نخستین کالج اسلامی تربیت امام در آلمان آغاز به کار کرد

مسجد شهر کلن در ایام ماه رمضاندویچه وله :بخش اعظم امامان فعال در ۲۵۰۰ مسجد آلمان از سوی کشورهای خارجی تامین می‌شدند. پدید‌ه‌ای که قرار است با تاسیس نخستین کالج اسلامی در شهر اوزنابروک دستخوش تغییر شود. هدف از این کالج تربیت امام اعلام شده است.

موضوع راه‌اندازی یک کالج اسلامی در آلمان مدت‌ها پیش مطرح شده بود. اکنون اعلام شده است که نخستین کالج اسلامی آلمان روز سه‌شنبه ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) رسما کار خود را شروع کرده است.

کریستیان وولف، رئیس جمهور سابق آلمان از حزب دموکرات مسیحی ریاست هیات نظارت بر آموزش امامان در کالج اسلامی را برعهده دارد. او گفته است که تاسیس این کالج از برابری حقوقی مسلمانان ساکن آلمان با پیروان سایر ادیان حکایت دارد.

کریستیان وولف در عین حال تاکید کرده است که بسیاری از مسلمانان و به‌ویژه نسل جوان مسلمان ساکن آلمان خواستار آن بودند که امامان در آلمان به زبان آلمانی تعلیم و آموزش ببینند.

وولف گفته است که بسیاری از آلمانی‌های ترک‌تبار نیز که از دخالت‌های خارجی در امور مسلمانان ساکن این کشور ناخشنود هستند، از تاسیس چنین کالجی استقبال کرده‌اند.
جلسه فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان با چند زن مسلمان، ۲۷ آوریل ۲۰۲۱شبکه رادیو و تلویزیونی "ان‌دی‌آر" (نورد دویچه روندفونک) در گزارشی در همین ارتباط به اظهارات فیلیتس پولات، یکی از سیاستمداران حزب سبزها و مسئول مهاجران این حزب اشاره کرده و به نقل از او نوشته است که تاسیس چنین کالجی در آلمان نه تنها اقدامی مثبت است، بلکه می‌تواند برای دیگر کشورهای اروپایی نیز به عنوان الگو مورد استفاده قرار گیرد.
دخالت‌های خارجی
بخش اعظم امامان حدود ۲۵۰۰ مسجد و جماعت اسلامی موجود در آلمان از سوی کشورهای خارجی همچون ترکیه، عربستان و ایران تعیین و اعزام می‌شوند.

بسیاری از مسلمانان ساکن آلمان از این بابت ابراز نارضایتی کرده و حتی از کنترل و نظارت این مراکز بر زندگی و باورهای سیاسی‌شان شکایت کرده‌اند.

تدریس و آموزش امامان در کالج اسلامی شهر اوزنابروک آلمان به زبان آلمانی و توسط مدرسان آلمانی‌زبان می‌تواند چرخشی در این موضوع تلقی شود.

فیلیتس پولات البته تاکید کرده است که گشایش چنین کالجی قطعا با انتقاد تند مسلمانان محافظه‌کار و راستگرا روبه‌رو خواهد شد. به‌رغم آن، به باور او چنین کاری از محاسن بسیاری برای جامعه مسلمانان ساکن آلمان برخوردار است.
پرداخت هزینه کالج اسلامی با کیست؟
دولت آلمان و ایالت نیدرزاکسن در گام نخست بودجه‌ای بالغ بر پنج و نیم میلیون یورو برای این کالج در پنج سال پیش‌رو پیش‌بینی کرده‌اند.

به‌رغم تامین این بودجه از سوی دولت فدرال و ایالتی آلمان، سیاستمداران این کشور در انتخاب موضوعات آموزشی این کالج و مدرسان آن از حق انتخاب برخوردار نیستند.

هدف از این کالج تربیت ۳۰ امام در سال است. گفته می‌شود که این کالج همه ساله شماری از متقاضیان مرد و زن را به عنوان امام آموزش می‌دهد. اما تصمیم درباره اینکه آیا در مسجدی از امام زن استفاده شود یا نه، برعهده مسئولان آن مسجد است.

