میرحسین موسوی انتخابات ۱۴۰۰ را « مهندسی شده و تحقیرآمیز»خواند و دعوت به تحریم کرد

بی بی سی :میرحسین موسوی نامزد حصرخانگی شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در پیامی انتخابات پیش روی ریاست جمهوری را "تحقیرآمیز و مهندسی شده" توصیف و شرکت در آن را تحریم کرده است.

آقای موسوی که بیش از ۱۰ سال است که در حصر خانگی است، دو انتخابات ریاست جمهوری سال های ۹۲ و ۹۶ را هم در حبس گذراند اما آنها را تحریم نکرده بود اما درباره انتخابات پیش رو نظر متفاوتی ابراز کرده است.

زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی هم پیشتر موضع مشابهی اتخاذ کرده و گفته بود جمهوریت در جمهوری اسلامی ایران "در حال سلاخی و حذف کامل است".

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه ۲۸ خرداد برگزار شود.

میرحسین موسوی در پیام کوتاهی در وب‌سایت کلمه، که مواضع و دیدگاه های او را بازتاب می دهد، گفته است: "در صورت تداوم بدعت نظارت استصوابی عنوان جمهوری اسلامی ایران در زمانی نه چندان دور بی معنا خواهد شد. ضمن احترام به همه هموطنان، در شرایط چنین ناپایدار و پر ابهام بنده به عنوان یک همراه کوچک، در کنار کسانی خواهم ایستاد که از انتخابات های تحقیرآمیز و مهندسی شده به جان آمده اند".

وی تحریم کنندگان انتخابات را کسانی توصیف کرده که "حاضر نیستند تسلیم تصمیمات پشت پرده ای برای آینده کشور بشوند".
شماری از مقام های ارشد فعلی و پیشین جمهوری اسلامی ایران همچون محمود احمدی نژاد شرکت در انتخابات پیش رو را تحریم کرده اندآقای موسوی در این بیانیه گفته است "به طور قطع یکی از مهم ترین پوسترهای سیاسی کشور عزیزمان دروغ ممنوع بود و دور نیست که در آینده نزدیک محکومیت تصمیمات دزدکی و پنهانی موضوع بحث های خانه و بازار و فضای مجازی در سراسر کشور شود".

میرحسین موسوی از زمستان ۱۳۸۹ به همراه همسرش زهرا رهنورد در خانه مسکونی شان در تهران در حبس است. اسماعیل احمدی مقدم فرمانده وقت پلیس (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) گفته بود که آیت الله علی خامنه‌ای مسئولیت حصر خانگی رهبران معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را شخصا به عهده گرفته است.

مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات سال ۸۸ هم در حصر خانگی است.

شماری از چهره های سیاسی ایران در سال های اخیر برای آزادی این افراد تلاش کرده اند اما به نتیجه ای نرسیده اند.
میرحسین موسوی دو انتخابات ریاست جمهوری را که در ده سال اخیر در حصر سپری کرده بود، تحریم نکرده بوداعتراض این دو نامزد به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۲ سال پیش ایران بود. آقای احمدی نژاد هم اکنون شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کرده است.

شورای نگهبان صلاحیت وی برای نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را در دو دوره متوالی اخیر رد کرده است.

به غیر از تحریم انتخابات توسط میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد، مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ هم گزارش ها درباره حمایت از نامزدها موجود و تشویق به حضور در انتخابات را رد کرده بود.

محمد خاتمی هم که در دوره های گذشته از طرفدارانش می خواست به نامزد مورد تایید اصلاح طلبان رای دهند در این دوره از انتخابات مشابه دوره های قبل خواستار حضور شهروندان در انتخابات نشده است.

پیشتر شورای نگهبان گفته بود که کاهش میزان مشارکت در انتخابات بر صحت و قانونی بودن آن تاثیری نخواهد گذاشت اما شماری از فعالان سیاسی برگزاری انتخابات با مشارکت پایین و بی اعتنایی مردم به آن را "فاقد مشروعیت" عنوان کرده اند.
+88
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  مش قصاب - مونتا، ساحل عاج

