مهدی کروبی: می‌خواهند جشن نابودی جمهوریت را در ۲۹ خرداد برپا کنند

مهدی کروبی ۸۳ ساله از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در زندان خانگی استبی بی سی :مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که در حصر خانگی است درباره آنچه تصمیم "جریانی کوچک که هیچ مقبولتی در مردم ندارد" هشدار داده که می‌خواهند "جشن نابودی جمهوریت را در ۲۹ خرداد برپا کنند" و از نهادهای تصمیم ساز اطلاح طلبان خواسته هرچه زودتر از یکی از نامزدهای موجود در انتخابات حمایت کنند.

خواسته آقای کروبی کمتر از ۵ روز پیش از رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری ایران مطرح می‌شود که در آن هفت نامزد از سوی شورای نگهبان تایید شده و شمار گسترده ای از افراد از جمله محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین، علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و اسحاق جهانگیری معاول اول دولت حسن روحانی رد صلاحیت شده اند.

از میان این نامزدها عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در دولت حسن روحانی و محسن مهرعلیزاده معاون رئیس جمهور در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، وعده هایی همسو با اصلاح طلبان مطرح کرده اند. آقای خاتمی بر خلاف دفعات گذشته از هیچ نامزدی حمایت نکرده و میرحسین موسوی هم با انتشار بیانیه ای انتخابات را تحریم کرده است.

مهدی کروبی از میان رهبران اصلاح طلب در ایران تاکنون پرنفوذترین شخصیتی است که خواستار حمایت از یکی از نامزدهای نزدیک به این جریان شده اما خود او هم مصداقی معرفی نکرده است.

سحام نیوز که اخبار مربوط به آقای کروبی را پوشش می دهد در کانال تلگرام خود اظهارات وی را به نقل از فرزندش حسین کروبی منتشر کرده است. بر اساس اظهارات حسین کروبی، پدرش این موضوع را پس از آن با وی در میان گذاشته که درباره حمایت از یکی از نامزدها پرسیده است.
میرحسین موسوی از حضر خانگی انتخابات را تحریم کرده و محمد خاتمی هم که فعالیت هایش از سوی حکومت محدود شده برخلاف دوره های گذشته از هیچ نامزدی حمایت نکرده استبر اساس این نقل قول آقای کروبی درباره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفته است "ما در آستانه انتخاباتی قرار گرفته ایم که با ردصلاحیت های بی سابقه مواجه شده است و این تصور را پرورانده است که جریانی کوچک که هیچ مقبولیتی در مردم ندارد قصد دارد اندک باقی مانده جمهوریت نظام را از بین ببرد".

آقای کروبی گفته است "آنها در این صحنه آرایی به دنبال مشارکت حداقلی مردم در انتخابات هستند تا جشن نابودی جمهوریت را در ۲۹ خرداد برپا کنند".

وی در اظهارات خود به طور تلویحی به بیانیه میرحسین موسوی هم اشاره کرده و گفته است "عده ای از دلسوزان و نیک خواهان مردم این سرزمین تصمیم دارند با عدم شرکت پاسخ این تحقیر ملی را بدهند عده ای هم راه حل را در مشارکت کردن به منظور مقاومت در برابر این صحنه آرایی و اعتراض به چنین تحقیر ملی ای می بینند.

آقای کروبی گفته "آنچه مهم است اینکه هر دو زخم و درد مشترک دارند" و از رهبران اصلاح طلب خواسته "هرچه سریع تر مسیر اتحاد این زخم خوردگان را فراهم کنند و با معرفی نامزد اصلاح طلبی که مقبولیت بیشتری دارد، در این راستا گام بردارند".

مهدی کروبی ۸۳ ساله از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در زندان خانگی است. در ماه های اولیه، همسر وی هم در حصر خانگی قرار داشت اما بعدا آزادی عمل اندکی یافت. میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد هم از همین زمان در حصر خانگی قرار دارند.

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده وقت پلیس (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) گفته بود که آیت الله علی خامنه‌ای مسئولیت حصر خانگی رهبران معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را شخصا به عهده گرفته است.

غیر از میرحسین موسوی، محمود احمدی نژاد رقیب انتخاباتی او در سال ۸۸ که اعلام پیروزی اش موجب اعتراضات بی سابقه و سرکوب گسترده معترضان شده هم انتخابات سال جاری را تحریم کرده است.

نظرسنجی های داخلی در ایران حاکی از احتمال کاهش چشمگیر مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو است.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته است که کاهش میزان مشارکت در انتخابات بر صحت و قانونی بودن آن تاثیری نخواهد گذاشت اما شماری از فعالان سیاسی برگزاری انتخابات با مشارکت پایین و بی اعتنایی مردم به آن را "فاقد مشروعیت" عنوان کرده اند.
+0
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  sama128 - شیراز، ایران

  تمامش کنید دو سوپاپ اطمینان سوراخ نظام تو خونه نشستید خوب میخورید خوب میگردید گردش عشق حال سفرهاتون به راه الکی در حصریم اگر در حصر بودی فشار بهت اومده بود واقعا در دفاع از مردم ندار و بیچاره و گرفتار و بدبخت اسیر صف مرغ و کوفت و زهرمار چیز دیگه ای می گفتید. کل نظام را سر تا پاش فساد گرفته ارواح عمه ات در حصری فقط دغدغه رای ملت را داری چون زیر میزی هم به تو میرسه هم به موسوی بسه دیگه تمامش کنید یه بار یه چیزی بگو به نفع ملت باشه . جمهوریت جمهوریتی در کارنیست ۴۲ سال دروغ و کلک و دو دره بازی بوده از روز اول اول جدا میگم هر دوره مشخص بود که باید رئیس جمهور بشه حتی اون خاتمی که ملت کلی رفتن رای بدن برای در واقع تایید نظام مشخص بود ملت برای نشدن ناطق نوری میرن به خاتمی رای میدن همه چیز مهندسی شده از قبل مشخص ملت از دم گذاشتن سرکار . اون بهنوش بختیاری نیست بدبخت به خاطر دو جین سوتین مجانی نمره ۸۵ به هر دری میزنه حداقل به اندازه کارکنان سختکوش تایلند شرف داشته باش راستی اگه دو بسته سوتین مجانی بهت دادن یکی را عوض کن ایزی لایف بگیر به جاش برای جنتی . مسخره جمهوریت یه قیمت مرغ تخم ثابت نگه دارن
  1
  36
  ‌سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰
  ۵۰
  دارا۲۰ - تهران، ایران

  خفه شو آخوند بی شرف، از ابتدا هم چیزی بنام جمهوریت واقعی در این حکومت فاسد وجود نداشت. حکومت فامیلی، مافیائی مبتنی بر فساد و جنایت جمهوری نامیده نمی شود. در یک نظام جمهوری مردم غریبه و حکومتی ها خودی خوانده نمی گردند. حکومت شما حکومت فتنه و فساد اسلامیست
  0
  27
  ‌سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۹
  ۵۱
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  آخوند برو گمشو
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.