بولنت اوچار، مدیر کالج اسلامی آلمان گفته است که از ۳۰ نفری که در این کالج آموزش می‌بینند، ۲۰ درصد زن هستند.

افزون بر آن این کالج در دوره‌های ۱۸ ماهه اقدام به تربیت مددکارانی می‌کند که برای پشتیبانی روحی از مسلمانان به بیمارستان‌ها و زندان‌ها اعزام خواهند شد.

برای تعیین موضوعات آموزشی کمیسیونی با مشارکت نمایندگان پنچ انجمن اسلامی و از جمله شورای مرکزی مسلمانان آلمان و همچنین شورای اسلامی ایالت نیدرزاکسن تشکیل شده است.
+6
رأی دهید
-118

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  کالج اسلامی تربیت امام در المان !؟! مثل اینکه المان میخواهد رو دست انگلیس بلند شود ؟!؟ صد ها سال استکه انگلیس امام و پیغمبر تعلیم داده و بسراسر دنیا ارسال میدارد .
  3
  59
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۳
  ۵۱
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  خخخخ امام آلمانی 😂😂😂😂😂😂😂😂 . پس شیعه سانانِ اثنی عشری توی آلمان میشن .... ؟؟؟
  3
  43
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۵
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا

  امام made in Germany عجب سوژه خنده داری .
  4
  43
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۰
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بیش از 500 سال است که انگلستان به تربیت امام مشغول است
  3
  50
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۹
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  اسم چنین مکانی کالج نیست بلکه جرثومه پرورش انگل های مفتخور وروریست است.
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اشتباه بزرگیست که المانیها می خواهند انجام دهند ! در طول به وجود امدن مذهبی به نام اسلام که سنی و شیعه در خود دارد بغیراز جنایت مال مردم خوردن و اوره کردن مردمانی از سر زمینشان ندیده ایم . یعنی سیاست مداران المان میخواهند با این تدبیر که کالج اسلامی تربیت امام در کشورشان تاسیس کنن فقط بخاطر این است که امام مسلمانان داخل کشور را در چنگ داشته باشن و هروقت خواستن داعشی نیرومند از انها درست کنن و به جان مردمان کشوری ویران شده مثل سوریه و همچنین مردم کشور عراق اندازند ! بله واقعا" کشورهای سرمایداری همچون المان اجازه نخواهند داد مردمان خاورمیانه و کشورهای افریقایی اب راحتی از گلویشان جاری شود.
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
  ۳۱
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  حیف از آلمان پیشرفته ترین کشور اروپا که بخاطر سیاستهای افراطی لیبرالی مرکل درهایش را به روی این ..... باز کرد و با هجوم‌ میلیونی این اعراب مسلمان معتقد،و علاقه شدیدشان به زاد و‌ولد ....پس انداختن ،دو یه دهه آینده درصد بالایی از جمعیت آلمان ..... خواهند شد و تضاد ......و التهاب زیادی بین آلمانیها و این مهاجر زاده ها پیش خواهد اومد و این وسط فقط مهاجران خوب که از شر اسلام و دین فرار کرده بودند تا مثل آدم در آلمان زندگی کنند، چوب دو سر انی خواهند شد و به آتش فرهنگ عقب مانده ضد انسانی این اسلامیون خواهند سوخت.
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۶
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  شاید باور نکنید، ولی برای من‌ از اونجا پذیرش بکار اومده. حالا توش موندم بگم نه یا برم اونجا واسه تدریس.
  11
  1
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. لابد جهت تقویت روحیه امامان تروریست در شب های تارشان
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::دارا۲۰ - تهران، ایران::]. چه فرق میکند بروید یا نروید , توکه سر باوربه خرافات مذهبی خود مانده اید !
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۴
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. به گمانم تو داستان رو نگرفتی من متلگ بار فاطی کماندو کردم و تو منو خرافه پرست قلمداد کردی. من اصلان به هیچ دینی اعتقاد ندارم
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.