واگذاری ماهواره پیشرفته نظامی روسی به ایران چه خطراتی دارد؟

العربیه : با نظر به اخبار احتمال واگذاری یک ماهواره پیشرفته نظامی توسط روسیه به ایران، «آسیا تایمز» در مقاله‌ای به بررسی تبعات خطرناک دسترسی تهران به قابلیت‌های ماهواره‌ای پیشرفته پرداخته است.
 
به گفته این روزنامه، در جایی که ایران در حال تاخت و تاز برای نابود کردن نظم موجود در خاورمیانه و جایگزین کردن آن با نظمی مختص خود است، دستیابی تهران به توانایی پیشرفته ماهواره‌ای می‌تواند فرایند توسعه‌طلبی آن را تسریع کرده و گسترش دهد.
 
ایران امسال اولین موشک باربر سنگین خود را با موفقیت آزمایش کرد. مسئولان ایرانی ادعا کرده‌اند که این موشک که «ذوالجناح» نام دارد، با نمونه‌های جهانی برابری می‌کند. این موشک می‌تواند برای پرتاب ماهواره‌های نظامی مورد استفاده قرار گیرد، یا می‌تواند به موشک قاره‌پیما تغییر کاربری داده و برای هدف قرار دادن دشمنان دوردست – از جمله اروپا و آمریکا – به کار رود.
 
«آسیا تایمز» می‌گوید که استفاده از ماهواره‌ها‌ برای نیروهای نظامی مدرن ضروری است، چرا که آنها امکاناتی فراتر از افق دید معمولی فراهم می‌کنند. برای مثال، ماهواره‌ها سیستم‌های ارتباطی قوی‌تری ایجاد می‌کنند، جاسوسی مخفی را آسان‌تر می‌کنند، و فرماندهی میدان نبرد و کنترل تسلیحات هسته‌ای را بهبود می‌بخشند. بدین ترتیب، ماهواره‌ها ابزارهایی تعیین‌کننده برای قدرت‌افکنیِ کشورها و تهدید دشمنان‌شان از راه دور هستند.
 
در صورتی که ماهواره روسی «کانوپوس-وی» به دوربینی با وضوح بالا مجهز شود، به سپاه پاسداران ایران این امکان را می‌دهد تا به آسانی اهداف بالقوه را در سراسر خاورمیانه ردیابی کند. به طور خاص، این ماهواره به سپاه اجازه می‌دهد تا بر تاسیسات نفتی در کشورهای حوزه خلیج فارس ، پایگاه‌های نظامی اسرائیل، و پادگان‌های سربازان آمریکایی در عراق نظارت مستمر داشته باشد.
 
«آسیا تایمز» خاطرنشان می‌کند که اگر گزارش‌های منتشرشده مبنی بر تلاش ایران برای انتقال موشک‌های قاره‌پیمای هدایت‌شونده به کوبا و ونزوئلا حقیقت دشته باشد، این می‌تواند تهدیدی بزرگ و مستقیم برای ایالات متحده و دیگر ساکنان نیمکره غربی ایجاد کند. توانایی ماهواره‌ای نظامی ارتقا‌یافته ایران، رفتار تهاجمی آن نسبت به آمریکا را افزایش خواهد داد.
 
در نهایت، «آسیا تایمز» نتیجه می‌گیرد که اگر ایران بتواند بمب اتم بسازد و آزمایش کند، و ثابت کند که توانایی ساخت و پرتاب ماهواره به فضا را دارد، به دسته متفاوتی از کشورها می‌پیوند که می‌توان آنها را «ابرقدرت‌های کوچک» نام نهاد. داشتن بمب اتم در زیرزمین و ماهواره در آسمان، اهرم‌های قدرت جدیدی برای چانه زدن جمهوری اسلامی ایران با قدرت‌های جهانی فراهم خواهد کرد.
+61
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  تا زمانی که حکومت عربی اخوندی بر ایران عزیز حکومت میکند هر چی قدرت نظامی حکومت اسلامی قویتر شود بر مردم ایران ظلم بیشتری میشود و حکومت ایرانخرابکن اخوندی عمر بیشتری میکند و حتی مردم کشورهای خاورمیانه هم در امان نیستند.
  14
  38
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  اینو من همیشه به رفقام میگم اگر ایران موشک قاره پیما و سلاح اتمی داشته باشه هیچ کسی جرات در افتادن باهاش پیدا نمیکنه یعنی یه چیزی مثل روسیه و چین. دنیای امروز دنیای زور هست. اگر زور نداشته باشی همه میزنن تو سرت نمونه عراق افغانستان لیبی و بقیه هست. بزرگترین اشتباه جمهوری اسلامی این هست که سلاح اتمی نساخته و شرط میبندم در 10 سال آینده ترکیه و عربستان اتمی میشن و ایران هیچ.
  34
  33
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱
  ۳۹
  The Green mile - مدیسون، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. کره شمالی هم انواع و اقسام موشک قاره پیما و بمب اتم داره و به قول کودنی مثل تو، کسی تو سرش نمیزنه ولی کجای دنیا رو گرفته مثلا؟! کسی تو دنیا حتی محل آخوند هم به کره شمالی نمیذاره و حال و روز همون مردم عراق و لیبی هزار شرف به مردم کره شمالی داره. شما بسیجی ها دوزاری ماله کش مثل رهبر علیلتون فقط دنبال قمه کشی و چماق بازی هستید و ۴۲ ساله با این مضخرفات هر غلطی که دلتون میخاد میکنید.
  7
  17
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۱
  ۲۴
  taurus - شیراز، ایران
  چی شد ؟ ایران داره نظم خاورمیانه رو بهم میزنه؟ منظورتون طرح خاورمیانه بزرگه که با طرح و نقشه امریکا و اسرائیل واسه تیکه پاره کردن کشورای خاورمیانه در نظرگرفته شده؟ ببین چجوری دارن وحشت درست میکنن از ایران که میتونه با موشکاش امریکا و اروپارو بزنه.مگه مغز خر خورده که همچین کاری کنه ؟ روسیه و چین و کره شمالی هم نتونستن همچین غلطی کنن. ببینید سر یه خبر ماهواره چه بلوایی دارن به پا میکنن. دوستان من نه بسیجیم نه کشته مرده غربم. من فقط عاشق کشورمم و از اینکه میبینم این هجمه وحشتناک از ایران داره تو دنیا مخابره میشه واقعاً متاسفم. حواسمون باشه به خاطر شرایط بد داخل، مملکتو تحویل خارجیا ندیم که این ننگ صد برابر بدتره.
  10
  12
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.