درخواست از نامزدها برای کناره گیری به نفع ابراهیم رئیسی توسط ۲۱۰ نماینده مجلس ایران

مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد که اغلب آنها اکنون در اختیار سیاستمداران تندرو استبی بی سی :سه روز مانده به روز رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای خطاب به علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن رضایی و سعید جلیلی از آنها خواسته‌اند تا به نفع ابراهیم رئیسی انصراف دهند و کناره گیری کنند.

دو نامزد دیگر انتخابات امسال عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده هستند که آقای مهرعلیزاده کناره‌گیری خود از نامزدی را اعلام کرده است.

رسانه های ایران می‌گویند تعداد نمایندگان امضاکننده این نامه ۲۱۰ نفر است. مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد که اغلب آنها اکنون در اختیار نمایندگان تندرو است.

امیرحسین قاضی زاده نماینده این دوره از مجلس که تا چندی پیش نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بود، نامزد این دوره از انتخابات ریاست جمهوری است اما اغلب نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ریاست جمهوری آقای رئیسی حمایت کرده‌اند.

آقای رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران است و منصوب آیت‌الله علی خامنه‌ای است. آقای رئیسی با دستور آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، عضو کمیته سه نفره ای بوده که در سال ۱۳۶۷ حکم اعدام تعداد قابل توجه زندانیان سیاسی را داد که دوره های محکومیت خود را سپری می‌کردند و در انتظار آزادی بودند.

آیت الله حسینعلی منتظری از این اقدام به عنوان "بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی که در تاریخ می ماند" یاد کرده بود.

به جز علیرضا زاکانی که او هم نماینده مجلس و رئیس مرکز پژوهش‌های آن است، باقی نامزدها گفته‌اند که تمایلی به انصراف ندارند و می‌خواهند تا پایان در انتخابات بمانند.
روحانی: همه باید موظف به جبران ظلم‌های این انتخابات باشند
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تازه‌ترین جلسه هیات دولت گفته است "اگر گله‌ای هم داریم راه آن قهر با صندوق نیست". او اضافه کرد که "همه باید خود را موظف به رفع و جبران ظلم‌هایی که در این انتخابات شد، بدانیم".

رئیس جمهوری ایران که در روزهای گذشته بارها از مناظره‌ها و گفته‌های نامزدها انتقاد کرده، گفت "اگر نقد و مشکلی داریم راه حل آن به هر حال صندوق رای است. همه ما باید جمهوریت نظام را پاس بداریم".

میرحسین موسوی نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که بیش از ۱۰ است در حصر خانگی است و محمود احمدی نژاد رقیب انتخاباتی او که اعلام پیروزی اش در آن انتخابات منجر به اعتراضات بی سابقه چندین ماهه شد، هر دو شرکت در انتخابات را تحریم کرده اند.

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین هم که به طور پیوسته در این سال ها از نامزدی افراد در انتخابات حمایت کرده در این دوره مردم را تشویق به رای دادن نکرده است.

نظرسنجی‌های انتخاباتی نشان می‌دهد که در این دوره، شهروندان ایرانی پایین ترین سطح تمایل به حضور در انتخابات را دارند.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته است که کاهش میزان مشارکت در انتخابات بر صحت و قانونی بودن آن تاثیری نخواهد گذاشت اما شماری از فعالان سیاسی برگزاری انتخابات با مشارکت پایین و بی اعتنایی مردم به آن را "فاقد مشروعیت" می‌دانند.

رای گیری روز ۲۸ خرداد صورت می‌گیرد و وزارت کشور ایران اعلام کرده که احتمالا نتایج نهایی آن را تا ظهر شنبه به وقت محلی اعلام خواهد کرد.

کل واجدین شرایط رای دادن در ایران ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر اعلام شده‌اند. مطابق قوانین ایران هر شهروند بالای ۱۸ سال این کشور می تواند در رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.
+5
رأی دهید
-66

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  golden remix - استکهلم، سوئد

  شگرد دیگری برای کشیدن مردم به پی صندوق رای با تحریک مردم علیه رییسی
  3
  66
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
  ۶۷
  1954Omid - بلژیک، بلژیک

  از اولش هم معلوم بود رژیم میخواهد این آدم شریف مثل امثال فاطی بیسواد وظالم وقاتل را بیاورد. همه با هم متحد هستند و گوش بفرمان بجز ملت بیکس و تنها.
  3
  60
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸
  ۶۸
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  توف به شرف این گوسفندان که شدن نماینده آخوند بجای مردم آخو تورو خدا این حیوانها بی‌از انسانیت بردن نه فقط راحت بران رستوران بیرون شهر و کباب بریزن تو شکم صاحب مردشن بدون اینکه به مادرانی که جونشو سینه قبرستان خوابیده،فکر کنند یا مسفران هواپیما یا ۱۵۰۰ جوان که فقط اعتراض به گرنی بنزین کشتند
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  چقدر عالی بود اگر میشد حماقت انسانها رو مثلا با یک آزمایش خون تشخیص داد. اونوقت خیلی راحت میشد به طرف گفت شما لطفا وارد سیاست نشو, به مسائل اجتماعی کاری نداشته باش و مثلا برای ریاست جمهوری یا نمایندگی مجلس هم صلاحیت نداری. اونوقت می دیدیم چند نفر در طویله اسلامی باقی می موند
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  برای به اصطلاح قانونی و مردمی بودنشان و انحراف ملت ایران و جهان عجب شویی راه انداختند.واقعا جوک شده
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  انتخابات ج.ا در طی ۴۲ سال مهندسی شده بود ،حالا هم کاملا با برنامه (جهت کنترل پس از مرگ خامنه ای) تنظیم شده است ، چنانچه ۵۰ میلیون نفر هم شرکت کنند و بفرد غیر مورد نظر نظام اسلامی رای بدهند ،بازهم آنها کار خودشان را میکنند ، و چنانچه مردم کاملا شرکت نکنند ،باز هم انها برنامه خودشان را اعمال خواهند کرد . رای دادن یا ندادن در رفتار نظام با مردم هیچ تاثیری نخواهد کرد .در این حالت فقط بعنوان یک رفراندوم میتوان تلقی نمود. چنانچه امار صحیح بدست اید (پس از کسر ساندیس خور ها)ارزشمند خواهد بود
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۱
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  به نظر من رئیسی مترسک هست. اصل کاری جلیلی است
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۸
  ۶۴
  خوش باور - تهران، ایران
  طویله اسلامی .عرعرعر. و خیانت پیشگان به ایران و ایرانی .البته علی بابا و دوزدان همکارش .
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. نظام اسلامی برای این دوره بخصوص به قاتل حرفه ای مزدور حلقه بگوش جهت رفع بحران بعد از مرگ خامنه ای نیاز دارد.رییسی در طی ۴۰ سال هزاران نفر را بقتل رسانده است ،بهمین جهت در این برهه از زمان کارایی بهتری برای نظام اسلامی دارد
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷
  ۳۶
  petrick - اشدود، اسرائیل
  زنده باد ج.ا . ( جمهوری اسراییل) خخ
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.