نامه صادق زیباکلام به علی لاریجانی: طشت «من درآوردی» بودن نظارت استصوابی مدتهاست از بام افتاده

جناب لاریجانی ۳۰سال پیش می‌بایستی به دنبالِ دلایلِ ردِ صلاحیت برمی‌‌آمدید؟!
متن کامل نامه سرگشاده صادق زیباکلام به علی لاریجانی:
جناب آقای دکتر علی لاریجانی
استاد محترم دانشگاه تهران
با سلام وتحیات، درمکتوب‌دومتان خطاب به شورای محترم نگهبان، مجدداً خواهان ارائه ادله ردصلاحیتتان ازشورای محترم نگهبان شده‌اید. جنابعالی خیلی دیربفکر مطالبه ازشورای نگهبان برآمده اید. درطی سی‌سال گذشته مسئولینی همچون بهزاد نبوی، ابراهیم یزدی،هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد، علی مطهری ، محسن هاشمی و هزاران نفر دیگر رد صلاحیت شدند بدون آنکه شورای نگهبان هیچ دلیل و مدرکی ارائه دهد.

اشکال از اینجاشروع شد که همچون خودجنابعالی، مابقی رد صلاحیت شده‌ها بجای به زیر سئوال بردن نفس نظارت استصوابی، صرفاً بدفاع از خود برآمدند.

اشکال بعدی هم آن بود که هیچکس درمقام اعتراض نسبت به پدیده نظارت استصوابی برنیامد وهمچون خود جنابعالی صرفا سکوت کردند.درحالیکه نظارت استصوابی مغایربا ابتدایی ترین اصول یک انتخابات آزاد است. اگرجناب لاریجانی آنروزی که این روند غیر دمکراتیک شکل میگرفت، سکوت نکرده واعتراض میکردید شاید امروز نوبت به خود شما نمیرسید.

اما درخصوص ارائه دلیل رد صلاحیت. ظرف سی سال گذشته هزاران نفررد صلاحیت شدند بدون آنکه دلائل روشن و مشخصی ارائه شود.عدم ارائه دلیل هم روشن است. دلیل و یا دلائلی وجود ندارند.نظارت استصوابی دراصل ابزاری است در دستِ حاکمیت تا هرکس را که به دلایل سیاسی نمی خواهد درانتخابات شرکت کند کنارگذارند.

واضح است که چرا نظام نمیخواست که جنابعالی درانتخابات شرکت داشته باشید. حضور شما آسیب جدی به سبد رای آقای رئیسی وارد میساخت و شماری از آرای اصولگرایان به سبد شما ریخته میشد تا به سبد آقای رئیسی. مابقی دیگرتوجیهات و سفسطه های بظاهر شرعی و قانونی است. ازجمله اینکه “صلاحیت شمااحراز نشد”.”ما نمی گوییم که شما صلاحیت ندارید،بلکه میگوییم صلاحیت تان برای ما احراز نشد”.این یک سفسطه و مغلطه حقوقی بیشتر نیست.”احرازنشدن” هیچ بارومفهوم حقوقی ندارد. مثل این میماند که دادگاهی که برای رسیدگی به اتهام سرقت بنده تشکیل شده،درپایان دادرسی اعلام نمایدکه:”ما نمیگوییم صادق زیباکلام سارق است؛ اما سارق نبودنش برای ما احراز نشد”.بالاخره آیا صادق زیباکلام سارق هست یا نیست؟

جناب لاریجانی بزرگوار، طشت “من درآوردی” بودن نظارت استصوابی مدتهاست از بام افتاده بجای طلب ادله ایی که هرگز وجودنداشته باید بدنبال انتخابات آزاد برویم.
+51
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  میگن روزی در جنگل روباه را دیدند که به سرعت در حال دویدن بود. یکی پرسید چه خبره؟ چرای میدویی؟ روباه جواب داد: شیر دستور داده از امروز از هر حیوانی که سه بیضه داره یکی را بکشید. گفتن تو که دوتا داری, برای چی فرار می کنی؟ گفت: آخه اول میکشند بعد میشمرند. حالا حکایت آقای لاریجانی و چند تای دیگه است که از قرار نتونستن از دست دایناسورهای شورای نگهبان فرار کنن.
  3
  17
  ‌سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اثای صادق زیبا کلام هم سارق است هم شارلاتان .دلیل ثانونی ان هم روشن است که سرکار در یک فراخوانی در ماجرای زلزله کرمانشاه از مردم ایران درخواست کمک نمودید و مردم مطلوم ایران هم نه باعتبار شما بلکه باین دلیل که کمک ها از طریق شما خارج از مقررات دست و پا گیر اداری زودتر در ان سرمای جانکاه زمستان بدست انها میرسد مبلغ بسیار بسیار قابل توجهی بحساب شما واریز کردند . اما سرکار پس از چندی در کمال وقاحت اعلام نمودید که من این کمک ها و پولها را برای ساخت دانشگاه استفاده خواهم کرد . حال خود شما اقای استاد تاریخ لطفا خارج از سفسطه بفرمایید سرکار دزد هستید یا شارلاتان
  4
  15
  ‌سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱
  ۳۸
  ReyKasravi - لندن، انگلستان
  زیبا کلام خاین خاتمی چی تو هم یکی هستی مثل لاریجانی و مخملباف و نبوی و رییسی همتون توی کشتار و جنایت مردم ایران مستقیم یا غیر مستقیم دخالت داشتید همتون .اون سه کله پوک خاین مقیم لندن هم مثل تو عطا مسعود فرخ همتون ادم کش بودید یا ادم کش تولید کردید و اینو توی اون کله های پوکتان بکنید سیستم آخوندی مذهبی دینی برای مردم ایران و فرهنگ و تاریخ و سنن اون سرزمین جواب نمیده و ایران با وجود امثال تو اون سیستم اخوندی در نهایت می شه سومالی یمن و عراق و سوریه .برید گم شید و دست از سیاست بردارید و حداقل کمی ابرو برای نسل های بعد از خود و فرزندان و نوادگان خود بخرید. خروجی تو زیبا کلام و امثال تو ایران امروز هست که توش کلیه فروشی قرنیه فروشی کوله بری سوخت بری و غذا از لای اشغال پیدا کردن شده راه زنده ماندن اون مردم و سرزمین کهن .برید گم شید مانند امثال گلستان ها خان بابا تهرانی ها و خویی ها که از سیاست دست کشیدند زندگی کنید والله برای من تو خاتمی کروبی موسوی خامنه ای قالیباف و رییسی همتون از یک گماشید
  5
  13
  ‌سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.