  متاسفانه مردم ما فکر میکنن کشورهای دنیا بر حسب عاطفه‌ارتباط برقرار میکنن ولی نمیدونن که همش بر پایه منافع هست !! . اگر منافع تامین بشه کشوری با خاک یکسان و تحریم و غارت . میشه و اگر جای دیگه منافع رو آزادی بیاره اون کشور اباد میکنن، . اگر تحریم و جنگ و . خونریزی . منافع نیاره هیچکس تحریم نمیشه خونخوارهایی تو دنیا هستن که حتی اسمشونم نمیارن ، . وقتی سیاست بجای پشتیبانی از کشور به پشتیبانی به یک نظام تن میده دیگه کثافت کاری این چنین در ایران چیزی نیست ! سیاست برای ایرانم این بود شاه رو بدازن بیرون اخوندهارو بیارن که منافع تامیین بشه ! . رای مردم هم پشیزی بیش نیست نه الان از همون اول هم نبوده، از ماست که بر ماست. عوض کردن رژیم در ایران برای غرب کاری نداره ! کشوری مثل اسراییل با قدمتی ۵۰-۷۰ ساله میره کامیون کامیون بار میزنه از امنیتی ترین جا مدارک میاره :) بعد ما ادعا داریم ۵۰۰۰ سال قدمت داریم ! .
  8
  35
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  آره، من بودم که گفتم " جمهوری اسلامی، نه یک کلمه بیش و نه یک کلمه کم " و باعث مرگ هزاران نفر دیگر شدم. بیشرف‌ها حیا نمیکنند که اقلاً سکوت کنند و نمک به زخم مردم نپاشند. اگر همین یک جمله را بلغور نکرده بود، امکان داشت قیام مردم به پیروزی برسد.
  27
  37
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹
  ۵۱
  دژمن بیطرف - پاریس، فرانسه
  شاه وطنپرست بود و ایراندوست،برای ایران مسلما از جان مایه گذاشت و البته نخواست خونی ریخته شود،اما در عین حال پر از اشتباه بود چون کسی به اندازه او تریبون به ملا جماعت نداده بود،هویدا رو با قاتلینش در زندان تنها گذاشت و مصدق هم که موافقین و مخالفینش نظرات خودشون رو دارند که اون رو به حساب جوونیش میشه گذاشت(با احترام به نظر مخالف).مردم ایران هم به همچنین مقصرند،درسته که اجانب موافق رفتن شاه بودند ولی تا وقتیکه نپذیریم که مسوولیت اصلی گردن ما هست و بر ماست که برخیزیم و نه ترامپ و بایدن و...همین آش است و همین کاسه.موسوی هم علیرغم اشتباهات گذشته اش باید همانطور که هست قضاوت کرد،برای او و رهنورد احترام قائلم چون پای حرفشون وایسادن و به عکس یه سری از کاسه لیسهای خارجنشین به تحریم انتخابات پیوستند و شهدای آبان را به حق شهید نامیدند.باشد که ایران فردا هم پهلوی ها و هم موسویها و ملت ستمدیده ایران دست در دست هم تنها به ایران بیندیشند.اگر نخواهیم یا نتوانیم تمام افکار،به جز توتالیترها و ایدئولوگها را گرد هم جمع کنیم،پس منتظر دمکراسی هم نباشیم،معجزه همان تعقل است،همانی که اتفاقا در ادیان جایی ندارد.
  8
  20
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۸
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  چقدر پیر شد این بزرگ مرد معاصر ایران. قطعا ایرانیها لیاقت همچین مردی رو نداشتن. میرحسین تنها دلیل مبارزات من در سال 88 و 89 بود. والا عمرا به خاطر هچکدوم از انگلهای جمهوری اسلامی جونمو به خطر نمینداختم. دقیقا سرنوشت مصدق نصیبش شد. در ضمن دوستان هیچ سندی مبنی بر دخالت یا همسویی یا تی اطلاع میرحسین از روند کشتار 67 نیست. اتفاقا میرحسین وقتی موضوع رو فهمید به خمینی نامه نوشت و اعتراض کرد. همزمان با منتظری. بعد از انقلاب فقط چنتا از نهضت آزادی ها مثل بازرگان و رجایی و میرحسین رجال به حساب میان. باقی افراد و احزاب تهشون بو میداد. نهضت آزادی رو مصدق به عنوان اصلاح شده حزب ملی ساخت. از زمان انقراض قاجارها یعنی دوران معار ایران مگه کلا چنتا رجال داشتیم! قوام بود و مصدق بود. رضا خان رو هم میشه جزو رجال دونست البته با صرفنظر از دست نشانده بودنش اما پسرش رو نه چون محمدرضا سوتی خیلی داد. ولیعهد هم مشخصه های یک رجال رو داره. ولی قدرتهای جهانی علاقه ای به سرنگونی جمهوری اسلامی ندارن.
  49
  16
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۷
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران

