وزیر سابق اطلاعات : رفسنجانی رد صلاحیت شد چون برآوردهای اطلاعات حاکی از پیروزی وی در انتخابات بود

 حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در ستاد انتخابات وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲رادیو فردا :حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات ایران، در مصاحبه‌ای تصویری با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ گفت که او عامل ردصلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی بوده چرا که برآوردهای وزارت اطلاعات حاکی از پیروزی او در آن انتخابات بود.

شورای نگهبان سال ۱۳۹۲ با ردصلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی که از ابتدای حکومت جمهوری اسلامی عالی‌ترین سمت‌ها را در کشور بر عهده داشت، شوک بزرگی به انتخابات آن سال وارد آورد. آقای هاشمی اما در ادامه از حسن روحانی حمایت کرد که ناظران معتقدند این حمایت در پیروزی روحانی نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.

حیدر مصلحی در این مصاحبه که روز یکشنبه ۲۳ خرداد بخش‌هایی از آن در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافته است، می‌گوید به شورای نگهبان اطلاع داده بود که ارزیابی وزارت اطلاعات از «کف خیابان‌ها» حاکی از آن است که آقای هاشمی رفسنجانی رای می‌آورد.

وی در ادامه عنوان کرد که آن زمان «هزینه و فایده تایید یا ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی را بر اساس حفظ نظام» در دو صفحه نوشت و در نهایت جمع‌بندی کرد که «با توجه به موقعیت نظام و مسائلی که وجود دارد به مصلحت نظام است که او ردصلاحیت بشود».

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ همچنان تحت‌الشعاع اعتراضاتی بود که در پی انتخابات چهار سال قبل از آن در کشور رخ داد، اعتراضاتی که از آن به عنوان جنبش سبز یاد می‌شود و میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد انتخاباتی رهبری آن را عهده‌دار شدند. اکبر هاشمی رفسنجانی نیز از معترضان حمایت کرد، خاصه در نماز جمعه ۲۶ تیر ۱۳۸۸ تهران که آخرین حضور او نیز به عنوان امام جمعه تهران شد.

آقای مصلحی در ادامه این مصاحبه می‌گوید که فقها و حقوق‌دانان شورای نگهبان هر چه تلاش کردند اشکالی به گزارش او وارد کنند، نتوانستند و حتی یکی از حقوق‌دانان که معتقد بود آقای هاشمی رفسنجانی حرف خاصی نزده که موجب ردصلاحیتش بشود، او تاکید کرده که برای حقظ نظام چنین امری واجب است و «خیلی گنده گنده‌ها تاکنون فدای این نظام شده‌اند».

پیش از این روایت مشابهی درباره دلیل ردصلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی منتشر شده بود که عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، به شدت آن را تکذیب کرده و گفته بود: «خیلی ساده‌انگارانه است که فرض کنیم مقامی به شورای نگهبان می‌آید و می‌گوید که ایشان رای می‌آورد و شورای نگهبان هم او را ردصلاحیت می‌کند.»

آقای کدخدایی همچنین اضافه کرده بود که اگر چنین تصوری درست باشد باید شورای نگهبان را «یک جمع فرصت‌طلب تابع هوا و هوس و تابع معادلات ناسالم تلقی کنیم».

اکبر هاشمی رفسنجانی سه سال و نیم پس از آن انتخابات در ۱۹ دی ۱۳۹۵​ به دلیل آن‌چه حمله قلبی عنوان شد درگذشت. اما خانواده وی درباره این مسئله که مرگ او علت طبیعی داشته است، تشکیک کرده‌اند.
+16
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  مصلحی وزیر سابق اطلاعات در این مقطع تاریخی از عنوان رد صلاحیت رفسنجانی در سال ۹۲ چه منظوری دارد ؟!؟ همه افشاگر شده اند !؟! آیا دلیل بر احساس ملوک الطوایفی آخوند ها نیست؟!؟ آیا با مرگ خامنه ای همه آخوندها مدعی امامت هستند؟!؟ آیا این شجره خباثت از درون پاشیده خواهد شد؟!؟
  3
  13
  دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۱
  ۳۰
  colombo - پاریس، فرانسه
  خمینی‌ میگفت‌ «در‌ اسلام‌ دموکراسی‌ هم‌ هست،‌ جمهوری‌ اسلامی،‌ نه‌ یک‌ کلمه‌ کم‌ و‌ نه‌ یک‌ کلمه‌ زیاد»؛‌ واین‌ چهره‌ دمکراسی‌ اسلامیست‌ که‌ یک‌ وزیر‌ برای‌ هفتاد‌ میلیون‌ مردم‌ رئیس‌ جمهور‌ تعیین‌ نماید؛
  2
  11
  دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۲
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ
  هرکاری که دلتون میخواد بکنید هیچکس تو ایران صداش در نمیاد مردم از ترس خودشونو زدن به مردن
  1
  5
  دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.