در انتظار آزادی بودند.

آیت الله حسینعلی منتظری از این اقدام به عنوان "بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی که در تاریخ می ماند" یاد کرده بود.

محسن مهرعلیزاده در کنار عبدالناصر همتی یکی از دو نامزد از هفت نامزد انتخابات بود که در دولت‌های اصلاح‌طلب و اعتدالی مقام داشت‌ و در مناظره های تلویزیونی انتقادهای تندی را عمدتا متوجه ابراهیم رئیسی کرده بود.

از جمله انتقادات آقای مهرعلیزاده درباره مدرک تحصیلی آقای رئیسی خبرساز شد که گفته بود وی تنها "شش کلاس سواد دارد".

آقای مهرعلیزاده وعده داده بود که دولت سوم محمد خاتمی و دولت اصلاحات را احیا خواهد کرد.

او که نزدیک به اصلاح‌طلبان شناخته می‌شود، در این انتخابات از سوی این جریان سیاسی مورد حمایت قرار نگرفته بود.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری روز جمعه ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد.
+7
رأی دهید
-93

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران

  احمقها عقلهای ناقص شون را ریخته اند رو هم تا این انتصابات را مهندسی کنند. مرغ در حال پختن در دیگ هم از این حماقتش خنده اش میگیره
  4
  25
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  سه تا کنار رفتند و باقی‌ ماند علی‌ با با و ۳ دزد دیگر.
  5
  24
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹
  ۳۷
  megaman - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  اینا دیوانه هستن . فردا یک هو دیدی خودشون بمب گذاری کردن گفتن مقصر دشمن هست . کلی داستان درست کردن . اخه سه نفر بعد این همه شو رفتن کنار !!!. مشکوک این دوره چقدر!
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.