  خفه شو جنایتکار . در مناظره ات راه امام از دهان کثیفت نمی افتاد. وقتی که راهپیمایی ۸۸ داشت به نتیجه می نشست، سران کشور بهت گفتند که مردم را برگردان خونه(راهپیمایی سکوت که تا صدا و سیما پیش رفتند و سران رژیم داشتند به سوریه فرار میکردند) و رفتی و از مردم خواستی برگردند خونه. خاک بر سر اون احمقهایی که هنوز باورت دارند. در این رژیم آخوندی هیچ کس را قبول نکنید .
  27
  53
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۸
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  هر کسی و هرجایی هنوز بویی از شرافت داشته باشه این رای دادن رو تحریم میکنه و بس! . بعضی شاید دیر از کابوس بیدار بشوند اما‌ بیدار شدن رو باید تبریک گفت!. بگذارید هدف یکی باشد‌، شاید نتیجه عوض شد!
  4
  25
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۸
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ....بودی و تا ....احساساتی مثل تو هستند این رژیم سوار ایرانیان است.
  5
  20
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::freedom of the press - تهران، ایران::]. تو ..... در ضمن ....خودتی. تو چه ....تاحالا برای مردم کردی. امثال تو فقط تو اینترنت ... میزنن. میرحسین زندگی و خانوادشو داد برای ملتی بی لیاقت مثل تو. کی به مردم گفت برگردن خونه. خواهرزاده خودشو کشتن. مردم میخواستن برن سمت بیت رهبری که به میرحسین گفتن اگه جلوشونو نگیری همه رو به رگبار میبندیم. فکر کردی حتی یک نفر رو زنده میزاشتن. من همه تظاهراتها بودم. جلوی صفها هم بودم. اونجا جای اره کردن ....نیست. با دست خالی هم نمیشه یک حکومت سراپا مسلح با حمایت تمام حکومتها و قدرتهای جهانی رو نابود کرد. پس حرف .... رنده نکن.
  26
  6
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۱
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::دژمن بیطرف - پاریس، فرانسه::]. لایک.
  14
  11
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳
  ۳۵
  eternity - اوکلاهما، ایالات متحده امریکا

  نمیدونم چرا بعضی ها فقط ب گذشته کامل رفرنس میدن. همه اونایی ک رای ب ج. ا. دادن الان میگن اشتباه کردیم. سرزنش اون ادما در شرایط 40 خورده ای سال پیش برا امروز چ فایده ای داره. ---شعور اجتماعی امروز قابل مقایسه با اون زمان نیست سیستم نظام جهانی و بازیگران عمده اون تا حدودی تغییر کردن-نقش مذهب در زندگی امروز ایرانیان بسیار کمرنگ شده و خوشبختانه ایران امروز یکی از بی مذهب ترین جوامع دنیا است. از طرف دیگه نقش چین در سیاست ایران ب اندازه ای محرز است ک میشه ایران رو یکی از استان های پیرامونی چین ب شمار اورد. الان فقط از مساله تحریم انتحابات چین و روسیه عصبانی هستند و از همین رو سایت های مرتبط با منافع روسیه صغیر و چین کووید ن تنها خبر تحربم انتحابات توسط موسوی رو انکار میکنند بلکه مردم رو در دو راهی بد و بدتر قرار میدن تا ناچار ب انتخاب شوند.
  4
  24
  شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۸
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  در واقع کسانی که‌ به اسم‌ اپوزوسیون امثال موسوی رو میکوبند حقوق بگیران رژیم اند و نه بیشتر، این افراد کثیف فقط و فقط در راستای ایجاد تفرقه بین ملت و دوام رژیم دارند فعالیت می‌کنند و بس! آخوند بی عمامه زمانه ات رو بشناس! درس ۱۰۱.
  10
  18
  یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۳
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. بند ۲۰۵ زندان اوین را دیدی یا فقط درباره اش شنیدی! کارت قرمز می دونی چیه؟ محرومیت از تحصیل مادام‌العمر در ایران می دونی چیه!! موسوی بچه خواهرش را داد ما خیلی جوانها دادیم. احساساتی!!! احمق نباش موسوی انتحاب می شد چی میشد!! میشد خاتمی ا.ل.د.ن.گ گه بعد ریاست جمهوریش بگه کارها می خواستیم بکنیم ولی نگذاشتند. آن سال در آمریکا مردم حضور پررنگی داشتند و رژیم هم می خواست عقب نماند آمد برای اولین بار مناظره گذاشت و دلقکهایی مثل موسوی را هم وارد بازی کرد برای گرم کردن بازی. احمق هایی مثل تو فریب خوردند. زر نزن. تو چی از دست دادی. ب ای یک خائن رفتی تو خیابان. تو اینقدر .. که نمی دونی کسانی که در فیلترینگ رژیم تایید می شوند مال خودشان هستند . ایرانی جماعت همیشه مغلوب احساساتش بوده تا عقلش. زیاد به خود نبال که دنبال موسوی ا.لد.ن.گ راه افتادی.
  3
  11
  یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۰
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::freedom of the press - تهران، ایران::]. پسر جون خیلی در توهمی. شدیدا خالی بند هم هستی. گروه خونت به اوین نمیخوره. زمانی که میرحسین نخست وزیر بود تو متولد نشده بودی. با اینکه جنگ بود نه تورم چندانی بود و نه فقر امروز. میرحسین نه به خامنه ای رو میداد نه به پاسدارها و آخوندها. میرحسین اخلاق رجایی رو داره و هردو نهضت آزادی هستن و اصلا به آخوندها و پاسدارها اهمیتی نمیدادن و صرفا طرفدار مردم بودن. برای خود ....
  6
  4
  دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.