ده سال زندان برای چهار پناهجوی افغان به جرم آتش زدن اردوگاه موریا

کمپ موریا در اثر آتش تبدیل به ویرانه‌ای شده استدویچه وله :دادگاهی در یونان چهار پناهجوی افغان را به جرم آتش‌افروزی در کمپ پناهندگان موریا به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. در اثر این آتش‌سوزی که در سپتامبر سال گذشته روی داد، ۱۲ هزار پناهجوی ساکن این اردوگاه سرپناه خود را از دست دادند.

حکم دادگاه در ارتباط با پرونده آتش‌زدن اردوگاه موریا، واقع در جزیره لسبوس یونان صادر شد. شش پناهجوی جوان افغان متهم به آتش‌افروزی در این اردوگاه شده بودند.

دادگاهی پیش از آن برای دو نفر از متهمان این پرونده پنج سال زندان مقرر کرده بود. روز شنبه ۱۲ ژوئن، حکم مجازات چهار متهم دیگر این پرونده نیز صادر شد.

این افراد متهم شده‌اند که برای وادار ساختن دولت یونان به انتقال آن‌ها به خاک آن کشور عامدانه این اردوگاه را به آتش کشیده‌اند.

در اثر آتش‌سوزی سپتامبر سال گذشته ۱۲ هزار پناهجوی ساکن این اردوگاه سرپناه خود را از دست دادند. صدور حکم دادگاه متکی بر اظهارات یک پناهجوی دیگر صورت گرفته است. در زمان صدور حکم مجازات برای متهمان این پرونده، شاهد اصلی این ماجرا در سالن دادگاه حضور نداشت.

دادگاه هر یک از این چهار جوان را به ده سال زندان محکوم کرد. وکلای آن‌ها حکم صادره دادگاه را غیرعادلانه خوانده و خواستار برگزاری دادگاه تجدیدنظر شده‌اند.

پس از انهدام کامل اردوگاه موریا در اثر این آتش‌سوزی، مسئولان اقدام به ایجاد یک اردوگاه موقت برای اسکان پناهجویان کردند. حدود ۶۰۰۰ پناهجو در حال حاضر در این اردوگاه موقت به سر می‌برند.

اتحادیه اروپا ۲۷۶ میلیون یورو برای احداث چند اردوگاه جدید در جزایر لسبوس، خیوس، ساموس، کس و لروس در اختیار دولت یونان قرار داده است.
+39
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.