احمدی‌نژاد در مصاحبه با العربیه: مسئولان ایرانی و سعودی باید گفتگوی مستقیم انجام دهند

العربیه :محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران در گفتگوی اختصاصی با «العربیه»، روز دوشنبه 6 ژوئن 2021 (۲۴ خرداد ۱۴۰۰) با تاکید بر اینکه مسئولان ایرانی و سعودی باید با یکدیگر گفتگوی مستقیم انجام دهند، خواستار تشکیل « اتحاد منطقه‌ای» میان کشورهای منطقه، مانند اروپا شد.

او درباره افزود: « ما همه برادریم. هیچ کدام بر دیگری برتری نداریم. باید در کنار هم باشیم، دوست هم باشیم. اگر یک اتحاد منطقه‌ای شکل بگیرد، قدرت برتر جهانی خواهد شد.»

رئیس‌جمهوری سابق ایران درباره مشکلات منطقه نیز گفت: «الان متاسفانه وضعیت در عراق، افغانستان در یمن و در سوریه اصلا وضعیت خوبی نیست. این شایسته و در شأن ملت‌های منطقه نیست.»

احمدی‌نژاد درباره الگوی پیشنهادی خود برای حل مشکلات منطقه به روابطش با ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه فقید سعودی اشاره کرد و گفت: «خب ما اون موقع خیلی ارتباطات خوبی داشتیم، یادم هست با مرحوم ملک عبدالله، گفتگوهای مفصل داشتیم و بسیار همنظر بودیم در مسائل منطقه‌ای، کمک می‌کردیم به هم. و سعی می‌کردیم به اتفاق در کنار ملت‌ها باشیم، تا مسائل حل و فصل بشود.»
آینده رهبری در ایران
او با تایید ضمنی این نظریه که رهبر ایران می‌خواهد رئیس‌جمهوری بعدی ایران چتری باشد که در زیر آن روند انتقال قدرت صورت بگیرد، درباره اینکه این فرد ابراهیم رئیسی است، گفت که چنین تحلیل‌هایی مبتنی بر اطلاعات درست نیست.

احمدی‌نژاد احتمال مطرح بودن مجتبی خامنه‌ای برای رهبری آینده را رد نکرد و گفت تحلیل‌هایی در این زمینه در ایران هست ولی نمی‌شود در حال حاضر قضاوت قاطعی درباره آن کرد. او حاضر نشد موضع خود را درباره این موضوع بیان کند.
او درباره این موضوع که انتخابات به سود یکی از کاندیداها دستکاری خواهد شد، گفت که این موضوع را نمی‌تواند تایید کند ولی روند نشان می‌دهد که یک دولت قوی و مردمی در ایران روی کار نخواهد آمد.
تحریم انتخابات
احمدی‌نژاد بار دیگر بر موضع خود در زمینه تحریم انتخابات و رای ندادن تاکید کرد ولی درباره اینکه آیا مردم را هم دعوت به تحریم خواهد کرد، گفت که او تنها به جای خود حرف می‌زند.
او که روزی «فرزند انقلاب» نامیده می‌شد، درباره دلایل تغییر دیدگاه‌هایش گفت: «انقلاب برای حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان بود، برای همبستگی، دوستی، عدالت، آزادی، برابری و محبت بود. الان من معتقدم کنار گذاشتن مردم از عرصه تصمیم‌گیری، یک انحراف بزرگ در مسیر انقلاب است.به همین دلیل نمی‌توانم با آن موافقت کنم.»
حوادث 88
رئیس‌جمهوری سابق ایران درباره حوادث 88 و اعتراضات پس از انتخاب مجدد او به عنوان رئیس‌جمهوری مدعی شد که بسیاری از مردم معترض پس از روند رسیدگی‌ها نشان داد انتخابات درست بوده، پذیرفتند وبه خانه‌هایشان بازگشتند، اما جریانات سیاسی خاصی به دنبال به خشونت کشیدن اعتراضات و ایجاد درگیری و انحراف اداره درست امور کشور بودند.»

احمدی‌نژاد که در روزهای گذشته فاش کرده بود مسئول مقابله با اسرائیل در وزارت اطلاعات ایران، خود جاسوس اسرائیل بوده، حاضر نشد به سوالات «العربیه» در این‌باره پاسخ دهد.
+10
رأی دهید
-47

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.